Slovenija

Najbolj podkupljivi odvetniki in notarji?

Ljubljana, 12. 02. 2010 12.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

V zadnjem letu je imelo izkušnjo s korupcijo slabih pet odstotkov državljanov, največjo vlogo v boju proti njej naj bi imeli mediji.

Na Komisiji za preprečevanje korupcije so objavili poročilo o javnomnenjski raziskavi med prebivalci Slovenije o razširjenosti korupcije v Sloveniji. Opravil jo je Center za raziskovanje javnega mnenja, potekala pa je decembra lani na vzorcu 966 sodelujočih. Odgovarjali so na enaka vprašanja kot  že leta 2003, 2004, 2006, 2007 in 2008.

Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Drago Kos.
Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Drago Kos. FOTO: 24ur.com
Na prvo vprašanje, ali so imeli v zadnjem času kakršno koli izkušnjo s korpcijo, jih je pritrdilno odgovorilo 4,6 odstotka vprašanih, kar 94,6 odstotka vprašanih pa jih je odgovorilo negativno. Pri tem v primerjavi s preteklimi leti ni velike razlike. Je pa glede na prejšnja leta do velike razlike prišlo pri vprašanju, kako velik problem je danes korupcija v Sloveniji? Kar 41,5 odstotka jih je odgovorila, da je to zelo velik problem, 28,4 odstotka, da je to velik problem, 24,7 odstotka, da to ni niti velik niti majhen problem in le 2,3 odstotka, da gre za majhen problem. V primerjavi s preteklimi leti razlika nastaja pri odgovoru zelo velik problem in velik problem. Leta 2006 je seštevek obeh odstotkov znašal 62 odstotkov, danes pa je v to prepričanih že 70 odstotkov vprašanih.

Kako podkupljivi so javni uslužbenci?

Glede razširjenosti korupcije v javnih službah so odgovori prav tako zaskrbljujoči. Večina – 44 odstotkov anketirancev ocenjuje, da podkupnino v javnih službah sprejema precej javnih uslužbencev, tretjina vprašanih jih meni, da podkupnino sprejema le nekaj javnih uslužbencev, 13 odstotkov jih meni, da podkupnino sprejemajo skoraj vsi, le dva odstotka pa sta prepričana, da javni uslužbenci ne prejemajo podkupnin.

Pri vprašanju na podlagi česa temelji mnenje vprašanih, pa so odgovorili različno. Večina, 40 odstotkov, jih je odgovorilo, da na podlagi poročanja medijev, skoraj 15 odstotkov jih ima osebne izkušnje, trije odstotki manj poznajo izkušnje znancev, 6,3 odstotka se jih zanaša na splošne govorice, 20 odstotkov pa se jih opredeljuje na podlagi vseh navedenih odgovorov.

Korupcija močno narasla po letu 1990

Po mnenju skoraj polovice anketirancev je korupcija v letih po osamosvojitvi Slovenije močno narasla (48 odstotkov vprašanih), 24,5 odstotka jih meni, da je nekoliko narasla, 16 odsotkov jih je prepričanih, da je ostala na enaki ravni, da je nekoliko upadla oziroma je močno upadla, pa jih meni 4,5 odstotka vprašanih.

Anketirance so spraševali tudi po mnenju, kaj naj stori človek, ki potrebuje neko dovoljenje, če mu uradnik reče: "Bodite potrpežljivi, počakajte?" 45 odstotkov jih je odgovorilo, da je treba počakati, 15,8 bi jih uporabilo zveze, enak odstotek jih meni, da se ne da storiti ničesar, 14,5 pa bi jih napisalo pismo.

Dva poslovneža
Dva poslovneža FOTO: POP TV
Na katerih področjih je največ korupcije?

