Predsednik republike Danilo Türk je za novega predsednika komisije za preprečevanje korupcije imenoval nekdanjega državnega sekretarja na notranjem ministrstvu Gorana Klemenčiča. Njegova namestnika bosta ekonomist, zaposlen v državnem zboru, Jože Končan in novinar Rok Praprotnik.
Za obe funkciji se je sicer potegovalo skupno 12 kandidatov. Sedanjemu predsedniku komisije Dragu Kosu se mandat izteče konec septembra, ko bodo z delom začeli tudi novi funkcionarji. Klemenčič je imenovan za dobo šestih let, namestnika predsednika za dobo petih let, na svoje funkcije pa so lahko imenovani dvakrat zapored.
'Želim vam uspešno delo'
Predsednik Türk si v prvi vrsti želi, da bi bila primopredaja karseda hitra, "da bi bila tako zagotovljena kontinuiteta dela komisije". Po njegovih besedah je problem korupcije v vseh družbah, zato ima komisija predvsem dve nalogi: preprečevanje korupcije in pravočasno obveščanje organov pregona o korupciji. Novoimenovanim je zaželel veliko uspeha, dosedanji komisiji pa se je zahvalil za opravljeno delo.
Nove naloge z novim zakonom
Klemenčič, Praprotnik in Končan so se v skupni izjavi najprej zahvalili predsedniku Türku, "ki jim je z imenovanjem izkazal izjemno čast in hkrati naložil izjemno odgovornost. Deležni smo zaupanja, ki ga bomo s svojim delom upravičili.'' V prihodnjih dneh se bodo sestali na neformalnem pogovoru, na katerem bodo dorekli cilje in prioritete novega mandata. Praprotnik je omenil še nov zakon, po katerem bo treba urediti področje lobiranja, v kar bodo vložili veliko truda.
Klemenčič pravi, da je njegov cilj, da komisija postane še bolj spoštovana točka mnenjskega, vrednostnega in strokovnega vpliva ter znanja na področju integritete v javnem in posredno zasebnem sektorju ter pomemben dejavnik omejevanja korupcije. Meni, da komisija potrebuje kvalitativni preskok, zanj pa "prvič v desetletni zgodovini obstoja protikorupcijskih institucij v Sloveniji končno obstajajo vsaj minimalni pogoji", je zapisal Klemenčič. Primarno zaslugo za to pa pripisuje sedanji komisiji oziroma njenemu vodstvu.
S prevzemom vodenja Klemenčič napoveduje "določeno institucionalno preoblikovanje Komisije za preprečevanje korupcije in drugačen koncept delovanja navznoter in navzven". To od njega zahteva tudi nova zakonodaja, ki, tako meni Klemenčič, daje komisiji pomembne dodatne pristojnosti in odgovornosti. Ob tem novi predsednik napoveduje, da se bo gradilo tudi na dobrih praksah obstoječe komisije. Pri tem "novi obrazi predstavljajo tudi priložnost za kakovostnejše in intenzivnejše odnose z državnim tožilstvom, nacionalnim preiskovalnim uradom ter policijo v celoti in relevantnimi nadzornimi ter regulatornimi organi", ocenjuje nekdanji državni sekretar na notranjem ministrstvu.
Glede nekaterih sodb o politizaciji komisije pa Klemenčič poudarja, da ti neodvisnosti – politične ali strokovne – ne more z zakonom ali v zibelko položiti koalicijska ali opozicijska stranka, ampak je osebna lastnost, pogojena z osebno integriteto in strokovno avtonomijo. "Vesel sem, da je to v meni predsednik republike prepoznal. Za tem stoji 15 let izkušenj dela doma in v tujini, na področju krepitev institucij pravne države, človekovih pravic ter omejevanja korupcije in organiziranega kriminala. Moje spričevalo je moje preteklo delo, v katerem ni okostnjakov ali političnih zadolžitev," je zapisal. Na tem bo, kot napoveduje, v celoti vztrajal tudi naprej, tako pri sebi kot pri svojih namestnikih in pri vseh zaposlenih v komisiji.
Kos: Treba bo okrepiti preventivo
V komisiji za preprečevanje korupcije pozdravljajo pravočasno imenovanje novih funkcionarjev, kar bo omogočilo gladek prehod in prenos pooblastil na novo vodstvo konec meseca. Po mnenju Kosa ima novo vodstvo obsežno nalogo uresničevanja določb novega Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije ter v skladu s tem preoblikovanja komisije v prekrškovni organ. Komisija bo morala po novem nadzirati in pomagati pri oblikovanju načrtov integritete za kar 2500 organov in organizacij iz javnega sektorja. Zaradi vse večje korupcije bo treba tudi okrepiti preventivne aktivnosti.
Kos je prepričan, da se novi člani komisije ne bodo mogli izogniti političnim pritiskom. "Pritiski obstajajo in bodo obstajali. Vse je odvisno od novih funkcionarjev komisije, če se bodo postavili tako, kot smo se skušali postaviti mi, se pravi, da ni pomembno, iz katerega pola prihajajo, bodo imeli pritiske," je dejal Kos.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.