Poslanski skupini NSi in SDS sta v sporočilu za javnost sporočili, da so člani odbora DZ za zunanjo politiko iz strank Koalicije Slovenija na današnji redni seji odbora v skladu z dogovorom na kolegiju predsednika DZ predlagali, da odbor uvrsti na dnevni red tudi obravnavo deklaracije DZ o skupnem boju proti terorizmu. Ker predsednik OZP Jelko Kacin večkrat ponovljenega predloga ni hotel dati niti na glasovanje, so poslanci Koalicije Slovenija zapustili sejo.
Odbor DZ za zunanjo politiko pa je na nadaljevanju seje razpravljal o besedilu sporazuma o zračnem prometu med Slovenijo in ZRJ, ni pa razpravljal o predlogu deklaracije DZ o skupnem boju proti terorizmu. Kot je po seji OZP povedal njegov predsednik Jelko Kacin (LDS), deklaracije na sejo odbora ni mogel uvrstiti, ker odboru ni bila dodeljena, in bi to bilo v nasprotju s poslovnikom DZ. Po oceni Kacina bi sicer o predlogu deklaracije vlada morda lahko razpravljala že jutri, nato pa takoj, ko bo mogoče, tudi OZP. Državni zbor pa bi besedilo deklaracije na plenarnem zasedanju po njegovem mnenju lahko obravnaval najkasneje prihodnjo sredo.
Kacin je odhod poslancev Koalicije Slovenija ocenil, da so to storili zato, ker jim "preprosto ni všeč, da predsednik delovnega telesa spoštuje poslovnik". Kljub odhodu poslancev opozicije s seje odbora pa je po besedah Kacina na seji prevladalo spoznanje, da si bodo prizadevali, da bo končno besedilo deklaracije sprejeto s čim večjo večino ali mora celo z aklamacijo.
Kot je pojasnil Kacin, mora po poslovniku državnega zbora predsednik DZ prepoznati matično delovno telo kot matično. Predsednik DZ Borut Pahor je odbor za zunanjo politiko prepoznal kot matično telo šele danes pozno popoldne. Takoj zatem je, kot je povedal Kacin, vladi oziroma ministrom za notranje, zunanje in evropske zadeve ter obrambo pisno posredoval pričakovanje, da bodo pripravili pisne podlage, na podlagi katerih bo odbor razpravljal o omenjeni deklaraciji in odnosu do terorizma.
Poudaril je, da je terorizem pomemben in zahteven izziv, za katerega potrebujejo čas za razpravo, menil pa, da v DZ ni poslanske skupine, ki se ne bi želela opredeliti do tega vprašanja. Odbor je sicer obravnaval vmesno poročilo o sporazumu o zračnem prometu med Slovenijo in ZRJ. S sporazumom bi državi vzpostavili neposredne letalske povezave med Ljubljano in Beogradom. Odbor je tudi prioritetno obravnaval imenovanje novih slovenskih veleposlanikov v BiH in Turčiji, saj je, kot je dejal Kacin, ocenil, da je v novonastalih razmerah več kot nujno, da bi veleposlaniki zasedli mesta v teh izredno pomembnih državah za učinkovito delovanje protiteroristične koalicije.
Odbor Liberalne demokracije Slovenije za zunanjo politiko in mednarodno sodelovanje pa je podprl stališča vlade v zvezi z sodelovanjem Slovenije v protiteroristični koaliciji in širitvijo zveze NATO, so sporočili iz LDS. Člane odbora je s stališči vlade in ministrstva za zunanje zadeve seznanil zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je povzel informacije o vpletenosti Osame bin Ladna in skupine Al Kaida v nedavne teroristične napade na ZDA. Odbor je ministra Rupla pooblastil, da za bližajoči kongres LDS, ki bo januarja prihodnje leto, pripravi osnutek resolucije o slovenskem vključevanju v zvezo NATO. Člani odbora so predlagali tudi aktivnosti, s katerimi bi zagotovili vstop Slovenije v zvezo NATO.