Tem kongresa, ki bo potekal 8. in 9. julija v Ljubljani, bo kar osem, in sicer: evro - dobri ali slabi temelji za gospodarstvo, militarizacija EU - nova globalna supersila, okolje, socialna stratifikacija in širjenje revščine v EU, kmetije in problemi kmetijstva v EU, položaj NVO v Evropi, mladi in Evropa ter manjšine in ksenofobija. Med govorniki bo po napovedih skupine Neutro več poslancev Evropskega parlamenta, raznih združenj in ženskih ter kmetijskih organizacij ter predavateljev in strokovnjakov. Na razpravo o prvi temi sta povabljena tudi ugledni slovenski makroekonomist Jože Mencinger in vodja slovenskih pogajalcev z EU Janez Potočnik.
Udeleženci kongresa bodo evroskeptične nevladne organizacije in posamezniki iz Vzhodne in Zahodne Evrope, med drugim in Poljske, Litve, Latvije, Estonije, Slovaške, Bolgarije, Hrvaške in Švedske, Finske ter Nemčije. Približno polovica se jih bo na pot podala že teden dni pred začetkom kongresa, in sicer z avtobusom, ki bo iz Estonije potoval na Finsko, v Litvo, Latvijo, Poljsko, na Češko in Slovaško. V Bratislavi bo organiziran ''mini kongres'', nato bodo udeleženci prek Madžarske prispeli v Slovenijo. Če bodo zagotovljena finančna sredstva, bo avtobus podobni pripeljal tudi udeležence iz Bolgarije, prek Romunije, ZRJ, BiH in Hrvaške.
Kot je danes še poudaril Drevenšek, je za uradno politiko Slovenije EU edina alternativa, vendar obstajajo tudi druge; med njimi je omenil EFTA. Razvoja, kot si ga je začrtala EU, pa si ne želi med drugim tudi zaradi slabih izkušenj, ki jih je imela Slovenija z Jugoslavijo. EU je trenutno na razvoju Jugoslavije 70. let, je še menil. Svoje alternative EU naj bi po opravljenih razpravah opredelili tudi udeleženci kongresa.