Ustavno sodišče je namreč odločilo, da referenduma o gradnji džamije Ob cesti dveh cesarjev ne bo. Odločitev je razveselila tako ljubljansko županjo Danico Simšič kot predstavnike islamske verske skupnosti v Sloveniji.
Gradnja se torej lahko začne, mestni svet pa s tem pravzaprav nima več opravka. Postopke od tu naprej namreč ureja upravna enota Vič - Rudnik. Lastnik zemljišča, kjer naj bi stala džamija, je zdaj država, tako, da mora najprej lastnik postati islamska verska skupnost. "Mi se bomo potrudili, da začnemo čimprej z zbiranjem sredsetv za odkup zemljišča. Potem bo sledila priprava programskega projekta, nato pa se nadaljuje z gradbenimi fazami," pojasnjuje Ahmed Pasić, Islamska verska skupnost.
Kakšna je cena zemljišča, zaenkrat še ne vedo, a po prvih podatkih ne bo prav poceni. Denar bodo najprej zbirali med verniki v Sloveniji, potem pa še pri vernikih po svetu. Ko odkupijo zemljišče, morajo pridobiti še ustrezno tehnično dokumentacijo in nato še gradbeno dovoljenje. "Realno pričakujemo, da bi se gradnja začela prihodnje leto, sama gradnja pa naj bi trajala od štiri do pet let," pravi Pasić.
Pobudnik referenduma Mihael Jarc, ki je trenutno na dopustu, je po telefonu povedal, da je pričakoval tako odločitev ustavnega sodišča in ga ta prav nič ne preseneča: "Zadeve se s tem niso razpletle, pravzaprav se bojim, da se bodo še zapletle. Nedvomno je sodišče prižgalo dokončno zeleno luč za islamizacijo Slovenije. Seveda se to ne bo pokazalo v štirih ali petih letih, ampak v nekaj v generacijah." O pritožbi na evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourghu ne razmišlja več, saj bi se stvari, po njegovih besedah, preveč zavlekle. "Ne bom šel več naprej. Jaz sem svoj zidak postavil tja, kamor mislim, da je prav. Za mano stoji 12.000 Ljubljančanov, pa še kdo drug po celi Sloveniji," dodaja Jarc.
Po mnenju ljubljanske županje je zapletov okrog gradnje islamskega verskega in kulturnega centra po 35-ih letih in šestih različnih lokacijah v prestolnici zares konec.