Na Inštitutu za varovanje zdravja opozarjajo, da je kopanje varno le na vodnih površinah, ki so temu namenjene. Kopanje v onesnaženi vodi, ki je polna bakterij in strupenih snovi, pa ima lahko resne posledice za naše zdravje. In včasih se teh posledic pred skokom v osvežujoče hladno vodo premalo zavedamo.
"Če je voda fekalno onesnažena, potem je velika verjetnost, da vsebuje patogene bolezenske mikroorganizme ali parazite. Znaki so lahko potem slabost, bruhanje, driska, trebušni krči in podobno," pojasnjuje Ivanka Gale z IVZ.
V poletnih mesecih pa bregovi rek, ribnikov in jezer pritegnejo številne kopalce, a za varnost tam ni poskrbljeno.V zadnjih petih letih smo zabeležili kar 70 utopitev, od tega leta 2009 18, lani pa 12. Večina rečnih kopališč tudi nima upravljalcev, zato tam reševalcev iz vode ni. Opozorilo torej ne bo odveč - na obrežjih rek se kopamo na lastno odgovornost.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.