Po Kučanovih besedah so volivci v tolikšnem številu zaupali SDS zato, ker jih je ta stranka prepričala, da bo z državo upravljala bolje, z več reda in bolj pravično kot dosedanji upravljalci.
Ne strinja pa se z oceno, da je LDS izgubila volitve, ker se je iz sredine pomaknila v levo: "Od ljudi, ki so po svoji deklarativni opredelitvi liberalci in demokrati, bi človek pričakoval ugotovitev, da se je tej stranki dogodilo nekaj drugega. Da je začela odstopati od načel etičnega liberalizma, torej tistega, ki je povezan z vrednotami, katerih izvor je svoboda človeka in varovanje njegovega dostojanstva s celim sistemom človekovih pravic."
Na vprašanje v katerih primerih, je bivši predsednik omenil primer izbrisanih.
O tem, kakšno koalicijo bi si želel, če bi bil predsednik države, je odgovoril: "Če bi država živela v izrednih razmerah, so seveda potrebne drugačne koalicije kot če država živi v normalnih razmerah. Mislim, da Slovenija živi v normalnih razmerah, zato je vprašanje, če je v možen pluralizem ali ne in ali ga je potrebno dovoljevati ali ne.
Glede stranke, ki naj bi bila najprimernejša, da se pridruži Koaliciji Slovenija, je Kučan povedal: "Po mojem je dobra sleherna koalicija, če stranke najdejo dovolj programske skupnosti v ciljih, ki jih želijo realizirati in tudi v izboru sredstev in politik, ki naj te cilje uresničujejo. Če to lahko najdejo, potem je to smiselno. Če pa so programsko preveč raznorodne, pomeni to notranje blokiranje že v sami vladi. Ali pa bi bila to situacija malo zunaj, malo notri, kot je doslej ravnala SLS. Se pravi, nekaj je bil videz delovanja koalicije, realna razmerja pa so bila drugačna. "
Kučan je povedal, da ga za mnenja o koaliciji ni doslej vprašala nobena stranka, niti ZLSD, saj se v notranja razmerja strank noče spuščati. "Vsaka stranka mora pošteno pogledati rezultat volitev, ga oceniti in na podlagi tega sprejemati odločitve, kaj sama s sabo želi in kako bo ravnala v prihodnje. Velika koalicija sicer omogoča lahkotno zlaganje, je pa vprašanje, če je to za državo zmeraj dobro. Moje stališče je, da potrebujemo močno vlado po programskih orientacijah, po prepričljivosti argumetov in močno opozicijo, ki bo spremenila vzorec obnašanja 'biti proti' in v uresničevanju te svoje pozicije 'biti proti' uporabljati obstrukcije, izredne seje, naknadne referendume in tako naprej," pravi Kučan.
Sicer predsenik Foruma 21 misli, da se slabe poteze in politične napake tako imenovane Bajukove vlade tokrat ne bodo ponovile.
Po njegovem mnenju so predčasne volitve sicer eden od možnih instrumentov, bi pa to pomenilo, da je Slovenija politično v slabem stanju. Pravi, da je koalicijo možno sestaviti tudi z majhno večino, tudi s podporo manjšinskih poslancev in morebiti DeSUSa.