Ljubljana je mesto, ki ima ta hip najbolj urejeno javno razsvetljavo v Evropi. Vsaj tako pravi Andrej Mohar iz društva Temno nebo, ki pa ima sicer zelo kritičen pogled na to, kako se pri nas stvari delajo. "Vsekakor je problem, da javna razsvetljava narašča,“ pojasnjuje Mohar, ki še trdi, da je v Sloveniji poraba energije za javno razsvetljavo na prebivalca dvakrat večja kot denimo v Nemčiji. "Zaradi tega nismo nič bolj varni,“ opozarja.
Na ljubljanski Javni razsvetljavi razlagajo, da zaradi uredbe o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja Ljubljane glede porabljenih sredstev ni smiselno primerjati z drugimi evropskimi mesti. “Je pa na račun dobrega vzdrževanja trenutno stanje naprav javne razsvetljave na področju Mestne občine Ljubljana zelo dobro,” so razložili in dodali, da bo zaradi uredbe o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja potrebno v kratkem času zamenjati ali pa preurediti skoraj vse svetilke na področju MOL.
Slovenija je sicer danes popolnoma drugačna, kot je bila pred dvajsetimi leti, predvsem pa je bolj osvetljena. "Nameščamo vedno več in več razsvetljave. Recimo takšen primer je v parku Navje, kjer so svetilke strahovito na gosto,“ je dejal Mohar.
In ko smo se po parku tudi sprehodili, se je kazala resničnost Moharjevih besed, ko je dejal: "Lepo je že, ni pa racionalno.“ Ne le, da so svetilke postavljene izredno na gosto, veliko je tudi takih svetilk, za katere ni čisto jasno, kaj so sploh želele osvetliti. Postavljene so namreč na tla, sredi trave, svetijo pa v nebo. In če se kdo sprehodi mimo take svetilke, ga zaslepi.
Ugasneš luč in je še vedno svetlo
Mogoče mimoidočim takšna osvetlitev ni niti tako moteča, a predstavljate si, da v lastnem stanovanju ugasnete luč, pa je še vedno svetlo. Takšne težave ima občanka Ljubljane, ki živi v neposredni bližini supermarketa, moti pa jo osvetljen reklamni napis. "Reklamni napis je bistveno premočno osvetljen in ničemur ne služi,“ pravi stanovalka. "Mi vsi vemo stanovalci, da je trgovina tukaj, jo obiskujemo, ni nobene potrebe, da je svetlobni napis prižgan od zgodnjih večernih ur pa do jutranjih ur, ko se trgovina odpre,“ razlaga. "Kot da nam nekdo z reflektorjem sveti v stanovanje,“ je opisala življenje ob takšni razsvetlitvi.
Na Mercatorju so za 24ur.com razložili, da morajo biti luči na pročelju njihovih trgovin in luči na parkirišču po njihovih standardih o osvetlitvi objektov zatemnjene ali ugasnjene od 23. do 5. ure. "Vendar nove led diode z belo svetlobo in manjšo močjo lahko delujejo bolj moteče kot starejše in močnejše luči, ki pa so svetile bolj rumeno,“ pravijo.
Po našem opozorilu, da je za stanovalce problematična tudi razsvetljava parkirišča, so ugotovili, da je verjetno prišlo pri nastavitvi avtomatskega izklapljanja razsvetljave do napake. "Napako smo odpravili in bomo delovanje avtomatskega sistema za osvetlitev preverjali,“ so razložili. Dodali so še, da bodo prilagodili tudi osvetlitev reklamnega napisa, če bo to potrebno.
Zakaj belo moti?
Da ima vsaka svetloba svoj namen, razlaga projektant razsvetljave Zvonko Arčon. "Bela v vsakem primeru spada v okolja, ki zahtevajo stimulativo, se pravi delovno okolje,“ pravi Arčon in dodaja, da taka svetloba sodi v notranjost. Mohar razlaga, da gre v bistvu za modro svetlobo, ki pa ponoči nikakor ni dobra. Ponoči se mora organizem umiriti in za to je primerna rumena svetloba. "Rumena svetloba blešči bistveno manj kot pa nove svetilke,“ je dejal Mohar.
"V bistvu čakamo, da se LED tehnologija razvije v to smer, da bodo ponudili na trgu tudi učinkovite LED svetilke s poudarjenim rumenim delom spektra,“ pravi Mohar. Razložil je, da se trenutno LED svetila prodajajo zato, ker obljubljajo dolgo življenjsko dobo. "Žal ta dolga življenjska doba verjetno ni več kot 50 tisoč ur, ker se LED svetilke še vedno segrevajo in takoj ko je LED čip bolj segret kot na 50 stopinj Celzija, mu življenjska doba močno pade,“ je dejal Mohar in pozval, da počakamo še nekaj let, ko bo LED tehnologija taka, da jo bomo lahko uporabljali tako v notranji kot zunanji razsvetljavi.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.