Največja opozicijska stranka je predsednika tokrat prvič volila po spremenjenih določbah statuta, ki po novem določajo, da vodjo stranke neposredno in tajno volijo vsi člani z glasovalno pravico na volilnih občinskih konferencah, ki jih skliče izvršilni odbor SDS. Te so potekale 8. maja.
Ker je bil Janez Janša tudi tokrat edini kandidat, so člani na glasovnici svojo podporo izrazili le z glasovanjem za ali proti. Za predsednika SDS je sicer skladno s statutom izvoljen kandidat, ki prejme večino glasov vseh članov SDS, ki so glasovali.
Vnovični štiriletni mandat na čelu SDS je za Janšo, ki stranko vodi 32 let, deseti po vrsti. V tem času je imel doslej le enkrat protikandidata, in sicer leta 1993, ko se je prvič potegoval za to funkcijo. Tedaj je za mesto predsednika kandidiral še Andro Ocvirk, ki ga je podprlo 12, Janšo pa 198 od skupaj 216 članov kongresa.
Kongres bo sicer volil še člane izvršilnega in nadzornega odbora stranke, medtem ko podpredsednike stranke na predlog njenega predsednika imenuje svet SDS.

Janša: SDS bo do naslednjih volitev gradila koalicijo z volivci
Janša je v nagovoru kongresu ocenil, da se bodo volitve odivle prej, kot čez leto dni, ko so predvidene. O tem, s kom bodo sestavljali vlado, se bodo sicer pogovarjali po volitvah, je pa bodočim koalicijskim partnerjem že postavil dva pogoja: koalicijski partnerji v vladi SDS bodo morali dosledno spoštovati slovensko ustavo in zaveze iz resolucije Evropskega parlamenta o obsodbi vseh totalitarnih režimov.
Dodal je, da SDS ne bo nikoli več oblikovala vlade brez trdne in jasne programske večine. Če ne bo poenotenja o ključnih razvojnih politikah, "bomo pač počakali". Izpostavil je tudi, da bo SDS do naslednjih volitev gradila le koalicijo z volivci ter ponovil svojo tezo o "ukradeni državi", ki jo želijo Slovencem priboriti nazaj.
Navedel je, da se je njegova stranka v zadnjih 20 letih dvakrat "nesebično žrtvovala za Slovenijo" – v času gospodarske krize in epidemije covida-19.
Vrsto kritik je prvak SDS nanizal tudi na račun politične levice. Ocenil je, da je "splošna negativna kadrovska politika, v kateri močna ozadja potiskajo v ospredje lutke v podobi novih obrazov", posledica prav delovanja levice. Dejal je, da je slednje v dveh desetletjih ustvarilo "kadrovsko puščavo" na tem polu. Kritičen pa je bil tudi do dela vlade. Izpostavil je, da je Slovenija kljub visoki zaposlenosti zabeležila največji padec BDP oziroma gospodarske rasti v EU, da se je zvišala davčna obremenitev dela ter da prihajajo dodatni davki.
Akterjem na nasprotnem političnem polu je ob tem očital, da državo silijo k "hitrosti najbolj počasnega", s svojimi ukrepi želijo ustvariti čim več odvisnikov od države, si prizadevajo, da bi imeli vsi minimalne plače, želijo obdavčiti vse, ki so varčevali za lastne nepremičnine, ter sprejemajo ukrepe, ki še krepijo centralizacijo in finančno siromašijo občine.
Kot rešitev je ponudil svojo stranko, ki da zagovarja hitrost, suverene in neodvisne posameznike, ugodnejše pogoje za gospodarstvo, meritokracijo in se zaveda, da brez konkurence ni napredka. Zagovarjajo tudi politiko, v kateri si lahko čim več posameznikov zgradi lasten dom, je zatrdil Janša.
Koalicija se bo po močnem rezultatu SDS na volitvah po Janševih besedah sestavila sama
SDS se še ne ukvarja s političnimi koalicijami, za to bo čas po volitvah, je ob zaključku kongresa stranke, ki so ga sicer močno že zaznamovali pogledi v volilno leto, medijem dejal prvak SDS Janez Janša. "Potrebujemo samo dobro volilno udeležbo, močan rezultat SDS in koalicija se bo potem sestavila sama po sebi," je prepričan Janša.
