Slovenija

Komisija znova obiskala SOVO

Ljubljana, 28. 03. 2007 14.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Parlamentarna komisija za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb je znova obiskala SOVO.

Podpredsednik parlamentarne komisije za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb Dušan Kumer
Podpredsednik parlamentarne komisije za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb Dušan Kumer FOTO: POP TV

Podpredsednik parlamentarne komisije za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb Dušan Kumer je povedal, da so direktorju SOVA Matjažu Šinkovcu zastavili nekaj vprašanj (kakšnih ni želel pojasniti), ki se pojavljajo v javnosti, na katera pa ta ob razgovoru ni mogel odgovoriti, zato bo odgovore komisiji posredoval pisno. Kumer je napovedal, da bodo z obiski SOVA nadaljevali.

Kumer je za neverodostojno označil poročilo in program delovanja agencije za letošnje leto, ki ga je komisija obravnavala pred dvema mesecema in v katerem naj ne bi bilo govora o kakršnih koli nezakonitostih ali nepravilnostih. Vlada, ki je poročilo pripravila, naj bi po besedah Kumra namreč za navedbe, ki jih je slišati v javnosti, vedela že vsaj pol leta prej. Komisiji pa se zdi sporna tudi sestava vladne delovne skupine, v kateri so predsedniki in podpredsedniki političnih strank.

Nekdanji predsednik omenjene komisije Davorin Terčon današnjih dogodkov ni želel komentirati, saj kot pravi, ni več v funkciji predsednika komisije.


Kumer je še povedal, da bodo morebitno izginotje dokumentov in druge nepravilnosti ugotavljali ob naslednjih obiskih. Ob tem napoveduje, da bodo z obiski SOVA nadaljevali in da bodo šli do konca.

Po poročanju o 1,25 milijonskem primanjkljaju sredstev specialnega fonda Slovenske obveščevalno varnostne službe (SOVA), so na Računskem sodišču dejali, da se pregledovanje sredstev fonda izvaja skladno s predpisi, ki urejajo to področje. To pa pomeni, "da so tudi ta sredstva lahko predmet revizije, skladno s pristojnostmi računskega sodišča in posebnimi predpisi".


V t.i. specialnem fondu, ki je namenjen financiranju tajnih akcij, naj bi manjkalo okoli 1,25 milijona evrov
V t.i. specialnem fondu, ki je namenjen financiranju tajnih akcij, naj bi manjkalo okoli 1,25 milijona evrov FOTO: POP TV

Po poročanju medijev naj bi namreč v specialnem fondu SOVA, ki je namenjen financiranju tajnih akcij agencije, manjkalo približno 1,25 milijona evrov. Sumi o nepravilnostih pa so se pojavili že pred dobrim letom dni, ko je vlada ugotovila, da imata dva uslužbenca SOVA ponarejene diplome. Pri nadaljnjem varnostnem preverjanju omenjenih uslužbencev pa naj bi ugotovili, da sta uslužbenca iz specialnega fonda prejemala še precejšnje vsote denarja, so še poročila mediji.

Delovna skupina za oceno dela agencije

Kot je znano, je vlada v februarju ustanovila delovno skupino za oceno dela SOVA, ki naj bi ocenila ustreznost zakonskih podlag za delo agencije, preverila zakonitost njenega delovanja, pregledala finančno materialno poslovanje agencije, preverila zakonitost in smotrnost ravnanja z arhivskimi gradivi ter oblikovala predlog možnih organizacijskih in drugih sprememb za izboljšanje njenega dela.

Delovni skupini predseduje pravosodni minister Lovro Šturm, poleg njega pa skupino sestavljajo še Milan Zver, Janez Podobnik, Karl Erjavec, Vinko Gorenak, Tone Jerovšek, Milko Mikola, Branko Cvelbar, Peter Ješovnik in Aleksander Lavrih.

Smiselna komisija ali ne?

Po zagotovilih strokovnjakov naj bi imela vlada osnovo za ustanovitev takšne komisije v 6. členu poslovnika vlade. Bi pa morebitno razkritje mreže agentov SOVA za državo in samo agencijo pomenilo katastrofo, zato vpogleda članov komisije v mrežo agentov SOVA ne bi bilo možno opravičiti.

Javnost je ustanovitev vladne komisije, ki naj bi pregledala nekatere zaupne dokumente SOVA, močno razburila. Tako so nekateri nasprotniki ustanovitve vladne komisije izpostavili predvsem morebiten vpogled članov komisije v agenturno mrežo agencije in možno diskreditacijo političnih nasprotnikov sedanje vlade, spet drugi pa so se spraševali nad smiselnostjo same sestave komisije. Še posebno zaskrbljeni so člani parlamentarne skupine za nadzor nad obveščevalnimi in varnostnimi službami, ki se je v minulem tednu opravila tudi obisk na sedežu agencije.

Na drugi strani pa vlada zagovarja ustanovitev delovne skupine. Tako si premier Janez Janša ne predstavlja vlade, ki ne bi smela nadzorovati vladnih služb. Tudi direktor SOVA Matjaž Šinkovec in minister Šturm sta zagotovila, da skupina ni opravila vpogleda v mrežo agentov, ni imela dostopa do specialnega fonda agencije, pri njenem delovanju pa nikakor ne gre za poskus političnega diskreditiranja morebitnih nasprotnikov sedanje vlade.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.