Temeljni namen projekta, ki ga je večinoma izvajal državni Zavod za zaposlovanje, je uvajanje izboljšav v poslovne procese in organizacijo zavoda, izboljšanje njegove sposobnosti prilagajanju razmeram na trgu dela ter prenos izkušenj in prakse na področju zaposlovanja držav članic EU.
Projekt je potekal v sodelovanju z britanskim Svetom za poklicno usposabljanje in podjetništvo iz Sunderlanda ter z britanskim, švedskim in irskim zavodom za zaposlovanje, na slovenski strani pa je bilo nosilec projekta ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve. V projektne dejavnosti je bilo neposredno vključenih 50 sodelavcev zavoda za zaposlovanje, posredno pa še okoli 20 zaposlenih. Ti so sodelovali v delovnih skupinah, na delavnicah in drugih usposabljanjih, ki so bili organizirani v okviru projekta. Kot ocenjujejo na zavodu, je moč prve oprijemljive učinke projekta pričakovati v prihodnjem letu.
Vsebinsko je bil projekt razdeljen na štiri poglavitne sklope: sklop o prenosu prakse in predpisov o državni pomoči na področju zaposlovanja je bil v pristojnosti ministrstva za delo, ostale tri sklope pa je vodil Zavod za zaposlovanje in so bili razdeljeni v sedem delovnih skupin. Te so se med drugim ukvarjale z izboljšanjem sistemov dela, notranjega in zunanjega nadzora ter vzpostavitve upravljalskega informacijskega sistema, izboljšanjem sistema posredovanja zaposlitev, vzpostavitvijo standardov kakovosti storitev za delo s strankami na uradih za delo, urejale so centralizirani sistem izplačevanja socialnih in drugih transferjev in priprave na črpanje sredstev iz Evropskega socialnega sklada.