Pozornost zbujajo pa rezultati pri vprašanju, katerim uradnim osebam bi bilo potrebno ponuditi denar, darilo ali uslugo, da bi storile tisto, kar so po službeni dolžnosti dolžne storiti. Da bi bilo to potrebno storiti pri odvetnikih in notarjih, jih je prepričanih 55,7 odstotka vprašanih, le nekaj desetink odstotnih točk manj jih meni, da je treba nagraditi zdravnike in delavce v zdravstvu, dobrih 45 odstotkov jih meni, da je to treba storiti pri inšpektorjih inšpekcijskih služb. 44 odstotkov vprašanih je prepričanih, da so podkupljivi poslanci, 43,6 da so taki sodniki in sodni uslužbenci, da so podkupljivi policisti, jih meni 41 odstotkov, 40 odsotkov jih to meni za uradnike na ministrstvih, malo manj za carinike, 37 odstotkov za zaposlene na občinskih upravah, 34 za davčne uslužbence in 26,5 odsotka za učitelje in profesorje. Na vprašanje ali imajo pri oblikovanju takega mnenja lastne izkušnje, pa jih je 11,8 odstotka odgovorilo, da ima lastno izkušnjo, da je bilo treba nekoga podkupiti v stiku z zdravniki oziroma delavci v zdravstvu, 6 odstotkov jih ima tako izkušnjo s policisti, 3,8 odstotka z odvetniki in notarji, glede ostalih primerov pa jih ima osebno izkušnjo manj kot tri odstotke vprašanih.

Kar 29,4 odstotka vprašanih jih meni, da je glavni vzrok za korupcijo v Sloveniji neučinkovit pregon, 22,5 odstotka jih meni, da je vzrok pomanjkljiva zakonodaja, slab odstotek manj jih je prepričanih, da so kazni prenizke, 13,2 odstotka je prepričanih, da so najpomembnejši vzrok ustaljene navade, 5,3 odstotka jih meni, da so preveč zapleteni upravni postopki, 2,3 odstotka pa, ker ni želje po boji proti korupciji.

Kdo je bolj kriv za korupcijo: tisti, ki podkupnino daje, ali tisti, ki jo prejme, pa jih skoraj polovica meni, da sta kriva oba enako, 36,2 odstotka jih meni, da tisti, ki jo prejme, 14,7 odstotka pa tisti, ki jo daje.

Prijave dohodkov funkcionarjev
Prijave dohodkov funkcionarjev FOTO: POP TV

Skoraj 30 odstotkov korupcije ne bi prijavilo

Slabih 30 odstotkov vprašanih korupcije, če bi zanjo izvedeli, ne bi prijavili, 55 odstotkov bi jo prijavilo, 15,7 odstotka pa jih je dejalo, da ne vedo, kako bi se odzvali. 35,7 odstotka tistih, ki korupcije ne bi prijavilo, tega ne bi storilo zaradi skrbi za maščevalne ukrepe, 21,9 odstotka jih meni, da korupcijskega dejanja ni mogoče dokazati, 15,8 odstotka jih ne bi sprožilo preiskave, 13,4 odstotka tega ne bi storilo iz drugih razlogov, 8 odstotkov pa jiih ne ve, kje prijaviti taka dejanja.

Če bi za korupcijo izvedeli, bi jih 41,2 odstotka dejanje prijavilo policiji, 36,1 odstotka bi jo prijavilo Komisiji za preprečevanje korupcije, 10 odstotkov bi podatke o tem posredovalo medijem, dobri trije odstotki, bi se obrnili na sodišče, slabi trije državnemu tožilstvu, 0,2 odstotka pa na urad za preprepčevanje pranja denarja.

Največjo vlogo v boju proti korupciji imajo mediji

Po mnenju sodelujočih v raziskavi so najbolj od naštetih institucij k boju proti korupciji v Sloveniji pripomogli mediji (3,37), na drugem mestu je Komisija za preprečevanje korupcije (3,28), tretji je Urad za preprečevanje pranja denarja (2,86), sledi policija (2,82), nato inšpekcijske službe (2,76), državno tožilstvo (2,67), zdravstvene ustanove (2,48), občinska uprava (2,45), sodišča (2,44), vlada (2,77) in odvetniške pisarne (2,20). Pri tem so anketiranci ocenjevali delo posameznih institucij. Ocena 1 pomeni, da te sploh niso pripomogle k boju proti korupciji, ocena 5 pa, da so močno pripomogle.

