Avtorica prispevka: Maja Roš
Korupcijo je policiji pred tremi leti prijavil Ljubljančan, ki je na Bežigrajski ulici želel graditi šestnadstropen poslovni objekt. Za soglasje h sporni gradnji - dokumenti so zahtevali enonadstropno stavbo - je namreč Sergij Dolenc z oddelka za urbanizem zahteval podkupnino. Policija je ukrepala. Njihov tajni sodelavec je Jasmini Zaletel, ki je posredovala med Dolencem in navideznim investitorjem, obljubil pol milijona mark podkupnine, ta jih je 100.000 odštela Dolencu. Oba so aretirali in ju ovadili - Dolenca zlorabe uradnega položaja in jemanja podkupnine, Zaletelovo napeljevanja in pomoči pri kaznivem dejanju.
Praktično si ni možno predstavljati. Predstavnik mestne oblasti, ki so ga ujeli s kuverto v roki, ni obsojen, še več, do preiskave zoper njega sploh ni prišlo. Na mestni upravi zadeve danes niso želeli komentirati. Zdaj se omenjeni namreč lahko vrne na isto delovno mesto in celo zahteva odškodnino. Ki jo bomo plačali davkoplačevalci.
Boštjan Penko, direktor Urada za preprečevanje korupcije, meni, da je s stališča države in njene verodostojnosti to izmeno izjemno slabo, "saj meče slabo luč na sposobnost države, da ustrezno in učinkovito obravnava tovrstno dejanje."
Tako okrožno kot višje sodišče sta ocenila, da v ravnanju Dolenca niso podani vsi znaki kaznivega dejanja prejemanja podkupnine, saj ni dokaza, da je denar prejel prav zato, da bi potrdil sporen dokument.
"Ugotovili smo, da je prišlo do pomanjkljivosti in napak v teku postopka in da vsak od akterjev – od policije, prek tožilstva in sodišča – nosi svoj del odgovornosti za to, da se ta postopek ne bo končal s pravnomočno sodbo," je še povedal Penko.
Sodišče, pravi Penko, je odločalo ozko in predvsem iz formalnih razlogov zavrnilo zahtevo za preiskavo. Če jim ne uspe rešiti tako jasnega postopka, kaj bo šele z vrsto bolj zahtevnih, se še sprašuje prvi mož protikorupcijskega urada.