G. Vrisk, ste se s kmetijskim ministrstvom dogovorili, da država čimprej konča analize mleka in da pokrije stroške analiz?
Vrisk: Mi zahtevamo, da se te analize čimprej končajo, kajti kolektivna krivda, ki se nam jo pripisuje, je za nas nesprejemljiva. Če je kdo kršil pravila, so potrebne sankcije, vendar morajo biti stvari v posameznih primerih točno in jasno dokazane. Informacije pa so šle v javnost takrat, ko obtožbe še niso bile dokazane. Senca je s tem padla na celotno mlekarsko proizvodnjo in to za nas ni sprejemljivo.
G. Kovač, kdo bo plačal škodo tistim kmetom, ki imajo neoporečno mleko, in ga zdaj ne morejo oddajati?
Kovač: Minister Franci But je jasno povedal, na kakšen način namerava reševati to vprašanje. Torej je brezpredmetno, da na to vprašanje odgovarjam jaz. Lahko pa povem, da je tudi interes VURS, da se analize čimprej končajo, da pridemo do vzroka, zakaj je prišlo do uporabe kloramfenikola v živilu, zakaj se je prepovedana substanca pojavila v Republiki Sloveniji, in da substanco dokončno izločimo iz prehrane.
Kdo bo plačal stroške analiz? Bo to država?
Vrisk: Glede plačila stroškov analiz so se v javnosti pojavile različne informacije, vse od 2000 pa do 40.000 SIT na posamezno analizo. Teh stroškov pa kmetje nikakor ne bomo prevzeli nase in menimo, da je ta strošek nepotreben, in da je treba te stvari drugače reševati.
G. Kovač, Hrvaška je prepovedala uvoz slovenskega mleka, ker zahtevajo potrdila, da v mleku ni antibiotika. Ali se lahko zgodi, da tudi Evropska unija prepove uvoz našega mleka?
Kovač: Zavedati se je treba, da ves uvoz živil živalskega izvora, ki se izvaja med državami, temelji na garancijah, ki jih lahko pristojne oblasti izdajo. Glede na to, da smo doslej dajali garancijo, da v Sloveniji izvajamo monitoring na osnovi direktive Evropske unije, in da s tem tudi preprečujemo možnost vstopa prepovedanih substanc v živila živalskega izvora, bomo sedaj posebej dali še dodatno garancijo, da kloramfenikola ni v tistih izdelkih, ki jih izvažamo in tudi ne v tistih izdelkih, ki jih imamo na trgih v Republiki Sloveniji.
Bistveno vprašanje ostaja odprto, kako je lahko sploh ta prepovedani antibiotik prišel v mleko. Kmetje odgovornost zanikajo…
Kovač: Na vsak način odgovornost zanika vsakdo. Mi kot nadzorni organ smo samo ugotovili, da je kloramfenikol prisoten in na osnovi tega izvedli predpisane ukrepe, kajti nemogoče je pričakovati, da bi ob vednosti potrditve rezultatov iz referenčnega laboratorija lahko čakali na posamezne vzorce. S tem bi lahko zavestno dajali mleko, ki je bilo onesnaženo s kloramfenikolom, v promet.
Vrisk: Za nas so sporne informacije, ki so takoj po odkritju afere prišle v javnost, da je bilo to namenoma dano v mleko. Možno bi namreč bilo, da je izvor prepovedanega antibiotika tudi iz določenega drugega razloga. In ta obtožba, da je nekdo antibiotik namenoma dajal v mleko, je tisto, kar je najhujše. Torej človeku je treba najprej dokazati in ga potem tudi obtožiti.
Vendarle gre za potrošnike in njihovo zdravje…
Vrisk Mi se tega absolutno zavedamo, kajti, če ne bomo proizvajali zdrave hrane, potem tudi ne bomo mogli služiti denarja. V teh letih pa je bilo glede kvalitete mleka ogromno narejenega. In ne znam si predstavljati, da bi nekdo, ki ima 1000 litrov mleka dnevno, namenoma dajal antibiotik v mleko.
Kovač: Seveda je tudi želja VURS, da se čimprej locira tistega, ki je to storil. Vendarle mi trdimo, da antibiotika, prepovedanih substanc, v živalih ni, in to trdimo na podlagi analiz, ki jih opravljamo tudi na živalih. Prav tako lahko z gotovostjo trdimo, da v legalni uporabi krmil, ki so v Republiki Sloveniji, ni antibiotikov, ker so prepovedani vsakršni antibiotiki, kaj šele kloramfenikol. Na vsak način pa je mogoča ilegalna uporaba zdravila, ilegalna uporaba krmila in ilegalno dodajanje.
So možni novi protesti tudi drugod po Sloveniji?
Vrisk:Take možnosti niso izključene.