Poslanke in poslanci so opravili drugi obravnavi zakona o krmi in novele zakona o elektronskih komunikacijah. Pri slednjem gre za usklajevanje z evropskim pravnim redom in za nadgradnjo ter popravke obstoječega zakona. DZ je sicer sprejel koalicijsko dopolnilo, na podlagi katerega bodo operaterji prevzeli odgovornost in stroške, ki nastanejo kot posledica zlorab, če uporabnika ne obvestijo o ukrepih za zaščito. S koalicijskim dopolnilom pa se bo na učinkovit način zagotavljalo tudi sankcioniranje, če bi operater opustil obveščanje, hkrati pa bi to pomenilo tudi omejitev njegove odgovornosti, če je ta svojo dolžnost izpolnil.
Dopolnilo, ki na koncu ni dobilo podpore poslanske večine, je vložila tudi opozicijska LDS. Ta je z dopolnilom predlagala, da bi morali operaterji zagotavljati hrambo podatkov o prometu v elektronskem komunikacijskem omrežju, ki so zakonsko določeni, za obdobje devetih mesecev od dneva komunikacije. S tem bi po njihovem mnenju zmanjšali možnost zlorab oziroma kršitev posameznikove ustavno zagotovljene pravice do zasebnosti. Zakonsko besedilo sicer ta rok postavlja na 24 mesecev, kar je tudi najdaljši rok, ki ga dopušča direktiva 2006/24 Evropskega parlamenta.
Novela zakona o elektronskih komunikacijah je po besedah ministra za gospodarstvo Andreja Vizjaka potrebna, ker so se v nekajletni praksi izvajanja zakona pokazale določene nejasnosti. Poleg odprave nejasnosti pa novela v slovenski pravni red prenaša tudi zadnjo direktivo 2006/24. Tako gre med drugim za prenos direktive, ki govori predvsem o hrambi podatkov in za natančnejšo uskladitev slovenskega pravnega reda z ostalimi obstoječimi direktivami. Spremembe in dopolnitve zakona pa bodo po ministrovem mnenju vplivale na boljšo sistemsko ustreznost zakona.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.