Resnica je včasih lepa, pogosto ni. Povem vam lahko samo to, da se na Epilogu trudimo zanjo. Obljubim vam lahko samo to, da se bomo še naprej. Odslej vsak četrtek ob 22.30.
Že tri sezone ste z nami, spremljali ste naše raziskovalne zgodbe: resnica o TEŠ6, kako je nastala bančna luknja, kako so oplenili MIP, problematika Sazas in drugih kolektivnih organizacij, podkupovanje SCT, razkritje, da je pisanje diplomskih in magistrskih nalog za denar del sistema, zgodba o Elanu ... Bili ste z nami, ko smo se lotevali težkih človeških zgodb, s katerimi želimo spremeniti življenje na boljše: terapije za otroke z motnjami v razvoju, zavržena hrana, težavnost posvojitev, problematika skrbništev, umirajoči begunci, poboj v Charlie Hebdo, neustrezno rešena problematika invalidov v Sloveniji ... In z nami ste se veselili lepih, optimističnih zgodb. Zgodb o zmagah, o moči volje, zgodb o uspehu, ki jih tudi iščemo za vas.
Te dni je bila ekipa Epiloga na terenu med begunci. Tudi v Turčiji in Grčiji, kjer se začenja njihova pot v obljubljeno Evropo in kjer so prizori, ki smo jih ta teden videli na Obrežju in Rigoncah, v veliko večjem obsegu stalnica že mesece in mesece. Prizori negotovosti. Bežanja pred vojno. Ali iskanja boljše prihodnosti. Podobni prizori, kot jih je svet že videl. Tudi Slovenci smo bili del njih. Ko so se Primorski Slovenci na začetku prejšnjega stoletja množično izseljevali v Ameriko, tisoči in tisoči so odhajali s trebuhom za kruhom. Ko so aleksandrinke iskale boljše življenje v Egiptu. Ko so Slovenci zaradi prve in druge svetovne vojne morali zapustiti svoje domove, zaradi fronte, zaradi požganih vasi, terorja. Ko so bili zaradi komunističnega režima mnogi Slovenci prisiljeni svojo prihodnost graditi zunaj domovine ...
Ekipa Epiloga pa je bila v minulih tednih tudi drugje: v Nemčiji, na Nizozemskem, v Avstriji. Naši novinarji se te dni po Sloveniji dobivajo z viri, preverjajo, raziskujejo. Za naslednje tedne namreč pripravljamo tri težke, kompleksne zgodbe. Zgodbe, ki so pomembne za vsakega od vas. Niso lahke, niso enostavne, niso telegenične. Kljub temu in ravno zato bodo objavljene v Epilogu. Ponosna in vesela sem, da lahko delam z novinarji, ki pripravljajo te zgodbe. Cenim jih. In cenim vse slovenske novinarje, ki v zaostrenih razmerah na medijskem trgu in v času, ko se zdi, da sta instantnost in lahkotnost odgovora na vsa vprašanja, ustvarjajo kakovostno novinarstvo. Ponosna in vesela sem, da se lahko pogovarjam z mnogimi od njih.
Živimo v časih, ko neumnost zmaguje. Vse okrog nas. Tudi v medijih. Ne vedno in povsod, a pogosto. Kakšni bodo mediji v bodoče, je odvisno tudi in predvsem od vas, spoštovani gledalci in gledalke. Dilema, kaj boste gledali na televiziji, je namreč v osnovi zelo preprosta: boste vzeli modro ali rdečo tabletko? Vsi, ki ste za rdečo; vsi, ki raje kot blaženost nevednosti in iluzije izberete - pogosto tudi kruto, grdo in kompleksno – resničnost; vsi, ki se ne ustrašite tudi težkih zgodb, neprijetnih prizorov in zapletenih tem, ker se zavedate, da so pomembne … dobrodošli v Epilogu.
V časih, ko okrog nas zmaguje neumnost, je edino učinkovito orožje pamet. Ta je v vaših rokah.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.