Pred poslopjem državnega zbora se je zgodaj popoldne zbralo več kot 30 pripadnikov Civilne iniciative izbrisanih in njihovih podpornikov, ki so kot znak protesta zaradi nespoštovanja odločbe ustavnega sodišča hoteli mirno vstopiti v parlament.
Policija jim je brez kakršnih koli pojasnil preprečila vstop v poslopje, je za 24ur.com povedal predstavnik izbrisanih Aleksandar Todorović.
Predstavniki izbrisanih so zato pred poslopjem z mirnim korakanjem čez prehod za pešce nadaljevali svoj protest. Pred parlament je prišla tudi policija, ki je preusmerjala promet.
Kot so sporočili člani civilne iniciative, "hrama demokracije ne bodo prostovoljno zapustili vse dotlej, dokler se ne začne z izvajanjem ustavne odločbe". Ob tem so opozorili, da državni zbor že tri leta izvaja državljansko nepokorščino, ker ne spoštuje vrhovne veje sodne oblasti, zaradi česar tudi oni ne nameravajo več spoštovati državnega zbora. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, so tudi sami upravičeni do državljanske nepokorščine, s to razliko, da zahtevajo le temeljne človekove pravice.
Člani inciative so ob tem poudarili, da njihovo dejanje ni ekstremno, saj so "ekstremni politiki, ki najprej brišejo, nato 10 let skrivajo, zadnja štiri leta pa 'ne čuju dobro'." Zapisali so še, da so za svoja dejanja v okviru opozorilnih akcij pripravljeni odgovarjati, a jih ob tem zanima, komu za kršenje zakonov odgovarja državni zbor.
Mineva 14 let od izbrisa in štiri leta, odkar je bil problem odkrit, pa "tragedija še vedno traja, ljudje so še vedno deportirani" je namen shoda predstavil Todorović. Z današnji protestom so tako želeli opozoriti na svoje težave.
Todorović je za 24ur.com še povedal, da jim danes ni uspelo vstopiti v državni zbor, a to vsekakor nameravajo storiti v prihodnje.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.