Na današnji novinarski konferenci, ki je iskala predvsem odgovore na vprašanje, kako dobro so mladi pripravljeni na prvi spolni odnos, so bile sogovornice Mojca Grebenc, dr. med., spec. ginekologije in porodništva iz Zdravstvenega doma Ljubljana – Šiška, Ksenija Noč, dipl. med. sestra, mag. zdravstvene nege iz Zdravstvenega doma Jesenice oziroma tamkajšnjega Zdravstveno vzgojnega centra, Patricija Dolinar, mag. farm., Javni zavod Gorenjske lekarne, ter Pia Mohorič Tomažin, študentka 4. letnika Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani in sodelavka na Resorju za socialo in zdravstvo Študentske organizacije v Ljubljani.
Kot je opozorila Grebenčeva, za dekleta velja priporočilo, naj se pred prvim spolnim odnosom z ginekologom posvetujejo o izbiri kontracepcije. To bi bilo idealno, saj bi tako pridobile zanesljive in učinkovite informacije, se pa Grebenčeva zave, da je dostop do ginekologa v Sloveniji velik problem. Kot je glede aktualne situacije dejala, imamo danes v Sloveniji 154 ginekoloških programov, kljub temu pa brez izbranega ginekologa ostaja 200.000 žensk, starejših od 15 let. V mreži bi tako potrebovali še dodatnih 50 ginekoloških programov, če bi hoteli zagotoviti ginekologa za vse, če pa bi želeli razbremeniti ginekologe, ki so trenutno preobremenjeni, pa bi potrebovali še dodatnih 20 programov. Še dodatno pa bo stanje poslabšalo dejstvo, da se bo v bližnji prihodnosti upokojilo več kot 50 ginekologov, opozarja Grebenčeva in dodaja, da je zanimanje za primarni nivo ginekologije žal zelo majhno med specializanti ginekologije.
Pomanjkanje ginekologov otežuje mladostnicam dostop do strokovnjaka
Po njenih besedah imajo težave z dostopom do ginekologa in s tem ustrezne informiranosti pred prvo spolno izkušnjo prav mlada dekleta, ki doma nimajo odprtega odnosa in podpore staršev, kar pomeni, da so sama prepuščena iskanju ginekologa, kar je zelo težko. Dejstvo je, da brez izbranega ginekologa težko prideš do recepta za kontracepcijo, opozarja Grebenčeva in dodaja, da le ginekolog ve, katera kontracepcija je primerna za pacientko.
Kar je spodbudno, so podatki o nezaželjenih nosečnostih in splavih med mladostnicami v Sloveniji. Številke so nizke, zaradi česar je naša država med najboljšimi na svetu. Del zaslug sogovornice pripisujejo dobri dostopnosti do kontracepcije, pa tudi samemu ozaveščanju in izobraževanju mladih. Z anketo med mladimi so ugotavljali, kje mladostniki iščejo informacije o spolnosti, rezultati pa so pokazali, da največ informacij najdejo na spletu, sledijo prijatelji, šele na tretjem mestu so ginekologi, tem pa sledijo socialna omrežja. Sogovornice so opozorile, da je na spletu tudi veliko napačnih in zavajajočih informacij, včasih pa so informacije podane tako, da jih mladostniki niti ne razumejo.
Več splavov kmalu po porodu
Podatki za Slovenijo razkrivajo, da je največ splavov v starostni skupini od 25 do 35 let. Ne gre več za mladostnice, večinoma so to osebe, ki so dobro seznanjene s kontracepcijo. Kje je potem razlog za višje številke nezaželjenih nosečnosti? "Beležimo velik porast splavov prvo leto po porodu, zato je pomembno, da se takrat intenzivno pogovarja o kontracepciji," opozarja Grebenčeva in dodaja, da se kar veliko mladih mamic zanaša na zaščito zaradi dojenja, ampak to ni zanesljiva metoda. Tako se dogaja, da nekatere prehitro znova zanosijo, saj nimajo ustrezne zaščite. A kontracepcija ni samo stvar ženske, opozarjajo sogovornice, pač pa je stvar obeh, tudi moškega, zato je pomembno, da se skupaj dogovorita glede zanesljive zaščite, ki jima je na voljo.
