Slovenija

Kopač odločitve ne bo spreminjal

Maribor, 03. 09. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/D.Ž.
Komentarji
0

Na mariborski izredni seji mestnega sveta je minister za okolje Janez Kopač podrobno razčlenil argumente, zakaj se je vlada odločila za sedež holdinga v Ljubljani.

V Mariboru je na zahtevo 13 mestnih svetnikov potekala izredna seja mestnega sveta o vladni odločitvi, da bo sedež holdinga Slovenskih elektrarn v Ljubljani. Po večurni razpravi, v kateri so sodelovali tudi minister za okolje in prostor Janez Kopač, državnozborski poslanci iz Podravja, predstavniki mariborske univerze, predstavniki civilne iniciative Gibanje za ljudi ter drugi gosti, so mestni svetniki soglasno sprejeli sklepe, v katerih vladi predlagajo, naj ponovno prouči svojo odločitev in sedež holdinga Slovenskih elektrarn prenese iz Ljubljane v Maribor.

Hkrati s tem so vladi predlagali, da se glede na ekonomske in strokovne razloge združi vodenje proizvodnje, trženje, razvoj in investicije vseh slovenskih hidroenergetskih podjetij v okviru Dravskih elektrarn Maribor. Predlagali so tudi, naj se koncesija za izgradnjo verige elektrarn na spodnji Savi prenese Dravskim elektrarnam oziroma novemu združenju slovenskih hidroenergetskih podjetij s sedežem v Mariboru. Ob tem so mestni svetniki predlagali, naj se enak pristop uporabi tudi na področju organiziranosti termoenergetskih podjetij. Mestni svet je vladi predlagal tudi, naj v roku enega leta pripravi študijo o smotrnosti ekonomskih, političnih in drugih razlogov za decentralizacijo državnih institucij.

Mariborski mestni svetniki so vladi prav tako predlagali naj pripravi jasen načrt spodbujanja skladnega regionalnega razvoja in zmanjšanja naraščajočih razlik med razvitostjo regij v Sloveniji. Mestni svet se je zavzel za to, da bi vlada čim prej vzpostavila pogoje za decentralizacijo in ustanovitev pokrajin. Hkrati pa so mestni svetniki vladi predlagali tudi, naj pripravi pregled krajevne porazdelitve državnih institucij in ustanov v pristojnosti države ter načrt za njihovo decentralizacijo in policentričen razvoj.Policentričnost pa bi vlada morala upoštevati tudi pri določanju sedežev novonastalih državnih institucij.

Janez Kopač se je na začetku razprave Mariborčanom opravičil za nespretno javno izrečene in drugače razumljene besede, kakor so bile mišljene. Nato je podrobno razčlenil argumente, zakaj se je vlada odločila za sedež holdinga v Ljubljani. V zvezi s tem je dejal, da bo imel holding korporativne, poslovne in tehnološke funkcije. Slednje bo opravljal v Mariboru, poleg tega pa bo v Mariboru tudi služba za vodenje izgradnje hidroelektrarn na spodnji Savi. Izvedbo projekta na spodnji Savi bi neposredno vodile Dravske elektrarne, da bi bilo to mogoče, pa bi Dravske elektrarne najprej pripojile k sebi Savske elektrarne ter s tem pridobile lastništvo nad HE Vrhovo ter hkrati postale koncesionar. Na ta način bi po Kopačevih besedah bistveno olajšali pravno sistemsko ureditev koncesije ter še posebej financiranje izvedbe projekta.

Kljub nekaterim novim poslovnim funkcijam, ki naj bi jih opravljali v Mariboru, so domala vsi mariborski mestni svetniki in državnozborski poslanci iz Podravja - ne glede na to, ali so iz vladajoče koalicije ali opozicije - vztrajali, da mora biti sedež holdinga v Mariboru, argumenti ministra Kopača pa jih niso prepričali in zadovoljili, zato so po večurni razpravi soglasno predlagali vladi, naj ponovno prouči svojo odločitev in sedež holdinga prenese v Maribor.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10