
Komisiji, ki je ustanovljena na podlagi decembra lani sprejetega zakona o preprečevanju korupcije, bo Drago Kos predsedoval naslednjih šest let.
"Glede na to, da se bližajo volitve, bo treba pripraviti vse za spremljanje premoženjskega stanja funkcionarjev, se pravi novih poslancev in za to pripraviti vse potrebno," je ob imenovanju povedal Kos.
Njegova namestnica pa bo do nedavnega članica računskega sodišča Nadja Žnidarčič Ferrari. Državni zbor je imenoval tudi dva člana komisije, na predlog vlade Marka Hvalo in na predlog mandatno-volilne komisije državnega zbora Barbaro Lavtar. Novi člani komisije pa so nato še prisegli pred poslankami in poslanci ter se poleg spoštovanja pravnega reda zavezali k uveljavljanju interesov skupnega dobrega pred zasebnimi interesi. Poslanke in poslanci so se seznanili tudi z odstopom Vojka A. Antončiča z mesta predsednika računskega sodišča, s tem pa mu je prenehal mandat. Njegovo funkcijo pa bo do imenovanja novega predsednika računskega sodišča opravljal njegov prvi namestnik Tomaž Vesel.
Prvi predsednik t.i. protikorupcijske komisije Drago Kos je univerzitetni diplomirani pravnik, ki se je za funkcijo predsednika komisije za preprečevanje korpucije predlagal sam. Od leta 2002 je zaposlen v vladnem uradu za preprečevanje korupcije kot državni podsekretar, danes dela tam na delovnem mestu sekretarja. Aktivno govori angleški, nemški, srbski in hrvaški jezik. Sodeloval je v delovnih skupinah za spremembe kazenskega zakonika, zakona o kazenskem postopku, zakona o policiji, zakona o preprečevanju korupcije, pripravil je osnutek resolucije o preprečevanju korupcije v RS, še vedno pa sodeluje v medresorski delovni skupini za izdelavo resolucije o nacionalnem programu preprečevanja in zatiranja kriminalitete, v medresorski delovni skupini za sodelovanje RS z OECD in v medresorski delovni skupini za strategijo zatiranja gospodarske kriminalitete v RS. Bil je tudi član delovne skupine 24 - "pravosodje in notranje zadeve" za prilagajanje pravnega reda RS pravnemu redu EU.
Kos kot predavatelj redno sodeluje s Pravno fakulteto v Ljubljani pri predmetih kazensko procesno pravo in mednarodno kazensko pravo. V postopku njegovega imenovanja pa je bil s strani opozicije deležen številnih kritik, zlasti zaradi domnevne vpletenosti v primer nezakonitega prisluškovanja novinarju Televizije Slovenija Tomažu Rancu v času, ko je bil zaposlen v kriminalistični policiji.