Potem ko je hrvaška vlada v skladu z načelom vzajemnosti konec marca odprla hrvaški trg nepremičnin za slovenske državljane, je hrvaško pravosodno ministrstvo dalo soglasje prvemu državljanu Slovenije za nakup nepremičnine na Hrvaškem, je potrdil pomočnik hrvaške pravosodne ministrice, Boris Koketi.
Slovenski državljani lahko pridobijo soglasje za nakup nepremičnin na Hrvaškem v skladu z Zakonom o lastništvu in drugih stvarnih pravicah. V skladu z zakonom pravna ali fizična oseba, če je zavrnjena, ne more vložiti iste zahteve v naslednjih petih letih od dneva, ko je vložila prvo zahtevo, je še povedal Koketi.
Do danes 888 zahtev
Po besedah Koketija so sicer slovenske fizične in pravne osebe od 1. januarja 1991 do danes vložile 888 zahtev za nakup nepremičnin na Hrvaškem. Do potrditve vzajemnosti 26. marca, ki jo je Zagreb potrdil, potem ko je Slovenija junija lani sprejela zakon o priznavanju vzajemnosti, je Hrvaška zavrnila vse zahteve slovenskih državljanov zaradi omejitev v slovenski zakonodaji. S kakšno hitrostjo bodo sedaj rešene slovenske zahteve sicer ni mogoče napovedati, saj zahteve obravnavajo posamično.
S tem, ko je Hrvaška Slovenijo obvestila, da je pripravljena slovenskim državljanom omogočiti nakup nepremičnin na Hrvaškem, je izpolnila obveznost, ki izhaja iz njenega pogajalskega procesa in sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju med EU in Hrvaško, ki velja od februarja 2005. S slednjim se je Hrvaška zavezala, da bo sprostila trg nepremičnin za članice EU do 1. februarja 2009. Brezpogojno ali delno načelo vzajemnosti je tako doslej uredila z 22 članicami EU, tako kot s približno 20 drugimi državami. Skupaj pa podala več kot 6000 soglasij za nakup nepremičnin, so potrdili na hrvaškem pravosodnem ministrstvu.
Slovenija odobrila trem hrvaškim državljanom
Slovenski veleposlanik v Zagrebu Milan Adamič Orožen je medtem danes v pogovoru za zagrebški Radiu 101 dejal, da je Slovenija doslej odobrila nakup nepremičnin trem hrvaškim državljanom od skupno 17 zahtev.
Slovenski zakon o pogojih za pridobitev lastninske pravice fizičnih in pravnih oseb držav kandidatk za članstvo v EU na nepremičninah sicer določa, da fizične in pravne osebe države kandidatke za članstvo v EU lahko pridobijo to lastninsko pravico, če obstaja vzajemnost, ki se ugotavlja v skladu z zakonom o ugotavljanju vzajemnosti. Vzajemnost pa je podana, če slovenski državljan ali pravna oseba s sedežem v Sloveniji lahko v državi tujca pridobi lastninsko pravico na nepremičninah pod enakimi ali podobnimi pogoji, kot to velja za tujca.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.