Po trditvah Koalicije Slovenija (SDS in NSi) je bilo v zadnjem času kršitev poslovnika in prirejanja poslovniških razlag dnevnopolitičnim potrebam vladne večine preveč, da bi jih lahko še naprej dopuščali. Zato so predsednika parlamenta Boruta Pahorja obvestili, da dokler ne bosta vodstvo državnega zbora (DZ) in večina poslancev zagotovili korektnega delovanja, se sej kolegija ne bodo več udeleževali.
Če kolegij odloča s preglasovanjem celo o pravicah, ki jim jih daje poslovnik, potem naša prisotnost na kolegiju pomeni zgolj nemočno "asistiranje" oblastni samovolji, sta poslanca France Cukjati (SDS) in Alojz Sok (NSi) v torek pojasnila odločitev glede prihodnjega nesodelovanja predstavnikov teh dveh opozicijskih poslanskih skupin na kolegiju.
SDS in NSi vladajoči koaliciji očitajo kar nekaj kršitev poslovnika. Med drugim skušajo, kot opozarjajo, predstavniki poslanskih skupin strank koalicije uvesti prakso, po kateri bo lahko kolegij s preglasovanjem omejil čas razprave poslanskim skupinam tudi pod minimum. Prihaja celo do pobud, da bi kolegij samovoljno omejeval pravico do sklicevanja izrednih zasedanj parlamenta.
Omenjeni dve opozicijski stranki omenjata tudi "čudno" prakso glede uvrščanja nekaterih sistemskih zakonov za obravnavo po skrajšanem ali nujnem postopku ter odvzemanje opozicijskim poslancem možnost za repliko. Poleg tega svoje odločitev pojasnjujejo s še eno po njihovem mnenju sporno potezo. Od poslanskih skupin se namreč zahteva, da morajo najaviti čas za razpravo tudi v primerih, ko še ni jasno, koliko in kakšnih amandmajev bo vloženih do začetka oz. do konca razprave. V primeru nujnega ali skrajšanega postopka je namreč najava časa neizvedljiva, saj namreč nihče ne ve o kakšnih dodatnih vsebinah se bo še razpravljalo. Cukjati je ob tem zagotovil, da se njihovo nesodelovanje nanaša le na seje kolegija, pri delu DZ in njegovih sejah pa nameravajo še naprej sodelovati.
Predsednik parlamenta Pahor je ob zadnjem dogajanju v DZ že minuli teden napovedal, da naj bi se konec tega tedna, predvidoma v petek, sestal z vodji poslanskih skupin ter se z njimi skušal dogovoriti o načinu dela, ki bi pripeljal do uspešne sklenitve štiriletnega mandata. Politično se je treba dogovoriti, kako ob upoštevanju poslovnika voditi delo v DZ, je takrat poudaril Pahor. Po njegovih besedah je bila odločitev o omejitvi razprave na izredni seji sprejeta v skladu s poslovnikom, "a bi lahko bila sprejeta tudi drugačna odločitev".