
Premier Anton Rop je na ponedeljkovi seji DZ, na kateri so odločali o razrešitvi zunanjega ministra Dimitrija Rupla, kot glavni razlog za razrešitev navedel, da želi zagotoviti enotnost delovanja vlade. Ob tem je povedal, da je o ministrovi razrešitvi večkrat razmišljal, da pa se je zanjo odločil šele po vse bolj aktivnem notranjepolitičnem angažmaju ministra Rupla v zadnjih mesecih ter poslance pozval, naj njegovo razrešitev podprejo.

Izgubljeno Ropovo zaupanje
Rop je povedal še, da je ministru Ruplu zaupal od prevzema dolžnosti, kljub nekaterim pomislekom. Pred vstopom v EU 1. maja letos pa je kljub opozorilom, prizadevanjem in številnim pogovorom "žal minister Rupel s svojim ravnanjem, torej aktivnim notranje-političnim angažmajem vedno bolj aktivno nastopal, se vedno bolj aktivno angažiral, kar je seveda dokončno povzročilo, da sem izgubil zaupanje, ki je temeljno za to, da vlada deluje kot ekipa, da deluje enotno", je dejal premier Rop.

Slovenija mora biti kot članica EU in NATO sposobna sodelovati pri pomembnih mednarodnih odločitvah. To pa je nemogoče, "v kolikor vlada ne deluje enotno, v kolikor v vladi niso ministri, ki podpirajo delo vlade," je dejal premier Rop. Dodal je, da si je zelo težko predstavljati način delovanja "v kateri vsak od ministrov ali pa kakšen od ministrov deluje po svoje, ne podpira vlade v kateri je in pravzaprav podpira neko drugo vlado, ki bo nastopila, če bo nastopila po volitvah." Pri tem je še poudaril, da ima vsakdo pravico, da svoja politična in druga stališča javno izraža in se seveda v ta namen svobodno povezuje in združuje.

Minister Rupel je v obsežnem nastopu predlog za razrešitev označil kot neprimeren in nesprejemljiv, za katerega premier Rop po njegovem mnenju nima nobenega argumenta, razen argumenta moči. Izpostavil je, da je zunanji minister skupno sedem let in da je Slovenija v tem obdobju največ dosegla prav na zunanjepolitičnem področju, zato se mu zdi predlog v neskladju z doseženim. Menil je še, da gre za politično discipliniranje, je pa poudaril, da bo spoštoval, kar bo sklenil DZ, in da se namerava vrniti med poslance.

Rupel: Komu zvoni? Zvoni LDS!
Glede razloga razrešitve - njegove udeležba na srečanju Zbora za republiko - je Rupel poudaril, da gre za odprto skupino za odprto družbo in da mu je Rop "pač zameril" njegovo osebno prepričanje, da ne bi smel misliti po svoje. "Danes pa sem obtožen udeležbe na zboru za republiko, ki so se ga sicer brez problema in brez kazni udeležili najpomembnejši slovenski izobraženci in politiki koalicije in opozicije, žal brez predsednika vlade Ropa, ki je sicer bil na ta sestanek povabljen. Rop pa se dejansko, zasebno, tako rekoč na skrivaj udeležuje sestankov foruma 21 in se dogovarja o državni politiki z njegovim predsednikom," je dejal Rupel in pristavil, da je, ko je šlo za njegovo zamenjavo, bivši predsednik države javno podprl Ropa.
Radikalna izključevalna politika sta se po besedah Rupla izkazali tudi pri volitvah v Evropski parlament. Zaradi slabega izida na evropskih volitvah so se zamajale nekatere vlade, stranke v EU. Zato se je minister Rupel vprašal "Komu zvoni". "Na prvi pogled seveda zvoni meni. Vendar, jaz nisem izgubil volitev, nastopal nisem niti pred volitvami niti na njih. Vse bolj se mi zdi, da zvoni vladi in njenemu predsedniku, da zvoni vladajoči stranki, pravzaprav vsem nam," je dejal in izpostavil svoja prizadevanja za vzpodbuditev dialoga v stranki LDS.
"Zdi se mi, da z izključitvijo neposlušnega ministra ne boste dosegli ravno veliko dobrega za vlado, za svojo stranko, za Slovenijo, za njeno prihodnost. Vaš predlog o moji razrešitvi je za mene osebno seveda neprimeren in povsem nesprejemljiv, zanj nimate nobenega prepričljivega argumenta. Seveda pa imate trenutno na svoji strani argument moči," je sklenil svoj nastop minister Rupel. Ob tem je še izrazil bojazen, da je ta enostranski ukrep del skrbno načrtovanega načrta "oddaljevanja od izročila slovenske demokracije, osamosvajanja in neodvisne državnosti", in da gre za načrt "vreden slovenskega Stalina". Zatem so sledile predstavitev stališč poslanskih skupin.