Ocenil je, da je stranka že lani naredila velik korak z "zmagovitim rezultatom na volitvah v Evropski parlament", to pa so letos nadgradili še "s sijajnim rezultatom" na nedavnem referendumu.

Tako si ne delajo skrbi s tem, kdo vse bo prišel v parlament, pač pa je to stvar drugih strank in volivcev, ki so doslej že lahko videli razliko, kdo dela za lastne koristi in kdo za dobro Slovenije, je dejal Janša. Sam je prepričan, da je tistih, ki še verjamejo, da je politika novih obrazov, ko se "pripelje nekoga, ki ni vodil niti občine in bi zdaj naj vodil vlado države, kar je verjetno najtežji organizacijski posel v modernem svetu", morda še nekaj, zagotovo pa ne 400.000 ali 200.000.
V SDS sicer napovedujejo, da bo v prihodnjem mandatu potrebna "ustavna večina razuma". Na novinarsko vprašanje, ali ob tem vidijo možnost tudi za poseganje onkraj političnega pola, morda tudi do SD, kot je danes ocenil njihov evropski poslanec Milan Zver, pa je Janša odvrnil, da ne ve, ali bi ob pritrditvi na to vprašanje, "SD in njenem vodstvu s tem koristil ali ne".
"Glede na to, da je SDS doslej vedno v koalicijo povabila vse, imeli smo v koalicijah tudi stranke z levega pola, nekatere so odgovorno delale, še posebej v kriznih časih gospodarske krize ali pandemije, predlagam, da se vsi bolj osredotočimo na vsebino," je izpostavil. Sam sicer meni, da bo sestava naslednjega parlamenta bistveno drugačna od današnje, odločitev o tem pa je na volivcih.
Do takrat ostaja še nekaj mesecev parlamentarnega dela, o morebitnih orodjih opozicije, ki jih bo SDS izkoristila v tem času, tudi morebitnih referendumih, pa je Janša dejal, da je odločitev, kako bo reagirala na napovedi nekaterih vladnih ukrepov, na poslanski skupini.
"Dejstvo pa je, da so pred nami volitve, da bo počasi vse usmerjeno v to plebiscitarno odločanje volivcev. Smo pa videli, da je aktualna vladna koalicija za zadnje volitve v Evropski parlament volivcem nabila na glasovalne lističe tri referendume, tako da je tudi ta pot odprta. Vendar jaz zdaj ne govorim o tem, da bomo mi ravnali enako," je sklenil.
Kongres SDS sprejel programske resolucije s krovnim ciljem 'vrnitve ugrabljene države'
Na kongresu so sicer danes potrdili tudi 14 programskih resolucij, na čelu z nosilno "Vzemi državo nazaj. Tvoja je". V slednji napovedujejo, da bodo po volitvah "vzeli nazaj ugrabljeno državo", za kar ponekod ne bodo dovolj zgolj klasične reforme, pač pa tudi dopolnitve ustavnega reda. To bodo lahko dosegli zgolj z "ustavno večino razuma", menijo.
"Živimo v zahtevnih in turbulentnih časih, ki jih zaznamujejo hitre spremembe in številni izzivi na vseh področjih življenja. V negotovih časih, kot so današnji, se moramo kot narod vrniti k svojim koreninam," največja opozicijska stranka navaja v nosilni resoluciji. Prepričani so, da so državo "ugrabile ozke interesne skupine, politične, gospodarske, medijske elite, in jo prilagodile lastnim interesom".
"Ugrabljena država zavira naš razvojni potencial. Ustvarja družbo neenakosti in privilegijev za izbrance," piše v resoluciji. Za "vrnitev ugrabljene države" bo treba vložiti veliko trdega dela, ponekod bo treba po oceni SDS strukture postaviti na novo. Menijo, da bo to mogoče zgolj na podlagi visoke zmage SDS in ob dopolnitvah ustavnega reda.
