Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) je konec prejšnjega tedna prejelo več obvestil o nezakonitem odstranjevanju gnezd mestnih lastovk.
"Ker se niso obnašale po pravilih zdraviliškega turizma, je vsaj 30 parov mestnih lastovk izgubilo svoje gnezdo na bazenskem kompleksu Term Olimia. Kako so končala njihova jajca in mladiči? Verjetno zelo podobno kot pred trgovino Tuš Polzela. Po naročilu vodje v trgovini je bilo odstranjenih 16 gnezd, ker bi naj kvarili podobo trgovine. Ko so delavci pometali mladiče iz domačega gnezda, so jih kot smeti pustili na asfaltu," so zapisali.
Za oba primera so podali prijavo na pristojno inšpekcijsko službo.
'Tuš ima gnezdišča za lastovke'
V Tušu medtem odgovarjajo, da se zavedajo pomena sobivanja v okolju, v katerem delujejo in jih je obtožba DOPPS-a močno presenetila. Po njihovem je društvo javnost, ne da bi se prej pozanimalo pri nas kot lastniku objekta, obtožilo uničevanja gnezd lastovk.
"Mestna lastovka je zavarovana živalska vrsta, zato se dobro zavedamo, kakšno odgovornost prinaša sobivanje z njo v urbanem okolju oziroma na poslovnih objektih," odgovarjajo v Tušu. Hkrati dodajajo, da so tako na primer na centralnem skladišču v Celju uredili posebne police za gnezdenje ptic, veseli pa bi bili, če bi bilo takšnih primerov v Sloveniji še več.
"Na objektu na Polzeli nismo odstranjevali gnezd, dopuščamo pa možnost, da je katero izmed gnezd ob nedavnih ujmah, ki so bile v teh krajih pogoste, odpadlo samo oziroma je to delo neznanega objestneža. Nikakor ni odstranjevanja naročila naša zaposlena, kot zmotno piše v sporočilu za javnost," še zatrjujejo.
Številka, da je letno uničenih od 50 do 200 gnezd, je podcenjena
DOPPS je v Poročilu o nezakonitem lovu in ubijanju ptic v Sloveniji ocenil, da je v Sloveniji letno uničenih med 50 in 200 gnezd mestnih lastovk v času gnezdilne sezone. "Glede na število zabeleženih primerov je zelo jasno, da smo številko močno podcenili," so še dodali.
Mestna lastovka je zavarovana živalska vrsta z Uredbo o zavarovanih prostoživečih živalskih vrstah. Po Zakonu o ohranjanju narave je živali prepovedano namerno, brez opravičljivega razloga ubijati, poškodovati, odvzemati iz narave ali vznemirjati, kršenje tega pa je hujša kršitev splošnega varstvenega režima. Prav tako je po tej uredbi prepovedano zavestno poškodovati, zastrupiti, usmrtiti, odvzeti iz narave, loviti, ujeti ali vznemirjati živali živalskih vrst iz poglavja A priloge 1 te uredbe, kamor sodi tudi mestna lastovka. Prav tako je prepovedano zavestno odstranjevanje, sprememba, poškodovanje ali uničenje struktur nujno potrebnih za razmnoževanje (na primer gnezda).
"Medtem ko se Slovenija v svetu razglaša za zeleno destinacijo z bogato in ohranjeno naravo in nam zelene parole še kako ustrezajo za vabljenje turistov, je resnica na domačem pragu žal pogosto drugačna. Uničena gnezda mestnih lastovk niso le protizakonito dejanje, so tudi izkaz pomanjkanja vsakega sočutja do živih bitij, popolne brezbrižnosti odgovornih in zanikanja lastne narodove kulture – glej denimo pesem Lastovkam Simona Gregorčiča. Naša nacionalna identiteta 'do narave prijaznih' je s pobijanjem lastovk postavljena na laž," so razočarani na DOPPS-u.
KOMENTARJI (163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.