Osemurna razprava
Janez Drobnič (NSi) je menil, da gre pri vprašanju zamenjave zunanjega ministra za strankarska vprašanja, zato je izredna seja po njegovem mnenju posledica prestižnih bojev v LDS.
Za državo je po besedah vodje poslanske skupine SLS Janeza Podobnika neprimerno, če se zunanjega ministra menja tri mesece pred iztekom mandata vlade in v obdobju, ko je Slovenija dosegla mednarodne uspehe. Podobnik je bil kritičen tudi do obrazložitve za zamenjavo zunanjega ministra.
Janez Janša (SDS) je menil, da predlog predsednika vlade ni utemeljen z vsebinskim delom ministra, na katerega koalicija konkretno nima pripomb, temveč gre zgolj za osebne razloge in "konceptualna razhajanja". Nikjer tako ne piše, ali je minister delal dobro ali slabo. Janša je prepričan, da je minister delal dobro in je izvajal usmeritve države ter da niti v eni točki ni prišlo do razhajanja z DZ.

"Če je do tega trenutka bilo kaj dvomov, ali je razrešitev ustrezna, po nastopu zunanjega ministra takšnih dvomov ni več, je v imenu poslanske skupine LDS povedal Jelko Kacin. Poteza predsednika vlade, da razreši ministra, je tako po mnenju Kacina "nujni ukrep". Minister Rupel se je namreč v svojih javnih nastopih odkrito "upiral" predsedniku vlade, s čimer je "zamajal" vlado. Ob tem je Kacin napovedal, da bodo za ministrovo razrešitev skušali zagotoviti vse razpoložljive glasove, saj je pod vprašajem verodostojnost vlade in tudi LDS. Ob tem se je še vprašal, zakaj Rupel ni sam odstopil, če se ne strinja s predsednikom vlade. Sicer pa je ministra Rupla v svojem nastopu ocenil za "velikega zdraharja". "Za oblast gre, minister noče z oblasti," je ob tem dejal Kacin.
Tudi v ZLSD bodo predlog predsednika vlade podprli, je v imenu poslanske skupine dejal Miran Potrč. Po njegovem mnenju je Rupel s svojimi dejanji jasno povedal, kaj si misli o svoji vladi, da je potrebna sprememba oblasti, in da želi pri tej spremembi sodelovati.
V DeSUS ocenjujejo, da je Rupel s svojim zasebnim aktualnim političnim angažiranjem v notranjepolitičnih zadevah deloval proti ciljem vlade.
O Ruplovem nasledniku na torkovem nadaljevanju
Poslanke in poslanci bodo o Ropovem predlogu za imenovanje Iva Vajgla za novega zunanjega ministra predvidoma odločali v torkovem nadaljevanju zasedanja.
Potem ko je premier Rop minuli četrtek, 24. junija, v državni zbor "zaradi zmanjšanega zaupanja v zunanjega ministra" vložil predlog za razrešitev Rupla in na njegovo mesto predlagal Vajgla, se je do slednjega minuli četrtek že opredelil parlamentarni odbor za zunanjo politiko. Ta je ob obstrukciji opozicijskih strank, razen SNS, Vajglovo ustreznost potrdil brez glasu proti. Sicer pa je Vajgl v predstavitvi napovedal, da bo v primeru izvolitve za ministra izhodišče za njegovo delo kontinuiteta zunanjepolitičnega delovanja in usmeritev, ki sta Slovenijo pripeljali v EU in Nato. Posebno pozornost namerava posvetiti delovanju države v okviru teh dveh povezav, sodelovanju s strateškimi partnerji, kot so ZDA, Rusija in Kitajska, ter odnosom s sosednjimi državami.