Med te so v resoluciji navedli zaščito svobode govora, volilne pravice, pravice do poštenega sojenja, spola kot naravne kategorije, pravice otrok v obrambi pred ideologijo v šolah, demokracije kot vladavine izvoljenih, volilnega procesa pred nezakonitimi financiranji in vplivi iz tujine, finančne samostojnosti občin, pravice do varstva osebnosti in dostojanstva, vključno s pravico do groba ter svobodnega razpolaganja z zasebno lastnino in svobode gospodarske pobude. Ob tem pa napovedujejo še, da bodo v razumne okvire omejili davke in delež BDP za državno ter javno porabo, obseg veljavnih predpisov in vpliv birokracije EU na ustavno okolje Slovenije.

Za dosego tega bo Slovenija v naslednjem mandatu potrebovala ustavno večino razuma, za kar bodo potrebni trije pogoji, in sicer zunanje, mednarodno okolje, naklonjeno spremembam, jasno opredeljen cilj, v katerem se Slovenci prepoznajo, ter politična sila, ki je sposobna razumeti priložnost in potrebo časa, so ocenili v SDS. Prepričani so, da je to vedno bila njihova stranka.
Posamezne programske resolucije, ki so jih danes obravnavali in sprejeli delegati, pa se med drugim dotikajo področij varnosti, migracij, bivanjske politike, načrta za demografski preboj, digitalne in energetske prihodnosti, prenove javnega sektorja, zdravstva, kmetijstva, vladavine prava in svobode govora.
Prav tako so delegati potrdili program stranke s 102 točkama v osmih poglavjih, ki se ob uvodnih izhodiščih, osrednjih vrednotah in temeljnih programskih ciljih dotikajo področij družbene blaginje, na znanju temelječe družbe, učinkovitega upravljanja države, upravljanja s prostorom in skrbi za okolje ter migracij, mednarodne in evropske politike.
Med drugim na področju gospodarstva poudarjajo svobodno tržno gospodarstvo, čim manj neposrednega državnega lastništva v gospodarstvu in "sistem razumnih davkov". V programu navajajo tudi premišljeno privatizacijo, za podjetja v državni lasti, ki niso strateškega pomena, bi poiskali strateškega lastnika.
Trajnostni razvoj pa ob zdravem in uspešnem gospodarstvu potrebuje še ustrezno socialno, okoljsko, izobraževalno, kulturno in varnostno politiko, izhaja iz programa. V slednjem se stranka zavzema tudi za "dosledno in učinkovito zaščito meja", integracijo "prišlekov v slovenski način življenja", na področju obrambe pa tudi za uvedbo obveznega služenja vojaškega roka.
Na področju pokojninskega sistema izpostavljajo pravičnost, preglednost in dolgoročno vzdržnost, pokojninsko blagajno pa je treba po njihovem mnenju "očistiti odhodkov, ki ne temeljijo na vplačanih prispevkih".
Prepričani so, da so potrebne korenite spremembe na področju pravosodja, Slovenija pa je po njihovem mnenju država z nedokončano tranzicijo iz totalitarnega režima v sistem parlamentarne demokracije.
V programu ostro nasprotujejo "teoriji spola, po kateri spol ni naravna, ampak družbena kategorija". Država je dolžna varovati otroke in mladostnike pred vsebinami, ki predstavljajo spolno disforijo, menijo.
Levica kritična: SDS zganja moralno paniko in kulturni boj
V Levici so po uradni podelitvi novega mandata Janši na vodstvu SDS in njegovem govoru kritično zapisali: "Če bo kdo rešil bojda ugrabljeno in nedemokratično Slovenijo, je to strankarski poglavar z neprekinjeno 32-letno vladavino in 98,5-odstotnim volilnim rezultatom brez protikandidatov."
Dodali so, da njihova resolucija razkriva, da nameravajo k reševanju Slovenije v resnici pristopiti z "netenjem prepirov okoli spolne identitete, s paniko okoli vzgoje v šolah in s preganjanjem nevladnih organizacij". Ocenili so še, da SDS zganja moralno paniko in kulturni boj, "s tem pa odvračajo pozornost stran od preprostega dejstva, da nimajo rešitev za dejanske težave ljudi, povezane z rastočimi cenami in negotovo prihodnostjo". "Pri tem pa pridno polnijo žepe sebi in svojim prijateljem," so dodali.
