Najslabše plačani javni uslužbenci so s protestnim shodom pred vladnim poslopjem od vlade zahtevali, da s sindikati takoj podpiše dogovor o zvišanju plač do 26. plačnega razreda. Če dogovor ne bo podpisan, je predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj za jesen napovedal splošno stavko najslabše plačanih uslužbencev.
Zdaj je zadnji trenutek, ko mora vlada izpolniti zaveze, ki jih je dala že lansko leto, je opozoril Štrukelj. O odpravi anomalij za tista delovna mesta, za katere je zahtevana visoka izobrazba, pa se bodo pogovarjali pozneje, je dodal. Vladni predlog odprave anomalij je namreč sprl in dramatično zapletel položaj tudi pri tistih z univerzitetno izobrazbo. "Zdaj se dogovorimo za tiste, ki denar potrebujejo takoj, vse ostalo naj počaka," je dejal na današnjem shodu.
Po njegovih besedah je po desetih letih odrekanja napočil čas, da začnejo oblasti tisto, kar so vzele, vračati. "Vsi imamo eno samo življenje in hočemo ga živeti dostojno, človeka vredno. Tisti, ki dela, naj spodobno živi," je poudaril.
Spomnil je, da je gospodarska rast v Sloveniji skoraj štiriodstotna, vsak mesec imamo boljše bonitetne ocene, zmanjšala se je brezposelnost, "mi pa še vedno nismo izboljšali plač najslabše plačanim". Zato zahtevajo, da se del tega splošnega izboljšanja ekonomskega stanja prelije tudi v plače tistih, ki imajo najnižje.
Kot je še dejal, ne zahtevajo višjih plač le za najslabše plačane v javnem sektorju, pač pa tudi za tiste v zasebnem. "Delavci in delavke v javnem in zasebnem sektorju lahko spremenimo te razmere in si izboljšamo življenje, namesto nas tega ne bo naredil nihče," je še poudaril Štrukelj.
Dotaknil se je tudi očitkov vlade, da zahtevajo več kot dogovorjenih 70 milijonov evrov za odpravo plačnih anomalij. "Bo že držalo, mogoče. Ampak dejstvo je, da so pozabili, da so nam pet let zaporedoma zniževali plače, vsako leto so rekli, da je to zadnjič. Zdaj bomo pa enkrat dobili več, kot smo se v začetku dogovorili, če bo treba," je še dejal.
Če vlada dogovora s sindikati ne bo podpisala, pa se ti ne bodo vračali na proteste pred vlado, temveč bodo jeseni stopili v stavko, je napovedal Štrukelj. "Če dogovor ne bo podpisan, bomo stavkali, pa bomo videli, kako država funkcionira, če stavkajo čistilke, hišniki, kuharji in vsi drugi," je opozoril.
Navzoče je zato pozval, naj se septembra odločijo za splošno stavko najslabše plačanih v javnem sektorju. Če dogovora ne bo, pa po njegovih besedah ta stavka ne bo edina, ampak se bo spremenila v stavkovni val, ki se bo zlil v splošno zahtevo po boljših plačah v tej državi. Protestniki so to napoved pospremili z glasnim odobravanjem.
Današnjega protesta so se udeležili javni uslužbenci iz tistih sindikatov, ki sodijo pod okrilje Konfederacije sindikatov javnega sektorja. Med njimi so bili pomočnice vzgojiteljic, kuharice, hišniki, srednje medicinske sestre, bolničarji, vzdrževalci, čistilke, poslovni sekretarji in drugi javni uslužbenci z najnižjimi plačami.
Svoje nezadovoljstvo so na skoraj polni Gregorčičevi ulici izražali s piščalkami in transparenti, s katerimi so zahtevali dostojno plačilo za svoje delo. Nosili so napise, kot so "Spoštujte naše delo", "Zagotovite nam dostojno življenje", "Mezdne plače - novodobno suženjstvo", "Za človeka vredno, dostojno preživetje", "Vsak dan se borim, da preživim" in "Tudi mi si zaslužimo večji kos kruha".
KOMENTARJI (252)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.