K preprečevanju trgovine z ljudmi je treba pristopiti celovito in multidisciplinarno, tako z ostrejšim ukrepanjem proti tihotapskim verigam in odpravo vzrokov zanjo kot tudi z ozaveščanjem, pomočjo žrtvam in okrepljenim mednarodnim sodelovanjem. Le tako bo boj proti fenomenu, imenovanem tudi sodobno suženjstvo, učinkovit in uspešen, so se danes v Bruslju strinjali udeleženci tridnevne evropske konference o preprečevanju trgovine z ljudmi.
Konferenco je v sodelovanju s parlamentom in Evropsko komisijo organizirala Mednarodna organizacija za migracije. Na konferenci bodo predstavniki evropskih držav in različnih organizacij razpravljali o krepitvi sodelovanja na tem področju, ki bi lahko ključno pripomoglo k izkorenitvi trgovine z belim blagom.

Notranji minister Rado Bohinc je za 24 ur radijske novice povedal, da bo Slovenija na tej konferenci nastopila s predstavitvijo problematike trgovine z ljudmi kot jo vidi in občuti, hkrati pa bo mednarodni skupnosti predlagala tudi nekatere ukrepe za preseganje pojavov tega sodobnega zla.
"V našem delu sveta je razsežnost trgovine z ljudmi ogromna, povezana je z razpadom vzhodnega bloka, gospodarskimi in socialnimi problemi v teh državah," meni minister Bohinc.
Pomembno se mu zdi, da ukrepamo na različnih področjih in ne samo na področju kriminalne in s tem povezane represivne dejavnosti. "Slovenija se bo zavzela za uskladitev kazenske zakonodaje v državah izvora, tranzita kot tudi cilja trgovine z ljudmi," je povedal Bohinc. Slovenija se namreč pojavlja v vseh treh oblikah trgovine.
Zelo pomembna razsežnost boja proti tovrstni trgovini se mu zdi učinkovit sistem za preprečevanje nedovoljenih migracijskih tokov in pa tudi ozaveščenost in informiranost.