Slovenija

Koalicija odrekla podporo Štakulu

Ljubljana, 05. 05. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Koalicijske stranke ne bodo dale soglasja k imenovanju Aleksa Štakula za generalnega direktorja RTV Slovenija.

image (28)
image (28) FOTO: 24ur.com

Koalicijske stranke (SDS, NSi, SLS in DeSUS) ne bodo dale soglasja k imenovanju Aleksa Štakula za generalnega direktorja RTV Slovenija. Odločili so se počakati, saj je v obravnavi nov zakon o radioteleviziji , ki predvideva drugačen način in postopek imenovanja generalnega direktorja javnega zavoda.

Dimitrij Kovačič (SDS) je po končani seji parlamentarne volilno-mandatne komisije pojasnil, da ne bi imelo prav nobenega smisla z dajanjem soglasja k imenovanju prejudicirati odločitev, sedaj ko je v proceduri nov zakon o RTV. Zato je prepričan, da je bolje počakati na sprejem novega zakona in potem na podlagi novih zakonskih pravil sprejeti vse odločitve, vključno s kadrovskimi odločitvami.

Alojz Sok (NSi) pa je dejal, da so se v koaliciji dogovorili, da ne bodo dali soglasja. Nov zakon je namreč v obravnavi v državnem zboru, ko bo sprejet, pa bi bilo potrebno vnovič sprožiti razpis za generalnega direktorja RTVS. Zato so se raje odločili, da bodo počakali na nov zakon in ko bo ta sprejet še enkrat odprli postopek izbire direktorja zavoda. Sok nobene težave ne vidi v tem, da za zdaj Štakul ne bo dobil soglasja, saj bo po koncu svojega mandata delo še naprej opravljal kot vršilec dolžnosti.

Enako stališče zagovarja tudi Jakob Presečnik (SLS). V koaliciji so namreč ocenili, da ni smiselno dati soglasja k imenovanju - glede na to, da je bila o novem zakonu o RTV, ki prinaša nov postopek imenovanja, v državnem zboru že opravljena prva obravnava. Da je bila koalicija glede tega vprašanja usklajena, je pokazalo tudi tokratno glasovanje na parlamentarni komisiji, je še pripomnil.

Jožef Školč (LDS) pa je v izjavi po koncu seje dejal, da so Štakula podprli, ker javni zavod potrebuje neko stabilno vodstvo. "V tem postopku nimamo posebne izbire, da bi se lahko pritoževali čez predloge, ki jih DZ posreduje svet RTV. Ta podpora niti ne govori o polnem zadovoljstvu z vsem, kar se v vodstvu RTV dogaja," je opozoril Školč. Sicer pa ima Školč pripombe na način, ki ga je ubrala koalicija. "Glasovanje proti, ne da bi bilo artikulirano, pravzaprav pelje v razmere, ki jih poskuša koalicija prikazati kot kaotične in potrebne sprememb tudi z novim zakonom," je dodal. Po mnenju Školča je bil Štakul "žrtev načrtov, ki jih ima Janševa koalicija z javnim zavodom".

Zakon predvideva nov način imenovanja direktorja

Nov zakon o RTV Slovenija, ki ga je državni zbor na zadnji izredni seji spravil skozi prvo obravnavo, prinaša drugačen način imenovanja generalnega direktorja zavoda. Tega bo, kot je predvideno, imenoval nov programski svet na podlagi javnega razpisa, državni zbor pa ne bo več dajal svojega soglasja k imenovanju. Programski svet bo sicer imel 29 članov, od katerih bo 21 članov imenoval državni zbor. Pet članov bo imenoval DZ na predlog političnih strank, 16 članov pa na predlog gledalcev in poslušalcev programov RTV, univerz in fakultet, društev ter drugih organizacij civilne družbe.

Mandatno-volilna komisija Državnega zbora je nasprotovala imenovanju Aleksa Štakula za generalnega direktorja RTV Slovenije. Na podlagi te odločitve bo komisija Državnemu zboru predlagala, naj ne da soglasja k imenovanju Aleksa Štakula. Parlament bo o soglasju k imenovanju Štakula predvidoma odločal na rednem majskem zasedanju, ki se bo predvidoma začelo 16. maja.

Proti imenovanju Štakula za generalnega direktorja nacionalne radiotelevizije so bili poslanci vladajoče koalicije in SNS, Štakula pa so podprli nekateri poslanci LDS in Socialnih demokratov.

Pred nekaj več kot štirimi leti tedanji generalni direktor Janez Čadež ni dobil soglasja državnega zbora, zato je svet RTV razpis ponovil. Čadež je bil nato do imenovanja Aleksa Štakula nekaj mesecev vršilec dolžnosti.

Na aprilski seji Sveta RTV je Štakul dobil 15 glasov, njegov protikandidat Miran Ribič pa en glas. Šest članov sveta se je takrat glasovanja vzdržalo. Takrat so nekateri člani sveta izrazili pomisleke, ker je v obravnavi nov zakon o RTV Slovenija, ki predvideva drugačen način vodenja in imenovanja generalnega direktorja javnega zavoda.

Predstavnik državnega zbora in član SDS Anton Jeglič je takrat menil, da bo predlog zakona o RTVS sprejet prej ali slej in bo nato potreben nov razpis, zato se je vprašal, kakšen smisel ima za tako kratek čas imenovati generalnega direktorja. To tudi ne bi bi bilo korektno do vlade, ki bo "rezala kruh tej hiši", je menil Jeglič, ki je takrat kot edini član sveta RTVS zagovarjal podaljšanje mandata generalnemu direktorju kot vršilcu dolžnosti.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10