
Mladostniki po besedah dr. Zalka Drglin z Inštituta za varovanje zdravja (IVZ) danes vstopajo v partnerske zveze v povprečju mlajši kot pred desetletjem in tudi prej kot nekoč začenjajo s spolnim življenjem. ''Po ugotovitvah strokovnjakov je zgodnejša spolna dejavnost povezana z bolj tveganim spolnim vedenjem in s tem večjim tveganjem za mladostniško nosečnost in spolno prenosljive okužbe,'' še dodaja Drglinova.
15 odstotkov ne uporablja zaščite
Raziskava Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju je pokazala, da je večina 15-letnikov (85 odstotkov), ki so že imeli spolne odnose, pri zadnjem spolnem odnosu uporabila vsaj eno od metod preprečevanja nosečnosti, 15 odstotkov mladostnikov pa ob spolnem odnosu ni uporabilo zaščite.
Po besedah Barbare Mihevc Ponikvar z IVZ jih je med tistimi, ki so uporabili zaščito pred nosečnostjo, večina (90 odstotkov) uporabila eno od zanesljivih metod, kamor se uvrščajo kontracepcijske tablete, kondom ali kombinacija katere koli od teh dveh zaščit z drugimi metodami. Drugi pa so uporabili manj zanesljive metode, in sicer največkrat prekinjen spolni odnos.
Tvegana spolnost povezana s socialno-ekonomskim položajem
Spolne odnose je že imelo 15 odstotkov gimnazijcev, 34 odstotkov tistih, ki obiskujejo srednje tehnične šole, in 48 odstotkov 15-letnikov, ki hodijo na poklicne šole. Delež mladostnikov, ki so pri zadnjem spolnem odnosu uporabili eno od zanesljivih metod preprečevanja nosečnosti, se je značilno razlikoval glede na socialno-ekonomski položaj družine – najvišji je bil pri tistih iz družin z visokim socialno-ekonomskim položajem (85,7 odstotka), najnižji pa pri mladostnikih iz družin z nizkim (61,5 odstotka) socialno-ekonomskim položajem. Podobno je veljalo tudi za uporabo kondoma pri zadnjem spolnem odnosu.
V raziskavi se je pokazala tudi povezava bolj tveganega spolnega vedenja 15-letnikov z različnimi dejavniki socialno-ekonomskega položaja mladostnikov, večinoma v smeri bolj tveganega spolnega vedenja pri mladostnikih iz ogroženih skupin.
Vse manj mladoletnih nosečnic
V Sloveniji se je na splošno povečal delež mladostnikov (do 19 let), ki uporabljajo kontracepcijo, porasla je tudi uporaba zanesljivih metod, ugotavljata sogovornici. Največji porast so opazili pri uporabi kontracepcijskih tablet, ki je pri mladostnicah v zadnjih 15 letih porasla za trikrat. Porast uporabe zanesljive kontracepcije se odraža v upadu števila mladostniških nosečnosti. Medtem ko se je v začetku 80. let rodilo več kot 35 otrok na 1000 mladostnic, v zadnjih letih beležimo 5−6 rojenih otrok na 1000 mladostnic.
Sogovornici tudi opozarjata, da je v Sloveniji premajhna uporaba kondoma oziroma dvojne zaščite (hormonska kontracepcija in kondom sočasno), ki varuje tudi pred številnimi spolno prenosljivimi okužbami, zato je na tem področju treba vložiti še več spodbud.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.