Najprej zaplet s slovenskim kandidatom za komisarja, zdaj pa še odstop francoskega komisarskega kandidata Thierryja Bretona. A predsednica Evropske komisije (EK) Ursula von der Leyen vztraja, da bo jutri v Strasbourgu pred konferenco predsednikov strank v Evropskem parlamentu predstavila svojo novo komisarsko ekipo.
Slovenska vlada namerava za kandidatko predlagati Marto Kos, po tem ko se je prvi slovenski komisarski kandidat Tomaž Vesel moral umakniti brez podrobnejših pojasnil premierja Roberta Goloba in von der Leynove.
"Vsak šef ima pravico postaviti kriterije, kdo naj bo v njegovi ekipi, da bo ta delovala," je v pogovoru za TV Slovenija dejal premier Robert Golob in znova zavrnil namigovanja o političnem pritisku iz Bruslja za zamenjavo Vesela. "Slovenija ni bila edina država, kjer so se dogajale menjave komisarskih kandidatov," je še dejal Golob, pri čemer je izpostavil Francijo, kjer je do zamenjave kandidata prišlo ravno danes, ko je s položaja odstopil evropski komisar za notranji trg Breton, ki je bil predlagan tudi za nov mandat.
Premier ob tem ni želel komentirati obtožb Bretona na račun predsednice Evropske komisije, da je odstopil zaradi njenega pritiska. Golob je dejal, da to ni povezano z Veselom in da ima vsak kandidat "svojo zgodbo". Menil je še, da mora o resorju, ki ga bo dobila Slovenija, javnost najprej obvestiti predsednica komisije, je pa posredno namignil na resor za širitev unije.
"Resor, za katerega se mi potegujemo, je ravno ta, kako zagotoviti stabilnost in mir v naši neposredni soseščini pa tudi širše. In kako prispevati k temu, da bo evropska ideja v resnici pomagala, da se stabilizira tako Zahodni Balkan kot Vzhodna Evropa," je povedal Golob.
Vesel je svoj odstop od kandidature za evropskega komisarja v začetku meseca uradno pripisal različnim pogledom na delovanje prihodnje sestave komisije, ki naj bi izhajali iz pogovora med njim in predsednico Evropske komisije.
Domača opozicija pa brez pojasnil o zamenjavi kandidata noče sklicati državnozborskega zaslišanja Marte Kos. Predsednik odbora za zadeve EU Franc Breznik (SDS) namreč sklic pristojnega odbora pogojuje s pojasnili, zakaj je šefinja evropske komisije zavrnila prvega kandidata Vesela.
Po nekaterih informacijah v Bruslju kljub temu v naslednjih dneh pričakujejo pisno potrditev imenovanja Kosove za kandidatko, čeprav slovenski postopek imenovanja ni dokončan. Predsednica EK naj bi bila seznanjena z nastalo situacijo. Kot je v petek poročal nemški časnik Frankfurter Allgemeine Zeitung, bi bilo takšno imenovanje možno, ker mnenje parlamentarnega odbora za zadeve EU, ki mora kandidatko še zaslišati, za vlado ni zavezujoče. V tem primeru pa bi Von Der Leyen v opombi zapisala, da mora biti slovenska kandidatka še zaslišana v nacionalnem parlamentu.
Koalicija je Breznika minuli teden pozvala, naj skliče zaslišanje Kosove, tudi če iz Bruslja ne bo dobil zahtevanih papirjev. Za to ima sicer Breznik 14 dni časa, rok se izteče prihodnji torek. Vlada meni, da ima na voljo vso relevantno dokumentacijo, a ker v njej ni fantomskega pisma z razlogi za umik Vesela pa Breznik odbora še ni sklical.
"Prepričan sem, da bi morala državotvornost v tem primeru prevladati in da nekdo, ki ve, da ne more o ničemer odločati, ne izkorišča pravnih procedur za zavlačevanje odločitve, na katero ne more vplivati," je v današnjem pogovoru dejal premier Golob.
