Igor Lazar vodi mikropivovarno iz ljubljanskih Črnuč: "Smo na trgu devet let, kot manjša kraft pivovarna imamo zaposlenih sedem ljudi. Letno naredimo tam okrog 120 tisoč litrov piva."
Rast podjetja je bila sprva hitra, čemur je sledila stagnacija, ki traja še danes. Delno zaradi zasičenosti trga s pivovarji in višjih stroškov dela ter surovin, v zadnjem času pa jih vse bolj duši – država. Nam je že neznosno delati v tem poslu in namesto, da bi država videla, kaj se nam dogaja in priskočila na pomoč, ne, oni še svoj lonček pristavijo in še svoj žebelj pribijejo, pravi pivovar.

Pivovarji opozarjajo, da že skoraj polovico kozarca piva, spije država.
Vladnega argumenta, da gre za varovanje javnega zdravja, ne sprejmejo. Čudijo se mu tudi v zbornici živiljskih in kmetijskih podjetji: "Naslavljanje zdravja v kontekstu prekomernega pitja alkohola je definitivno pomembna tema. Vendarle pa vidimo, da država ne misli resno, ko molekulo iz enega vira alkohola naslavlja tako, molekulo iz drugega vira pa drugače."
Na približno polovico alkohola, ki ga popijemo v Sloveniji namreč ni trošarin. Gre predvsem za domače vino pa tudi vino iz uvoza. Lazar: "Jaz bi rekel, da večina ljudi, ki ima težave z alkoholom, to rešuje z vinom ne pa pivom."
Višjih trošarin ne nameravajo brezglavo preliti v višje cene za potrošnike: "Če bi to storili v celoti, bi se pivo na policah podražilo za približno štiri odstotke, pravijo. Mi bi bili seveda veseli, da bi se to zgodilo, po drugi strani pa se zavedamo občutljivosti kupca, ki že sam po sebi ve, da so piva v sosednjih državah cenejša."

Na finančnem ministrstvu pojasnjujejo, da gre za prvi dvig trošarin po letu 2014, ter da so v prvem paketu davčnih sprememb predvideli zvišanje celo za 25 odstotkov, kar so opustili.
"Z vladno uredbo se tako od 1. junija 2025 za 7%, torej za precej nižji odstotek od prvotno predvidenega, zvišujejo trošarinena pivo." ... so sporočili z ministrstva.
Lazar: "Nenehno nas presenečajo z novimi in novimi in novimi dajatvami in to ne pelje več nikamor, je pa tudi problem, ker minister misli, da bo več pobral, pa ne bo, ker bo manj piva se prodalo in to opažamo vsi. Edino on tega ne razume."
Med mikropivovarji se širijo špekulacije, da želi vlada po žepu udariti predvsem Heiniken, ki z blagovnima znamkama Union in Laško pokriva približno dve tretjini pivskega trga. Povišane trošarine naj bi sicer državi letno navrgle dodatnih osem milijonov evrov.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.