Slovenija

Koalicija podpira zakon o RTVS

Ljubljana, 17. 06. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vladne stranke so podprle sprejem predlaganega zakona o RTVS, kljub vloženi pobudi za zbiranje podpisov za razpis referenduma o zakonu.

Zakon o RTVS razburja poslance in javnost
Zakon o RTVS razburja poslance in javnost FOTO: POP TV

Vodje poslanskih skupin strank vladne koalicije (SDS, NSi, SLS in DeSUS) so podprli sprejem predlaganega zakona o RTV Slovenija, ki je po njihovem mnenju sodoben in evropsko primerljiv. Referendumska pobuda za zbiranje podpisov za zahtevo za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma o zakonu , ki jo je v državi zbor vložil član sveta RTVS Marjan Sedmak, bo verjetno za nekaj mesecev odložila sprejem zakona o nacionalni televiziji, so ocenili vodje poslanskih skupin Jože Tanko (SDS), Alojz Sok (NSi), Jakob Presečnik (SLS) in Franc Žnidaršič (DeSUS).

Tanko: Sedanji zakon ne omogoča učinkovitosti

Referendumsko pobudo sedaj preverja parlamentarna zakonodajno-pravna služba, med drugim jasnost referendumskega vprašanja. Verodostojnost podpisov volivcev pa preverja notranje ministrstvo, so še pojasnili vodje poslanskih skupin vladnih strank.

Po besedah Tanka postaja vse bolj "očitno, da so vsi napori opozicije usmerjeni predvsem v ohranitev statusa quo pri sedanji ureditvi javne radiotelevizije". Sedanji zakon namreč ne onemogoča uspešnega in učinkovitega izvajanja funkcij v zavodu, je povedal in dodal, da očitno "naveza med LDS in SD ne želi uspešnega zavoda".

Vodja poslanske skupine SDS je med drugim znova izpostavil nekatere prednosti predlaganega zakona, ob tem pa dodal, da je "zanimivo, da nekateri želijo, da bi se državljanom še naprej posredovale izbrane in dozirane informacije". Ob tem je imel v mislih neposredne prenose sej iz državnega zbora, kar naj bi, tako meni Tanko, državljanom omogočilo, da bi si sami ustvarili predstavo o delu poslancev.

Koaliciji je žal za 'obstrukcijo'

V zvezi s tem je Sok dodal, da so neposredni prenosi sej državnega zbora preko javne radiotelevizije skladni z ureditvijo povsod po Evropi. Referendumsko vprašanje v četrtek vloženi pobudi je po njegovih besedah nekakšen prepis sedanjega zakona, pa tudi izredno komplicirano in dvoumno. Koaliciji je tudi žal, da sta se LDS in SD v četrtek ob obravnavi zakona odločili za obstrukcijo, je dejal Sok, ki je tudi izrazil obžalovanje, "če se bo zadeva res končala na referendumu".

V času do začetka veljave novega zakona o RTVS je po besedah Soka zelo pomembna tudi možna prodaja delnic RTVS v Eutelsatu, ki naj bi bile "vredne od 16 do 18 milijard tolarjev". Stranke koalicije ne podpirajo postopka prodaje na način, kot poteka sedaj, saj mora biti ta transparenten in ne sme potekati mimo vlade oziroma pristojnega ministrstva ter državnega zbora, je glede tega pojasnil Tanko.

Jakob Presečnik je v imenu SLS poudaril, da je stranka pri nastajanju zakona o RTVS aktivno sodelovala, referendumska pobuda pa po njegovih besedah ni korektna, zato bodo rešitve v zakonu vseeno sprejete.

Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Žnidaršič pa je pojasnil, da so imeli glede predlaganega zakona številne pomisleke, vendar je v postopku obravnave v državnem zboru prišlo do številnih popravkov. "Vseeno bi verjetno lahko popravili še kaj," je dodal Žnidaršič, ki je vloženo pobudo za referendum označil kot legitimno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10