V Gibanju Svoboda so pohvalili vložitev predloga novele zakona o lekarniški dejavnosti, ki po njihovem prinaša pomembne rešitve za boljšo dostopnost lekarn in zdravil, a hkrati opozorili na pomanjkljivost – 21. a člen, ki ureja ugovor vesti za farmacevte in ki se je, kot je že prej opozorila ministrica za pravosodje in predsednica Ženskega foruma SD Andreja Katič, v predlogu znašel naknadno, po koalicijskem usklajevanju.
"Pomemben člen zakona je tudi nov člen, ki opredeljuje ugovor vesti. V predlagani noveli ta člen sicer sledi ureditvi ugovora vesti za zdravnike, kot je to zanje predpisano v zakonu o zdravniški službi, vendar je to po mnenju Svobode neustrezno. Po našem prepričanju je namreč nedopustno, da bi lahko magister farmacije zaradi ugovora vesti odklonil izdajo zdravila na recept in pacienta napotil v drugo lekarno. Izdaja zdravil na recept, ki jih je pacientu predhodno predpisal zdravnik, po našem mnenju ne more in ne sme biti predmet ugovora vesti. Primer, kakršnemu smo bili priča v Lendavi, ko farmacevtka ni želela izdati kontracepcijskih tablet, se ne sme več ponoviti," so sporočili iz Gibanja Svoboda.
Predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti so pripravili na ministrstvu za zdravje, vlada pa ga je na četrtkovi seji potrdila in ga poslala v DZ. Vendar pa sporni člen po besedah Katičeve ni bil predmet usklajevanja. Da je bil vključen v predlog novele, so danes ugotovile članice SD, je pojasnila. Opozorila je, da v primerjavi s trenutno ureditvijo oži pravice pacientov.
Po veljavnem zakonu o zdravstveni dejavnosti mora namreč zdravstveni zavod upoštevati ugovor vesti delavca, a bolnikom zagotoviti nemoteno uveljavljanje pravic s področja zdravstvenega varstva. Po spornem členu novele zakona o lekarniški dejavnosti pa bi ob ugovoru vesti nekega farmacevta lahko pacienta ali pacientko napotili k drugemu farmacevtu, v drugo lekarno ali pa bi zdravilo prejel kasneje, razen če bi zakasnitev prejema zdravila pomembno vplivala na njegovo zdravje.
"Predstavnice Ženskega foruma, Socialni demokrati ostro nasprotujemo predlaganemu členu, ki v praksi omogoča dogodek, da bo lahko dekle iz oddaljene slovenske vasi, ki bo iskalo kontracepcijo ali jutranjo tabletko, poslano iz ene v drugo lekarno, oddaljeno še nekaj kilometrov od njene vasi, kjer pa se zgodba lahko ponovi," je dejala Katičeva.
Dodana je, da gre za kršenje ustavnih pravic. "Gre za ogrožanje pravic žensk do odločanja o lastnem telesu, gre za diskriminacijo žensk v ranljivih skupinah, za diskriminacijo tistih iz ruralnih območij in ne nazadnje gre za ohranjanje dostojanstva žensk," je poudarila.
Na četrtkovi seji vlade je bila odsotna. Meni pa, da bi nekateri drugi ministri in ministrice nasprotovali predlaganemu členu, če bi bili nanj opozorjeni.
Kakršnim koli spremembam zakona o lekarniški dejavnosti, ki bi omogočale uveljavljanje ugovora vesti na način, da se pacienta preusmeri v drugo lekarno, nasprotujejo tudi v Levici. V pisni izjavi za javnost so poudarili, da so se v koaliciji že med pripravo novele dogovorili, da v njej ne bo določb, ki bi omogočale uveljavljanje ugovora vesti v zvezi z izdajo zdravil.
"Ugovor vesti ne sodi v zakon, ki se sprejema po nujnem postopku. Očitno je bila s strani ministrstva zahteva koalicije napačno razumljena, člen s to vsebino pa vnesen v zakon," so navedli.
Koalicija bo zato besedilo omenjenega člena novele zakona z amandmajem ustrezno popravila.
Ministrstvo: Poslanci bodo lahko predrugačili ureditev ugovora vesti farmacevtov
Ljubljana, 6. decembra - Poslanci bodo imeli med obravnavo predloga novele zakona o lekarniški dejavnosti možnost, da predlagano ureditev ugovora vesti farmacevtov predrugačijo, so poudarili na ministrstvu za zdravje. Pojasnili so, da je vlada predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti na četrtkovi seji potrdila po predhodni razpravi in obravnavi na vladnem odboru za državno ureditev in javne zadeve.
"Vprašanje ugovora vesti pri farmacevtih si ministrstvo za zdravje prizadeva ustrezno urediti, kar je naslovilo tudi s predlogom novele," so navedli. Ob tem so dodali, da bodo imeli poslanci v nadaljnjem postopku obravnave možnost predlagano zakonsko ureditev z dopolnili predrugačiti.
Člen je bil, kot poročamo zgoraj, po navedbah SD v predlog dodan naknadno, o njem pa niso bili obveščeni. Ob uveljavitvi člena bi se lahko zgodilo, da bi pacient zaradi ugovora po zdravilo moral v drugo lekarno, so opozorili v koaliciji.
Predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti je sicer pripravilo ministrstvo za zdravje. Vodi ga ministrica Valentina Prevolnik Rupel iz kvote Gibanja Svoboda.
KOMENTARJI (228)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.