Odvetniška zbornica: Napačna metodologija!

Predsednik odvetniške zbornice Miha Kozinc ob tem opozarja, da je bil v raziskavi uporabljen napačen metodološki pristop, saj odvetniki niso uradne osebe, so svoboden poklic.

"To je tako, kot bi rekli, da so zasebni zdravniki koruptivni. Le tisti, ki so v javnem zdravstvu, lahko jemljejo podkupnine. In tako je tudi pri nas," poudarja Kozinc. Pojasnjuje, da stranka pri odvetniku naroči uslugo in zanjo plača. Gre pa za plačilo po odvetniški tarifi.

Primer, ko bi lahko govorili o koruptivnosti odvetnika, bi lahko bil, če bi odvetnik delal v nasprotju z interesi stranke, ki jo zastopa, ker bi mu za to nasprotna stranka dala več denarja. Takšnega primera pa se v 30 letih, kar je odvetnik, ne spomni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (85)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

enoroki
14. 02. 2010 16.47
in eni so spet pametni!! Pol pa dejmo skup stopit in kaj ukrenit!! Ne, za tisto pa nimate "ja*c"
Garfield7497
14. 02. 2010 12.32
njaveč podkljupivi so znane odvetniške pisarne poznam iz lastnih izkušenj
cool29
14. 02. 2010 12.26
....pravo = največja nepravica....in dober odvetnik je tisti ki zna stvari blefirat in lagat, da očitne laži sam sebi verjame...
242424
14. 02. 2010 12.26
242424 13.02.2010, 11:57 Tudi tale gospod Kos se lahko samo zamisli nad sabo in kaj vse je počel za Golobiča. Koliko podatkov so mogli njegovi podrejeni vnašati naknadno, da je izgledalo, kot da je Golobič vse pravilno in v pravem roku oddal. Kosovi zaposleni marsikaj povedo in novinarji bi jih lahko mali izprašali. Je pa res, da imajo za svojo izobrazbo odlične plače in se jim verjetno ne bodo želeli odpovedati zavoljo resnicoljubnosti. Ampak, če bi vsi stpili skupaj in povedali kaj in kako je bilo, bi vrgli s stolčka glavne krivce ne pa sebe/njih podrejene. Pa da ne bo pomote, ne vodim gonje proti Kosu. Dokler tega nisem izvedela od njegovih zaposlenih, sem ga imela za steber boja proti korupciji. Pa me je razočaral in njegovi vodljivi podrejeni tudi!!!!!!
Pohorc51
14. 02. 2010 11.18
KOS to je pravilna odločitev.Res ima odvetnik tarifo, toda če hočeš da se bo potrudil mu moraš dati nagrado. Gospod Kozinc ne se sprenevedat. Dva odvetnika lahko zaščitita eno od obeh strank. Torej je druga stranka kljub plačilu tarife obsojena na neuspeh. Slovenija je mala.Če PES zalaja v Ljubljani ga čujemo po celi Sloveniji.To se je zdaj potrdilo
medobranko@hotmail.com
14. 02. 2010 11.16
Saj ti Senica pove, a lahko brez racuna hahaha
punca08
14. 02. 2010 10.02
se strinjam z manndy
Manndy
14. 02. 2010 09.41
Kos kdaj boš raziskal Korupcijo pri Fizioterapiji in vpletenost Kresalovce v zadnji pasji škandal.
nakovalo
14. 02. 2010 09.40
Odvetniki so tatovi duš . Poznam primer , ko je nek sorodnik imel precej veliko tožbo . Odvetnika je plačeval sproti , kolikor je on delal , ko je bila tožba zaključena mu je napisal račun za prejetoa plačila le za cca 6% denarja . Verjemite v igri je bilo zelo veliko denarja.
bron
