Po vsem svetu približno 20 tisoč vrst žuželk oprašuje rože in pomaga pri razmnoževanju rastlin. Pri tem tvorijo ključni člen v zapletenem spletu interakcij vrst, ki podpirajo biotsko raznovrstnost in zdrave ekosisteme.
Nova metaanaliza več deset že objavljenih študij v zadnjih 20 letih je preučila interakcijo med agrokemikalijami, zajedavci in podhranjenostjo pri vedenju čebel, kot so iskanje hrane, spomin, razmnoževanje družin in zdravje. Raziskovalci so ugotovili, da so ti različni stresorji negativno vplivali na čebele in povečali njihovo smrtnost, poroča portal France 24.
Čebele in drugi opraševalci so ključnega pomena tako za naše pridelke kot tudi divje habitate, podatki o strmih padcih populacij žuželk po vsem svetu pa so sprožili strah pred hudimi posledicami za varnost preskrbe s hrano in naravne ekosisteme.
Interakcija pesticidov je imela veliko večji skupni učinek od vsote njihovih posameznih učinkov, je pokazala študija, ki je objavljena v reviji Nature. "Prav te interakcije med več agrokemikalijami pa znatno povečajo smrtnost čebel", je dejal soavtor Harry Siviter z Univerze v Teksasu v Austinu.
Rezultati študije kažejo, da regulativni postopek v sedanji obliki ne ščiti čebel pred neželenimi posledicami kompleksne agrokemične izpostavljenosti. "Če tega ne odpravimo in bomo čebele še naprej izpostavljali več antropogenim stresorjem v kmetijstvu, bo to povzročilo nenehno upadanje čebel in njihovega opraševanja, kar bo škodilo zdravju ljudi in ekosistemov," je zaključila študija.
Adam Vanbergen iz francoskega nacionalnega raziskovalnega inštituta za kmetijstvo, hrano in okolje je dejal, da se opraševalne žuželke soočajo z grožnjami intenzivnega kmetijstva, vključno s kemikalijami, kot so fungicidi in pesticidi, ter zmanjšanjem cvetnega prahu in nektarja iz divjih cvetov.
Medtem ko so prejšnje posamezne študije preučevale medsebojno delovanje teh stresorjev, pa nova metaanaliza potrjuje, da lahko 'koktajl' agrokemikalij, s katerimi se čebele srečujejo v intenzivno gojenem okolju, povzroča tveganje za populacije čebel. Vanbergen je dejal, da je bil sicer splošen poudarek raziskave vpliv pesticidov na čebele, zato je treba opraviti še več raziskav, pri katerih se bodo osredotočali tudi na druge opraševalce, ki bi se na te stresorje lahko odzvali drugače.
Po podatkih Združenih narodov približno 75 odstotkov svetovnih pridelkov, ki predstavljajo sadje in semena za prehrano ljudi, temelji na opraševalcih, vključno s kakavom, kavo, mandlji in češnjami. Leta 2019 so znanstveniki ugotovili, da skoraj polovica vseh vrst žuželk po vsem svetu propada, tretjina pa bi lahko do konca stoletja popolnoma izginila. Glavni vodili izumrtja opraševalcev naj bi bili izguba habitata in uporaba pesticidov.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.