Slovenija

Trenutek nepazljivosti: poškodbe oči se lahko končajo s trajno izgubo vida

Ljubljana, 09. 05. 2026 13.07 2 min branja 5

Košnja trave

S toplim vremenom se je začela tudi sezona opravil na prostem, s tem pa porast očesnih poškodb. Košnja trave, obrezovanje dreves in delo z različnimi orodji vsako leto povzročijo približno 80 hujših poškodb oči, ki potrebujejo hospitalizacijo, nekatere se končajo tudi s trajno izgubo vida. Dovolj je že kamenček iz kosilnice ali veja, ki poškoduje očesno zrklo, zato strokovnjaki pozivajo k uporabi zaščitnih očal. Spomladansko čiščenje – denimo kleti ali garaže – pa prinaša še nevarnost mišje mrzlice, ki jo povzročajo hantavirusi.

Od pomladi do jeseni se na vrtovih vidi in sliši pridne roke – delo pa lahko prekine že manjši trenutek nepazljivosti.

"Pri košnji lahko prileti kakšen kamen ali kakršen koli drugi tujek v oko. Pri samem obrezovanju dreves ali grmovja lahko pride do situacije, kjer se nekdo nabode na vejo, pride lahko do prekinitve stene zrkla," o primerih pravi oftalmologinja iz očesne klinike UKCL Darja Dobovšek Divjak.

Gre za zelo hudo poškodbo očesa, ki v večini primerov zahteva urgentno operacijo. "Pri takih je tudi potem v približno eni tretjini primerov slabši izid vida po operativnih posegih. Pri nekaterih pa tudi pride do trajne slepote."

"Na splošno so očesne poškodbe kar pogoste poškodbe. Eden od petih prebivalcev ima praviloma v življenju očesno poškodbo, ki je lahko ali lažja ali težja," pravi oftalmologinja. Vse pridobljene poškodbe pa bi lahko z nošenjem zaščitnih očal preprečili.

Ogroženi pa niso samo tisti, ki delajo, temveč tudi tisti v neposredni bližini, pogosto so to otroci. "Obvezna oprema so vedno zaščitna očala. Hkrati je potrebno, da se otroci umaknejo, da tudi osebe, ki ne sodelujejo pri tem opravilu, niso prisotne, če pa so, pa prav tako zaščitijo svoje oči z zaščitnimi očali."

Kovinski tujek na roženici
Kovinski tujek na roženici
FOTO: Posnetek zaslona

 

Nošenje dioptrijskih in sončnih očal je sicer bolje kot nič, a oči potrebujejo še zaščito tudi od strani, še opozarja oftalmologinja Dobovšek Divjak.

Pazljivo pa tudi pri čiščenju kleti, garaž in podstrešij

V teh prostorih se lahko zadržujejo glodalci in njihovi iztrebki. Čeprav vsi niso okuženi s hantavirusi, v Sloveniji vsako leto potrdijo več deset primerov mišje mrzlice.

"Kaže se kot vročinska bolezen, lahko pa so tudi začasno prizadeta ledvica. Smrtnost je minimalna. Se pa prenaša na enak način, se pravi z vdihavanjem okuženega prahu, kjer so virusi, ki izhajajo iz iztrebkov okuženih glodalcev," pojasnjuje Eva Grilc iz Centra za nalezljive bolezni NIJZ.

"Če vidimo, da so iztrebki prisotni, je zelo dobro, da jih poškropimo z raztopino varikine. Pustimo delovati vsaj pol ure in po tem odstranimo. Varikina v ustrezni koncentraciji uniči tudi virus," o napotkih pravi infektologinja s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKCL Mateja Logar.

Infektologinja Logar odsvetuje mešanje različnih čistil, gnojil in drugih kemičnih sredstev, saj lahko s tem nehote ustvarimo strupene hlape, ki lahko resno poškodujejo pljuča.

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI5

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Kumul
10. 05. 2026 20.15
Vsekakor je pravilna uporaba zaščitnih sredstev vitalnega pomena. Bratuškova & co s čelado brez traku pod brado, sigurno ni promotor tega mota. Da se inšpekcija ne zgane in jih ne opomni je pa vprašanje za njih.
Darko32
10. 05. 2026 13.19
Zelo dober članek, kateri odpira vprašanja in to so: UPORABA zaščitnih sredstev. Tako recimo pri košnji je dobro imeti ščitnik obraza in pokrito glavo, da ne pokasiraš kakšnega kamna. Ali pa zaščito nog, da sklučajno ne dobiš udarca od kakšnega kamna. Če gremo naprej vidimo, da je pri vsakem delu potrebno imeti neko zaščitno opremo. Če pa gremo na podorčje zaščitnih sredstev pa vidimo, da tudi zaščitna maska služi za določen namen. V času korone ali množičnih okužb je dobro to imeti ali pa v času, k ose dela kakšno delo, kjer je veliko prahu. Zato vsako delo potrebuje določeno zaščitno opremo in na tem področju je premalo povdarka in debate.
brabusednet
09. 05. 2026 14.11
Ja ko se takih opravil lotijo tisti z javne uprave,ki niso se izobrazili o varstvu pri delo ali pa malomarneži pametni.Pri vsakem stroju so navodila za varno uporabo pa zaradi lepšega.
Chrome
09. 05. 2026 13.37
Lansko leto za 1. aprila sem vrtal v strop in naletel na železo. V obeh očeh na istem mestu zapičena špena v oko. Poškodba in vse skupaj primerno dnevu, od takrat vedno očala. Dokler se ne zgodi ni zavedanja…
toxicox
09. 05. 2026 13.24
ko ti žleht babe zanalašč stojijo za hrbtom da bi kakšno odškodnino dobile
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763