
Razpisna komisija za operacijske mize naj bi bila “kontaminirana”, zato naj minister Andrej Bručan spremeni sestavo njenih članov, poziva direktor celjskega podjetja Moliere Roman Šumak. “Z ministrom za zdravje ni nič narobe, a njegova dolžnost je, da organizira ministrstvo in razpisno komisijo,” je povedal Šumak.
Vedno izberejo najdražjo opremo
Ministrstvo za zdravje naj bi samo zapletalo razpis s svojimi "specialnimi pogoji", kar naj bi po Šumakovih besedah prinašalo zgolj "specialne težave”. Javno naročilo 18 operacijskih miz tako naj ne bi bilo edino sporno javno naročilo na ministrstvu. “Sklepi o izboru so napisani, pa se ne podpišejo, ker ni izbran 'pravi ponudnik',” pravi direktor Molliera.
Šumak je tudi opozoril, da je v razpisih ministrstva za zdravje v zadnjih letih vedno izbrana najdražja oprema, v ozadju pa je vedno Aico med oziroma Medicoengineering, sam ali preko drugih ponudnikov. Zaradi nepravilnosti v ravnanju ministrstva v tem razpisu pa je napovedal odškodninske tožbe proti ministru in članom razpisne komisije.
Bručan vložil kazensko ovadbo

Minister Bručan je na včerajšnji seji parlamentarnega odbora za zdravstvo povedal, da so proti Mollieru vložili kazensko ovadbo, ker da je v svoji ponudbi ponudil artikel, ki ga proizvajalec Trumph sploh nima v katalogu.
Šumak na to odgovarja, da Bručan "izkorišča organe represije, da bi njegovo podjetje prisilil v želeno obnašanje". V teh ovadbah, ki so se po besedah Šumaka dogajale že v preteklosti, pa niso uspeli dokazati kaj veliko, saj če bi uspeli dokazati, da je Mollier potrebno izločiti, bi to že naredili.
Diskriminatorni razpis?
Glede razveljavljenega razpisa za operacijske mize je Šumak izpostavil, da je v svetu več kot 40 proizvajalcev operacijskih miz. In če razpis ne bi bil diskriminatoren, bi se nanj najbrž prijavilo še kako podjetje iz Evropske unije. A tehnični parametri v razpisnih pogojih so bili pisani na kožo izključno Maquetovim mizam.

Sam je, kot pravi, po analizi razpisne dokumentacije in po sestanku z nemškim proizvajalcem, ki ga zastopa, ponudil mize in dodatke, kot so jih zahtevali. Priložil je tudi izjave proizvajalca, da bodo dodatke naredili "po meri", da bodo ustrezali tehničnim parametrom v dokumentaciji. Na ministrstvu pa, ker niso imeli drugih možnosti, so iskali formalne razloge, da so jih izključili.
Razpisi ‘na kožo’ in tudi ‘na roko’?
Eden od očitkov na seji parlamentarnega odbora za zdravstvo je bil, da na ministrstvu za zdravje pripravljajo razpise ‘na kožo’ določenim ponudnikom. Poslanka LDS Cveta Zalokar Oražem je med drugim povedala, da je dogajanje na tem področju “zelo blizu mafiji in metodam, ki jih ta uporablja”. Ocenila je, da minister preveč ščiti sodelavce, ki pripravljajo razpise, in da bo zaradi tega sam potegnil kratko.
Poslanec Franc Kangler (SLS) pa je ministra Bručana vprašal, kdaj bo opravil kako notranjo preiskavo na ministrstvu, saj tam po njegovem mnenju "nekaj zelo smrdi". Ocenil je še, da ni realno pričakovati, da bodo v pogajanjih dosegli bistveno nižjo ceno kot v razpisu, saj bi to za ponudnike pomenilo priznanje, da so v primeru operacijskih miz za Klinični center prodali predrage mize.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.