
Konference se udeležuje skoraj 50 predstavnikov političnih strank, gibanj in združenj socialdemokratske usmeritve iz sedanjih in prihodnjih članic Evropske unije ter prihodnjih sosed razširjene povezave. Kot je v uvodnem nagovoru opozorila predsednica Foruma in podpredsednica švedske vlade Lena Hjelm Wallen, se je minulo desetletje Forum posvetil predvsem državam Vzhodne in Srednje Evrope, ki bodo 1. maja 2004 postale članice EU, v prihodnje pa bo Forum svoje poslanstvo, to je spodbujanje razvoja (socialne) demokracije usmeril v države, ki se bodo znašle na zunanjih meja razširjene EU.
Wallenova je tudi opozorila na potrebo po stalnem spodbujanju razprave o prihodnosti EU. "Razprava se mora med drugim posvetiti novim oblikam sodelovanja s prihodnjimi sosedami razširjene povezave, pri čemer poslanstvo Foruma nikakor ne sme biti omejeno zgolj na krog političnih strank, gibanj in združenj socialdemokratske usmeritve," je poudarila Wallenova. Pri tem je skorajšnjo razširitev povezave označila kot izjemen izziv tako za EU kot deseterico prihodnjih članic. "V povezavo bo vstopilo deset držav z zelo različnimi zgodovinami in političnimi kulturami, kar dodatno povečuje izziv širitve, obenem pa potrjuje odprtost EU, ki jo velja skrbno ohranjati tudi v odnosu do prihodnjih sosed razširjene povezave," je še dodala Wallenova.
Podpredsednik Stranke evropskih socialdemokratov in evropski poslanec iz Nizozemske Jan Marinus Wiersma pa je poudaril, da bo Forum pri spodbujanju razvoja demokracije v državah, ki se bodo znašle na zunanjih meja razširjene EU, naletel na težavnejše okoliščine, kot pa so bile značilne za deseterico prihodnjih članic iz Vzhodne in Srednje Evrope. "Položaj v prihodnjih sosedah razširjene povezave je veliko bolj zapleten. Razvoj demokracije in gospodarstva je počasnejši, posamezne države pa se soočajo z izrazito specifičnimi tranzicijskimi ovirami. Razmišljanje o enotnem modelu sodelovanja je zato nesmiselno, temveč bo potrebno obliko sodelovanja prilagoditi vsaki državi posebej," je dejal Wiersma. Po njegovih besedah zapleten položaj v državah, ki se bodo znašle na zunanjih mejah razširjene povezave, povečuje nevarnost nastanka dveh Evrop. Kot posebno okoliščino uveljavljanja demokracije v prihodnjih sosedah razširjene povezave pa je Wiersma omenil močan vpliv Rusije na omenjene države.

Gostiteljica tokratne konference je ZLSD, v kateri izpostavljajo, da velenjska konferenca predstavlja prelomnico v delovanja Foruma, saj na njej prvič sodelujejo tudi predstavniki političnih strank, gibanj in združenj socialdemokratske usmeritve iz prihodnjih sosed razširjene povezave. V ZLSD tudi ugotavljajo, da izbira države gostiteljice ni naključna, saj sta prav Slovenija in ZLSD zaradi svoje dosedanje aktivnosti in zemljepisne lege pomemben dejavnik pri organizaciji aktivnosti Foruma v državah, ki se bodo znašle na zunanjih mejah razširjene povezave. Začetki Foruma sicer segajo v leto 1993, ko ga je Stranka evropskih socialdemokratov ustanovila z namenom, da bi v sodelovanju s političnimi fundacijami in nevladnimi organizacijami z različnimi aktivnostmi vzpodbujal razvoj demokracije in vrednot sodobne socialdemokracije v državah izven meja EU.