"Projekt 'Spremljanje in primerjava maloprodajnih cen, porekla in kakovosti primerljivih živil' znotraj košarice 15 osnovnih skupin živil med trgovskimi podjetji je v obdobju izvajanja dosegel svoj osnovni namen, saj smo kljub naraščanju cen osnovnih življenjskih dobrin dosegli, da se najcenejša živila, ki so bila v košarici 15 osnovnih živil, pri trgovcih niso dražila od samega začetka spremljanja," so v obrazložitvi zapisali na ministrstvu.
Za prenehanje izvajanja popisa so se zdaj odločili, ker se je inflacija cen hrane umirila in ker trgovci niso zagotavljali zadostnih količin popisanih izdelkov v obdobju med dvema popisoma.
"Na žalost pa trgovci niso zagotavljali zadostnih količin najcenejših popisanih izdelkov v vseh svojih trgovinah od enega popisa do drugega popisa," so še zapisali in dodali, da trgovec v skladu z zakonodajo sicer lahko dnevno spreminja ponudbo in cene svojih proizvodov, prav tako lahko spreminja cene istih izdelkov odvisno od lokacije trgovine. Navedeno ravnanje ni prepovedano in je skladno z zakonodajo.
Konec decembra so namreč v javnosti odmevali primeri o nenavadno nizkih cenah nekaterih izdelkov v času popisa. Med drugim hleb kruha za vsega 19 centov in kilogram svinjskega mesa za dober evro. Kilogram piščanca, ki je ob popisu stal en evro, je kmalu po opravljenem popisu znašal dobrih šest evrov. Poceni izdelki so sicer hitro izginili s trgovskih polic.
"Ker smo s projektom dosegli in pokazali, da trgovci lahko zagotavljajo določen nabor izdelkov po nižjih cenah, menimo, da je v primeru nadaljevanja projekta ključno doseči dogovor s trgovci in proizvajalci glede zagotovitve zadostnih količin določenega nabora 15 živil iz osnovne košarice po nabavnih cenah brez dodatnih zaslužkov trgovcev in proizvajalcev," zdaj sporočajo z ministrstva, kjer si ne želijo, da bi z ukrepom potrošniku ponudili živila pod nabavno ceno in ogrozili delovanje členov v prehranski verigi. "Ključno je, da se za izbran nabor 15 živil ponudi živila po cenah brez marž," so še dodali.
Projekt, katerega namen je bil potrošnikom na enem mestu ponuditi primerjavo maloprodajnih cen osnovnih živil, je sicer oživel septembra 2022, marca 2023 so ga končali in nato nadaljevali od junija 2023 do decembra 2023.
Zdaj si obetajo, da bodo v prihodnje bolje sodelovali tako s trgovci kot proizvajalci. "Če bomo lahko v nadaljevanju dosegli dogovor in zavezo s strani proizvajalcev in trgovcev, bomo tako lahko še naprej s skupnimi močmi pomagali najranljivejšim skupinam," sporočajo z ministrstva. Kot so dodali, je v okviru ministrstva Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja julija 2023 začela spremljanje porekla, količine ter prodajne in odkupne cene v vseh členih v verigi od kmeta do trgovca. Od julija do decembra lani so se podatki spremljali na podlagi zakona o nadzoru cen. Prva uradna analiza za to obdobje bo predstavljena predvidoma konec prvega četrtletja.
Na ministrstvu bodo od 1. januarja v okviru rednih nalog na podlagi zakona o kmetijstvu nadaljevali spremljanje porekla, količin ter prodajne in odkupne cene proizvodov v verigi od kmeta do trgovca. "Na podlagi rezultatov spremljanja porekla, količin in cen po verigi od kmeta do trgovca bomo lahko hitreje odreagirali v primeru motenj na trgu ter na podlagi podatkov prejeli smiselne ukrepe za pomoč sektorjem in potrošnikom," so dodali.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.