
Premieri Vilniuške skupine kandidatk za članstvo v zvezi Nato so s skupno sklepno izjavo, v kateri so severnoatlantsko zavezništvo pozvali, naj vabila kandidatkam za vstop v Nato izda še letos, sklenili dvodnevno srečanje v latvijski prestolnici Rigi na temo Most do Prage.
To je bilo zadnje srečanje deseterice pred novembrskim vrhom zavezništva v Pragi, kjer bodo sprejete odločitve širitvi zavezništva.
Vsaka država se bo po najboljših močeh pripravila za članstvo v Natu, so premieri zapisali v izjavi. "Menimo, da je države, ki so s pripravami zaključile, potrebno novembra povabiti, naj se pridružijo zvezi Nato," se še glasi sklepna izjava.
Premieri so tudi poudarili sodelovanje članic Vilniuške skupine v mednarodnem boju proti terorizmu in pozdravili novo sodelovanje med Rusijo in Nato, ki velja za "mejnik v evropski zgodovini".
Drnovšek: Nato je zanimiv za Slovenijo
Zveza Nato se spreminja v mednarodno organizacijo, ki si prizadeva za vzdrževanje mednarodnega miru, kot taka pa je tem bolj zanimiva tudi za Slovenijo, je v današnjem nastopu v razpravi na temo Prispevek držav kandidatk k evroatlantski varnosti na srečanju predsednikov vlad v Rigi poudaril slovenski premier Janez Drnovšek. Drnovšek je v nastopu izpostavil dejstvo, da je Slovenija lani z gostitvijo srečanja predsednikov ZDA in Rusije, Georgea Busha in Vladimirja Putina, pripomogla k vzpostavitvi dialoga med ZDA in Rusijo, ki je še posebej pridobil na pomenu po terorističnih napadih v ZDA 11. septembra lani. Po Drnovškovem mnenju Nato kot organizacija zaradi novega rusko-ameriškega dialoga doživlja nov razvoj in se tudi sama spreminja.

Reforma zveze Nato je po premierovih besedah postopen proces, ki ga Slovenija iskreno podpira. Če so namreč pred leti še obstajali dvomi o smiselnosti organizacije, kot je Nato, je sedaj jasno, da ima zveza razlog za svoj obstoj in da se mora tudi zato širiti in vključiti nove člane, je poudaril. Kot je spomnil, je članstvo v zavezništvu slovenska zunanjepolitična prioriteta, ki uživa podporo večine parlamentarnih strank, kot tudi večine javnega mnenja.
Slovenija se kot dolgoletna kandidatka za vstop v Nato dobro zaveda kriterijev, ki jih mora izpolniti za vključitev v zavezništvo, zato verjame, da izpolnjuje potrebne kriterije, še posebej na političnem in gospodarskem področju, je menil Drnovšek. Kot je dodal, so njeni trenutni napori usmerjeni predvsem v reformo oboroženih sil, med drugim v profesionalizacijo vojske. Izpostavil je tudi odločitev slovenske vlade v začetku leta, da okrepi svojo navzočnost v operacijI zavezniških sil SFOR v BiH z dodatno motorizirano četo slovenske vojske.