14. 02. 2010 09.24
MENI JE DEJALA KAJ BI PA ŠE RAD DA TI ŠE DAVEK ZARAČUNAM POTEM BO ŠE 20 PROCENT DRAŽJE.
medobranko@hotmail.com
14. 02. 2010 06.46
Dajte prosim, saj me je ne eden odvetnik vprasal da placam z gotovino. IN se najbolj znani isto tako. Pa mu sploh nisem hotel placati. Ti bos kradel drzavo namesto da si prvi ki ppodpira posten odnos in placilo prek racuna. Pravna drzava aha.
jakac8
14. 02. 2010 03.12
enasmrklja13.02.2010, 14:25 7 korupcija ali ne korupcija to sploh ni vprašanje. ni korupcije so odgovorili tisti ki so vpleteni je korupcija pa mislimo tisti ki nismo ali ne morejo biti vpleteni --- Kratko in jedernato zapisano bi lahko rekel...Da poenostavim za nekatere hehe..Se pravi, da jih je 95% vpletenih v korupcijo in boga peščica nas 5% ne...Madona, jaz sem mislil, da nas je vsaj kakih 10 %...pa vidim, da je še slabše...V Josipovih letih je bilo tudi korupcije, a še zdaleč ne toliko in tako nagnusne ne kot sedaj.....
jakac8
14. 02. 2010 03.00
Drago Kos!...tudi ti nisi nedolžen..in sedaj, ko so rdeči na oblasti se veliko manj oglašaš...pa ne zato, ker sedaj ni korupcije, ampak zato ker sedaj spregledaš veliko...
identiteta
13. 02. 2010 23.12
Če ne z denarjem pa z nago ritko...
slo-moped.com
13. 02. 2010 22.15
slovenija dežela kjer najlažje uspejo kriminalci,pedofili,narkomani,mafijci...
marija pomagaj
13. 02. 2010 21.29
Od samega vrha navzdol vlada Korupcija ...zato dragi sodržavljani dobro premislite koga boste volili na naslednjih volitvah...!!!!
00246
13. 02. 2010 21.13
masej odvetniki tak kasirajajo svoje blo bi pa lepo zdej da se še objavjo politikii kolk so oni podkupljivii pa kak kup morš met da podkupiš najboljšega politika mislim pač plače me zanimajoo blo bi lepo prebrat na portalu 24 ur plače slovenskih politil kolk je kdo prijavil za dohodnino v letu 2008 rad bi videl samo primerjavo športnik politik nič druga sej ti preljubi odvetniki pa morjo tak delat da jim ne zmanka sej bi vsak kasiral če bi mel to možnost sam le redki jo imajo z malotruda dost dnarja navadni delavci nej pa delajo orng pa služjo minimum no kaj češ lahk pa da so vsi politiki zatajili pa niso vložli dohodnine pa da se vid kot pri športnikih tina maze 21000€ ja majdičeva pa 5000€ čakte kje je pa tistih 10-15 let trdega garanja dela sej politiki pa tak spijo na sejah državnega zbora bi se mogl večkrat pustit snemat te seje nej se vid kolk kdo dviguje rokee
shimmy
13. 02. 2010 19.54
Saj lahko delajo, ker jih država ščiti. Vsak drugi mali obrtnik mora na koncu leta oddati letno poročilo o dohodku, le odvetnikom ni treba. Ne dajejo nobenih računov strankam in jim zato ni treba plačevati davka državi, saj država nima kontrole nad njimi.
Gandolfini
13. 02. 2010 18.54
in kaj je tu novega ?
sime84
13. 02. 2010 18.32
nasprotniki kosove komisije, že vejo zakaj jim je trn v peti! Postati bi mogla organ za nadzor nad našimi veleuki, belimi srajcami policijo, zdravstvom, sodstvom in preko njih se odvijati javni razpisi. Butec dela za preživetje pametnjakoviči pa za žepe.