Upravni nadzor v Psihiatrični bolnišnici Vojnik, ki pokriva celjsko regijo, je sicer naročilo ministrstvo za zdravstvo, po sklepu ministra za zdravje Boruta Miklavčiča 16. oktobra 2009.
Najbolj sporne so bile svetovalne pogodbe na področju informatike
Komisiji so se najbolj sporne zdele svetovalne pogodbe na področju informatike. Direktorica Vesna Novak je sklenila na tem področju dve pogodbi s podjetjem Art Wan, ki ga vodi Štefan Uranjek. Prvo pred zaposlitvijo informatika v vrednosti 11.800 evrov, katere namen je bila priprava programa optimizacije stroškov na tem področju, revizija del na področju informatike. Po zaposlitvi informatika pa je bila sklenjena še ena svetovalna pogodba v vrednosti 45.360 evrov, za koncept nadgradnje obstoječega v enovit informacijski sistem.
Zapletlo se je, ker je komisija ugotovila, da je pogodba predvidevala le sedem posameznih pisnih poročil, ne pa nekega končnega elaborata oziroma predloga novega koncepta. Poleg tega so ugotovili, da so se naloge ponavljale že iz prve svetovalne pogodbe. Načrta posodobitve informacijskega sistema pa ni bilo v letnem planu zavoda, niti zanj niso bila predvidena finančna sredstva.
Direktorica je pripravila razpis, bila predsednica razpisne komisije in izvajala nadzor nad delom
Direktorica je po ugotovitvah komisije v tem primeru kršila tudi sistem notranjih kontrol, saj je področje informatike s sistematizacijo prenesla pod svoje okrilje – od takrat je sama vodila vse postopke, naročila in odobritve.
Tako je sama pripravila razpis, imenovala sebe za predsednico razpisne komisije, podpisala pogodbo, odobravala poročila in račune. Nihče drug razen nje pa ni smel imeti vpogleda v delo svetovalca. Ker so strokovni delavci plačila za svetovanje zavrnili, pa je enemu celo odvzela poblastila. Komisija je ugotovila, da takšno delo "izkazuje popolno ignoriranje pravilnika o usmeritvah za usklajeno delovanje sistema notranjega nadzora javnih financ ..., ki med drugim zapoveduje ločitev izvajanja nalog odobravanja od pristojnosti kontroliranja".
Člani sveta zavoda so sicer od direktorice zahtevali poročila o opravljenem svetovalnem delu, a ga direktorica ni želela podati, ker naj bi bilo zaupno, seznanila pa naj bi predsednika sveta zavoda, kar pa je ta zanikal. Direktorica je komisiji naknadno sicer dostavila poročilo o opravljenem delu iz prve svetovalne pogodbe.
Drugo svetovalno pogodbo je direktorica po prejemu poročila o upravenm nadzoru 3. decembra prekinila.
Prekoračitev proračuna s proslavo ob 50-letnici
Druga kršitev, ki jo je komisija odkrila (to je tudi edina napaka, ki jo je direktorica priznala), je prekoračitev proračuna za proslavo ob 50-letnici bolnišnice. V proračunu bolnišnice so bila za proslavo sprva namenjena sredstva v višini 30.000 evrov, potem pa so v prvem rebalansu sredstva povečali še za 16.000 evrov. V drugem rebalansu pa se je izkazalo, da je direktorica sredstva samostojno še dodatno povečala (kljub predhodnim priporočilom sveta, da se je v obdobju recesije treba vesti racionalno) – končna cena prireditve bi tako znašala 62.589 evrov. Od tega je bilo 10.000 evrov donacij in dotacij. Svetu zavoda je tako le predložila račune, ki bi morali biti že plačani.
Kot so navedli v komisiji, so med stroški celega projekta izstopali stroški osrednje prireditve – prvi obrok, ki je bil kljub odpovedi plačan, je znašal 11.352 evrov in plačilo gledališkega rekvizita "kocka", ki je stala okoli 5.000 evrov.