K hitri potrditvi imenovanja je danes pozval tudi evropski poslanec Matjaž Nemec (SD/S&D). "Vnovič pozivam celotno slovensko politiko, da preseže ozkogledost ukvarjanja s tegobami o pismih, ki so ali niso prišla, in preneha z razpravami na podlagi nepreverjenih domnev zavoljo iskanja medijske pozornosti. Ob hitrem in enotnem predlogu za komisarsko mesto si lahko zagotovimo resor, ki je bil morda še včeraj najprej v domeni velikih držav članic," je pozval. Dodal je, da je od zrelosti slovenske politike odvisna naša pogajalska moč. "Čas se izteka, vprašanje je samo, ali se bodo resorji delili z nami ali brez nas in bomo zaradi lastne nečimrnosti primorani vzeti tisto, kar bo ostalo, ker smo vmes čakali na pismo," je zapisal Nemec.
In če so glasovi za Marto Kos v domačem parlamentu takorekoč že prešteti, se lahko v Bruslju zgodi vse. Glavno besedo bo imela Evropska ljudska stranka in s tem von der Leyen, napoveduje Nemec. "Lahko je z veliko večino in suverenostjo Marta Kos izvoljena, ali celo pade na odboru jutri, ali potem na pristojni komisiji ali odboru. Edino, kar me žalosti je, da je vsepovsod čutiti slovenski odtis pri omadeževanju slovenske kandidatke," je dejal.
Janša kritiziral odsotnost posvetovanja z opozicijo
Predsednik SDS Janez Janša je v pogovoru s predstavniki opozicije na TV Slovenija medtem izrazil mnenje, da očitno ne vladi ne predsednici Evropske komisije ni v interesu, da bi v Sloveniji čim prej imenovali kandidata za evropskega komisarja. Ob tem je znova kritiziral odsotnost posvetovanja z opozicijo.
Evroposlanka Romana Tomc iz vrst SDS pa je spomnila: "Marta Kos še ni slovenska kandidatka, dokler je ne potrdi pristojni odbor. Ne pozabimo, da smo v Sloveniji zakon o zaslišanju kandidata dobili zaradi samokandidature Alenke Bratušek."
Obstaja namreč tudi druga možnost, in sicer, da bi predsednica komisije novo ekipo predstavila brez slovenskega imena. V tem primeru bi zgolj sporočila, kateri resor je pripadel naši državi. To bi namreč omogočilo, da nova komisija z delom začne 1. novembra, kot je začrtano.
Tudi Nemec meni, da je zelo malo verjetno, da bo von der Leynova že jutri predstavila celotno listo kandidatov. Pogajanja namreč še potekajo. "Tisto, kar pričakujemo jutri, je predvsem začetek nekih novih pogajanj, tudi med velikimi državami, in tukaj mislim, da je čas predvsem za Slovenijo."
Pa bi lahko Slovenija, kot edina brez uradnega komisarskega imena, jutri dobila vsaj resor? Ponovno se vrstijo namigi o širitvi, kar bi pomenilo dvoje, da je šefinja komisije načrte za Slovenijo sklepala brez imena ali pa da je Von der Leyen z Golobom že sklenila neformani dogovor. "Seveda, širitev je zelo zanimiva za Slovenijo, ampak zdi se, da je v tem trenutku EU tista, ki bolj potrebuje Slovenijo na tem resorju kot obratno. Ne bi rad špekuliral, govori se o Sloveniji in marsikaterem resorju," je Nemec dejal za našo televizijo.
Evropski poslanec iz vrst socialistov tako slovensko opozicijo poziva k prekinitvi komisarske sage. "Mislim, da socialisti še niso rekli zadnje besede, sicer so v tem trenutku tiho, ampak delajo v ozadju. Razmerje sil v parlamentu in komisiji zagotovo ni takšno kot si ga želijo," pa meni Tomčeva.
Odbor za zadeve Evropske unije je sicer že sklican za petek, a na dnevnem redu ni zaslišanja Marte Kos. S pozivom za širitev bo koalicija njeno predstavitev poskušala uvrstiti na dnevni red.
Von der Leynova je sicer nameravala člane nove komisije predstaviti že minulo sredo, a je predstavitev preložila, ker Slovenija še ni uradno imenovala svojega kandidata oziroma kandidatke za člana komisije. Kljub novem momentu – odstopu francoskega kandidata – pa von der Leynova jutri razkrije svojo novo ekipo. Francija ji je namreč že poslala novo ime.
KOMENTARJI (257)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.