Vlada je 14. februarja, natanko leto dni po sprejemu zakona, potrdila pravilnik odbora, ki bi sicer moral začeti delovati v šestih mesecih po objavi zakona v uradnem listu. Z imenovanjem štirih predstavnikov vlade, med katerimi bi moral biti en pripadnik manjšine, bo znanih vseh dvajset članov odbora. Svoje tri predstavnike je namreč že pred meseci imenoval zbor izvoljenih predstavnikov manjšine, sedem predstavnikov (med njimi dva pripadnika manjšine) pa deželni svet Furlanije-Julijske krajine (FJK). Deželna vlada FJK je svojih šest predstavnikov določila 11. marca. To bodo Ivo Jevnikar in Damijan Paulin iz Sveta slovenskih organizacij (SSO), Rudi Pavšič iz Slovenske kulturno-gospodarske zveze (SKGZ), Alex Pintar, Danilo Slokar in Riccardo Basile. SKGZ in SSO pa sta v sredo sklenili, da vložita priziv na Deželno upravno sodišče FJK, saj po njihovem mnenju deželna vlada ni upoštevala priporočila skupnega predstavništva slovenske manjšine, da bi bili štirje od šestih članov izraz obeh krovnih organizacij manjšine.
Italijanski premier je na tiskovni konferenci 8. marca v Trstu dejal, da bo vlada na naslednji seji sprejela sklep glede vračanja premoženja optantom iz Slovenije, minister za odnose s parlamentom Carlo Giovanardi pa je naslednji dan zatrdil, da je Berlusconi imel v mislih imenovanje vladnih predstavnikov paritetnega odbora. Vlada naj bi v četrtek res razpravljala tudi o odškodninah optantom in se seznanila z ugotovitvami lani ustanovljene komisije za mednarodno pravo na italijanski Farnesini. Komisija preučuje primere nepremičnin, ki niso zajete v dvostranske sporazume med Italijo in nekdanjo Jugoslavijo.
Minister Giovanardi je še dodal, da je enotno stališče italijanske vlade, da so vse mednarodne pogodbe, ki obravnavajo optantsko vprašanje, nedotakljive. Z morebitnimi ukrepi glede optantskega vprašanja pa bo vlada počakala na razplet dogodkov v zvezi s premoženjem sudetskih Nemcev.