Kljub očitkom zoper levico in Levico, ki po njihovem nimajo veze z resno levo politiko, pravijo, da se bodo še naprej ukvarjali z reševanjem stanovanjske stiske, javnega zdravstva in rastoče draginje: "S tem pa poskrbeli, da Slovenija ostane zgled, da se je mogoče boriti proti manipulacijam skrajne desnice in da ne bomo šli po poti držav v soseščini."
Člani SDS: Dobrega direktorja se ne menja, dobrega predsednika tudi ne
Za člane SDS ponovna izvolitev Janeza Janše na čelo stranke ni presenečenje. "Dobrega direktorja se ne menja, dobrega predsednika se ne menja," je v izjavi za medije dejala podpredsednica SDS Jelka Godec. Zanjo je več kot 98-odstotna podpora, s katero so člani SDS Janši podelili deseti mandat, sama po sebi dovolj zgovorna. Ob tem je dodala, da so edina stranka v Sloveniji, ki je na volitvah zmagala večkrat.
Nagovor Janše je bil po njenem mnenju zelo sporočilen. V poslanski skupini se usmeritve o grajenju koalicije z volivci že nekaj časa držijo, je dejala in napovedala, da se bodo na terenu še bolj udejstvovali. "Naši partnerji so volivci, koalicija pa se bo delala po zmagi na volitvah," je dejala. Ob tem podpira napoved Janše, da bodo njihovi koalicijski partnerji lahko le tisti, ki bodo neizpodbitno upoštevali določila ustave in evropsko resolucijo o obsodbi vseh totalitarnih režimov.

SDS gre na volitvah na zmago, svoje pa bodo morali "oddelati" tudi volivci. "Da se vstane iz kavča v nedeljo in se gre na volitve," je dejala in ob tem državljane pozvala k glasovanju za SDS, "ki je edina, ki je predstavila najboljši program do sedaj". "Če želiš Slovenijo suvereno voditi oziroma izpolniti svoj program, moraš imeti visoko zastavljene cilje in ko imaš visoko zastavljene cilje, lahko suvereno zmagaš," je sklenila.
Evropski poslanec iz vrst SDS Milan Zver je medtem ocenil, da je 13. kongres SDS nekaj posebnega, govor Janše pa da je bil drugačen tudi v strateškem smislu, saj koalicija z volivci pomeni, da bodo najprej poskušali doseči dober volilni rezultat, da bodo imeli dovolj trdno politično moč, šele nato bodo iskali koalicijske partnerje. Ob tem se po njegovi oceni ne odpovedujejo velikim koalicijam, "če najdemo neko skupno podlago v programu". Pri iskanju ustavne večine bo treba seči čez politični pol, ki bi jo po oceni Zvera lahko našli tudi pri SD.
Glede obrambne politike je Zver dejal, da se slovenska javnost vedno bolj zaveda, da je varnost pomembna prioriteta, zato so v program SDS, ki ga bo danes potrjeval kongres, zapisali, da bodo znova predlagali uvedbo nabornega sistema. Okrepiti pa je po njegovem mnenju treba tudi nacionalno rezervo, brez dviga obrambnih izdatkov za "bistveno več kot dva odstotka" pa ne bo šlo.
Evropska poslanka iz vrst SDS Zala Tomašič je ocenila, da je SDS to, kar Slovenija potrebuje, saj zagovarjajo "normalnost, dostojno življenje za vsakogar in višje plače". "Upam, da bodo tudi volivci na naslednjih volitvah to prepoznali in da bomo slavili, kot smo slavili pri referendumu in evropskih volitvah," je dejala.
Tudi za poslanca SDS Franca Breznika rezultat glasovanja o predsedniku stranke ni presenečenje, ob tem pa je poudaril, da so volitve tajne. Pogoje, postavljene bodočim koalicijskim partnerjem, pa je označil za temelje EU in temeljne civilizacijske vrednote. Ob tem pa bo pogoj tudi delavnost. "Potrebujemo partnerje, ki jih zanima razvoj Slovenije, ki jih zanima prihodnost Slovenije in blaginja vsakega državljana in državljanke," je dejal. V nekaterih strankah prihaja do menjave vodstva, zato Breznik verjame, da bodo "razčistile z nekaterimi napakami iz preteklosti".
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.