O predstavi je svet zavoda obvestil tudi pristojno ministrstvo, osrednja prireditev pa naj bi bila odpovedana šele po posredovanju ministra za zdravje Boruta Miklavčiča.
Podani so razlogi za razrešitev in sum zlorabe uradnega položaja
Na podlagi zgoraj omenjenih dejstev je komisija zaključila, da so podani razlogi za razrešitev direktorice. Poleg tega pa so člani komisije menili tudi, da je pri opisanih zadevah šlo za elemente kaznivega dejanja – zlorabo položaja ali uradnih pravic. Komsija je tako še pozvala direktorico, naj prekine svetovalno pogodbo in Svetu zavoda predlaga svojo razrešitev.
Prekoračitev kvote zaposlovanje, neupravičena napredovanja, preveč izplačane plače ...
Poleg navedenega pa je preiskava pokazala tudi, da je direktorica prekoračila plan zaposlovanja. Namesto načrtovanega znižanja za enega zaposlenega so število zaposlenih povečali za 11. Zavod je tudi napačno obračunaval dodatek za delo s težjo duševno motnjo, okvaro, prizadetostjo ali oviranostjo, saj je ta dodatek dobivala tudi večina strežnic in šivilja. Komisija je ugotovila še, da je sedem zaposlenih neupravičeno napredovalo v višje plačne razrede. Direktorici so v teh primerih naložili popravljalne ukrepe.
Novakova: Priznam napake, zlorabe položaja pa ne
Novakova pravi, da zagotovo ni zlorabila položaja, saj je v dobri veri želela rešiti področje informatike. Po prihodu na položaj naj bi namreč ugotovila, da so stroški za vzdrževanje nenavadno visoki – letno so znašali okoli 60.000 evrov. Zato je s podjetjem Art Wan sklenila svetovalno pogodbo. Novakova meni, da je poročilo komisije del gonje proti njej, ki jo vodi nekdo iz preskrbovalno-vzdrževalne enote, ki je to področje vodil, preden ga je vzela pod svoje okrilje.
Kot je dejala Novakova, s svetovalnimi pogodbami ni nič narobe, saj je bil izbran najcenejši ponudnik na javnem razpisu, po posodobitvi sistema pa bi se stroški za to področje dejansko znižali.
Dejala je, da je svetovalec dejansko izboljšal določene zadeve – uvedli naj bi sledljivost. Glavno delo svetovalca pa je bila poenostavitev sistema. Do sedaj so imeli namreč okoli osem razičnih izvajalcev za različna področja, po tem pa bi vse sisteme vodil le en izvajalec (telefoni, službene kartice, programi ...). Konec avgusta, ko so podpisali drugo svetovalno pogodbo, so začeli postopoma urejati področje, je še pojasnila direktorica.
Bo besedah direktorice pa se je zapletlo, ko je svet zavoda na podlagi enega člana, ki je prej vodil področje informatike, zahteval poročilo o opravljenem delu, ki pa ga Štefan Uranjek ni želel podati v pisni obliki, ker je dejal, da gre za njegovo intelektualno lastnino, ki jo želi zavarovati.
Novakova pa je priznala, da je bila prireditev res zastavljena preveč obširno in da ni upoštevala priporočil glede racionalnega obnašanja v recesiji, a da je ob 50-letnici želela "narediti res nekaj na nivoju".
Kljub vsemu pa je Novakova poudarila, da bolnišnica vsa leta posluje pozitivno.
Ministrstvo: Glede nadaljnjih korakov po odgovoru direktorice
Na ministrstvu za zdravje pa so potrdili, da so s poročilom seznanjeni in da je minister Novakovo pozval, naj do 15. januarja pripravi odzivno poročilo. "Nadaljnje ukrepanje glede na ugotovitve upravnega nadzora bo v skladu s pravilnikom sledilo prejetim odgovorom in pojasnilom direktorice," so še sporočili z ministrstva. Po naših informacijah naj bi Novakova Miklavčiču danes že poslala odgovore, v katerih poročilu oporeka.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.