Predsednik komisije državnega zbora za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb Davorin Terčon je pojasnil, da so današnjo izredno sejo, na kateri naj bi preverili, ali je vlada prekoračila pooblastila z ustanovitvijo posebne skupine za oceno dela Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (SOVA), po le pol ure zasedanja prekinili zaradi odsotnosti predstavnikov vlade. To je bil tudi razlog, da se je komisija odpravila na sedež Sove.

Terčon je zaradi odsotnosti predstavnikov vlade izrazil obžalovanje in dejal, da zaradi tega niso mogli dobiti celovite informacije glede ustanovitve posebne delovne skupine za ocenjevanje dela Sove. Poudaril pa je, da bodo zgodbo nadaljevali in od predstavnikov vlade pričakujejo vrsto konkretnih odgovorov. Poslanci, zbrani na današnji seji komisije, so se odločili, da bodo delo nadaljevali s pregledom na sedežu Sove, kjer bodo iz prve roke dobili celovitejše informacije in morda tudi vpoglede v določene dokumente, ki jih v okviru obravnave te zadeve zanimajo.
Po obisku parlamentarcev na sedežu Sove je predsednik komisije še povedal, da komisija še nima dokončnega mnenja. Med sestankom na Sovi so parlamentarci ugotovili, da so bili predstavniki vladne delovne skupine vse od svoje ustanovitve dalje že nekajkrat na sedežu obveščevalne agencije. Poslance pa skrbi, da bi nepooblaščeni dobili dostop do agenturne mreže ali do specialnega fonda. "Objava mreže tajnih sodelavcev Sove lahko pomeni neke vrste konec Sove oziroma potrebo po začetku znova," je pojasnil Terčon.
Šinkovec: Vlada ni prekoračila pooblastil

Pred poslanci je nastopil direktor Slovenske obveščevalno varnostne agencije Matjaž Šinkovec, ki pa so ga poslanci spraševali le slabe pol ure. Šinkovec je bil ob prihodu v DZ zelo redkobeseden. Na novinarska vprašanja je potrdil, da je za ustanovitev posebne vladne skupine vedel, njene ustanovitve pa ne vidi kot morebitno nezaupnico svojemu delu. Zagotovil je še, da skupina med obiskom na sedežu Sova ni vpogledala v tajne podatke o sodelavcih agencije.
Premier Janez Janša je na današnji tiskovni konferenci na novinarsko vprašanje glede vladnega nadzora ponovil, da si ne predstavlja vlade, ki ne bi smela nadzorovati vladnih služb. "To je skregano z logiko," je še dejal Janša.
Kot je znano, so se v delu opozicije pojavili očitki, da naj bi člani vladne skupine vstopili v prostore agencije in opravili vpogled v tajne baze tajnih sodelavcev agencije. To je v četrtek že zanikal predsednik omenjene skupine in pravosodni minister Lovro Šturm in pojasnil, da skupina preverja zgolj poslovanje agencije.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.