Pogovor na štiri oči veliko bolj učinkovit od virtualnega
Pri izobraževanju o spolnosti imajo poleg domačega okolja in izobraževalnih ustanov pomembno vlogo tudi zdravstveno vzgojni centri. Pri preprečevanju nosečnosti in splavov med mladimi igrajo pomembno pozitivno vlogo tudi medicinske sestre, ki vstopajo v šolske prostore in tam o tem predavajo, je opozorila medicinska sestra Ksenija Noč. Učenci se že v petem razredu srečajo s pogovorom o možnosti cepljenja proti HPV, v šestem razredu pa spoznajo svoje telo. Predavanja o konkretni spolni vzgoji in spolno prenosljivih boleznih se začnejo v devetem razredu in nadaljujejo v srednjih šolah. Na vprašanje, ali se mladi v virtualnem svetu bolj odprejo, ker je pri neosebnem stiku mogoče manj zadržkov glede postavljanja vprašanj, odgovarja, da dobijo prek spleta sicer veliko vprašanj, da pa jim mladostniki vprašanja zastavljajo tudi na predavanjih. Izpostavlja pa, da je pogovor v živo veliko bolj učinkovit od pogovora prek spleta. Ginekologinja Grebenčeva ji pritrjuje in dodaja, da je zelo pomembno, da ima mladostnica lahko učinkovit individualni pogovor z ginekologom.
Diskretnost je šibka točka lekarn
Nekaj več težav pri svetovanju glede kontracepcije mladim imajo v lekarnah, še posebej tam, kjer ne morejo zagotoviti stranki ustrezne diskretnosti. "Največja šibka točka lekarn je zagotovo diskretnost. Lekarna naj bi imela svoja okna zasebnosti, a je to težko zagotavljati. Po zakonu mora imeti svoj prostor, kamor se pacient lahko umakne in pogovori s farmacevtom, a je to včasih neizvedljivo," pojasnjuje magistra farmacije Patricija Dolinar.
Miti in resnice o kontracepciji
Najbolj pogosta zaščita med mladimi je kondom, dekleta pa se zaradi številnih mitov bojijo hormonske kontracepcije, zato je te mite pomembno razbiti, so še pojasnile strokovnjakinje. Tako v lekarne prihajajo dekleta, ki jih je strah kontracepcije, saj se bojijo, da bodo zaradi nje postale neplodne. Nekatere skrbi, da se bodo zredile, spet druge je strah pred morebitnimi trombozami, infarkti, tudi rakom. Ginekologinja Grebenčeva je glede teh strahov najprej pojasnila, da obstajata dve veliki skupini kontracepcije, in sicer nehormonska (med temi so naravne metode in barierne metode kot kondomi, diafragma) ter hormonska, ki jo predpisuje ginekolog na recept, potem ko opravi razgovor s pacientko in oceni, katera je zanjo najprimernejša.
Kot pojasnjuje Grebenčeva, hormonsko kontracepcijo delimo na kombinirano (vsebuje dva hormona, estrogen in progestagen), ki zavira ovulacijo, zgosti sluz na vhodu v maternico, s čimer onemogoči spermijem vstop v maternico. Ta kontracepcija je varna in zanesljiva, ni pa primerna za tiste ženske z resnimi zdravstvenimi stanji, pojasnjuje ginekologinja. Tem je na voljo progestagenska kontracepcija (le en hormon, progestagen), kjer ni tveganja za pojavljanje krvnih strdkov.
Tako ena kot druga skupina hormonske kontracepcije ima po mnenju ginekologinje svoje prednosti in slabosti, zato je toliko bolj pomembno, da se mladostniki seznanijo z vsemi informacijami, ki so jim na voljo, in tako lažje izberejo zanje najustreznejšo metodo. Poleg zaščite pred zanositvijo kombinirane kontracepcijske tabletke varujejo pred vnetji zgornjih rodil, ker zgoščena sluz preprečuje vstop okužbam, eno od prednosti izpostavlja Grebenčeva. Ena od prednosti progestagenske kontracepcije pa so šibkejše in manj boleče menstruacije. Vsekakor sogovornice opozarjajo, da je zelo pomembno, da se mladostnica posvetuje z ginekologom glede kontracepcije, še posebej tiste, ki so v rizičnih skupinah.
Kondom edini, ki ščiti pred spolno prenosljivimi boleznimi
Sogovornice so predstavile tudi ostale kontracepcijske metode. Še vedno velja, da pred spolno prenosljivimi boleznimi, ki jih ni malo v naši družbi, ščiti le kondom, zato seveda vse svetujejo uporabo kondoma med spolnimi odnosi, še posebej, ko se partnerja še ne poznata dobro in obstaja tveganje, da bi prišlo do okužbe.
Poleg kondoma, diafragme, kontracepcijskih tabletk so kot sredstvo pred nezaželjeno nosečnostjo na voljo še maternični vložek, medtem ko se kontracepcijske injekcije v Sloveniji skorajda ne uporabljajo. Za starejše sta na voljo še operativna posega, in sicer sterilizacija za ženske ter vazektomija za moške, pri čemer gre za praviloma nepovratni poseg.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.