Zakaj v NSi menijo, da gre za orkestriran napad Gibanja Svoboda na NSi zaradi vztrajanja, da pred preiskovalno komisijo o domnevni politizaciji zasliši premierja Roberta Goloba, je v oddaji 24UR Zvečer pojasnil predsednik Knovsa Janez Žakelj. Z njim pa se je soočil kar član komisije Teodor Uranič, ki zahteva sklic nujne seje.
Sta torej Žakelj in Matej Tonin res zlorabila komisijo, s tem ko sta Policiji predložila seznam telefonskih številk, da bi izvedela, komu prisluškuje Policija, in na ta način zaščitila Valentina Hajdinjaka in Damjana Jaklina? Žakelj je odgovoril, da vsekakor ne. "Zakon o parlamentarnem nadzoru in obveščevalnih in varnostnih službah nam po 33. členu jasno govori, da vsak posameznik ali organizacija lahko komisijo obvesti o domnevno nezakoniti uporabi ukrepov in da pobudo za izvedbo nadzora," je opozoril.
Ob tem je dodal, da v pooblaščeni skupini, ki je to preverjala, nista bila le on in Tonin, temveč tudi Predrag Bakovič in Teodor Uranič. "Poleg tega pa lahko nadzorovani organ v skladu s 27. členom, če bi sumil, da gre za kakršno koli ogrožanje tako uspešnega poteka predkazenskega postopka, samega kazenskega postopka ali pa tudi razkritja kakšne pomembne informacije, častno odloži ta nadzor." A kot je bil jasen Žakelj, je bilo to izvedeno novembra, člani komisije so bili seznanjeni s poročilom tega nadzora, težava pa je nastala šele zdaj. Po Žakljevih besedah "šele po pol leta".
A kot je povedal Uranič, se nenadzorovani nadzor zgodi v trenutku. "Šele ko smo se usedli v vozilo, smo izvedeli, kam sploh odhajamo, to pomeni, da je to popolnoma nenapovedano, niti ne vemo, kam gremo, niti kaj je namen tega, dokler ne pridemo na lokacijo."
Po njegovem mnenju je sedaj bilo videti, kot da je šlo za zlorabo članov, ki so v koaliciji. "Koalicija ima manjšino, večino pelje opozicija s štirimi člani NSi."
"Gre za resne obtožbe"
Žakelj je poudaril, da je Komisija za nadzor obveščevalnih služb na GPU pristojna za izvajanje in nadziranje posebnih preiskovalnih ukrepov. "Ker gre za zelo močno pooblastilo, je zato zakonsko za to zadolžen Knovs."
A ob tem se je izjasnil, da ne ve, kdo je pridobil podatke in kje je to objavil, saj so oni to predložili brez imen, le telefonske številke.
Uranič je bil neizprosen, da gre za zelo resne obtožbe. "Če je to res, je NSi sprivatizirala Knovs. To ni privatno podjetje, ki ga lahko uporabljate za raziskovanje, ljudje morajo izvedeti, kaj se dogaja." Sklical je nujno sejo in, kot je pojasnil, bo na tej seji zahteval vse podatke o tem, "kdo je bil, kaj je bil in kdo so osebe, ki stojijo za tem". "Tudi od predsednika Žaklja bom zahteval, da to pojasni javnosti, želimo biti transparentni."
Vendar kot je odgovoril Žakelj, bi Policija to preprečila, če bi šlo za izkoriščanje Knovsa. "Vendar ni, ker ni šlo za izkoriščanje."
Po proceduri bo seja sklicana čim prej, je še dodal Uranič: "Rad bi da to razčistimo, prišli bomo temu do dna," je bil jasen. Tudi Žakelj je potrdil, da bo seja sklicana v prvem možnem terminu, vendar kot je poudaril, tema ne bo nadzor, ampak bodo druge pomembne teme, ki so pomembne za varnost Slovenije.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.