Po tem ko smo poročali, da je Svet Evrope Zmaga Jeličiča Plemenitega zaradi spornega azerbajdžanskega nakazila dosmrtno izključil, njegove navedbe, da je "bilo vse čisto" pa namerava preveriti tudi Državni zbor, se je odzvala tudi Komisija za preprečevanje korupcije RS (KPK).
Kot je pojasnila predstavnica za odnose z javnostmi KPK Nina Wabra Jakič, je KPK v letu 2011 na lastno pobudo začela postopek nadzora nad premoženjskim stanjem Zmaga Jelinčiča Plemenitega, takratnega poslanca Državnega zbora RS.
"Komisija je preverjala njegovo premoženjsko stanje po določbah Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK), in sicer za obdobje od 30. januarja 2004 do 21. decembra 2012 (zavezanec je funkcijo poslanca Državnega zbora RS opravljal do 21. 12. 2011)," pojasnjujejo. "Komisija je v predmetni zadevi zaradi neprepričljivega in neverodostojnega pojasnila, vezanega na izvor pridobitve določenega premoženja zavezanca, že februarja 2015 Okrožnemu državnemu tožilstvu v Ljubljani podala predlog za uvedbo finančne preiskave," so sporočili.
V zvezi s plačilom za domnevni prevod Svetinove Ukane, bodo Jelinčiča pozvali k pojasnilu
V okviru postopka nadzora premoženjskega stanja zavezanca komisija posebej ni bila obveščena o kakršnem koli nakazilu za namen plačila storitev prevoda Svetinove Ukane, zato se do navedenega v okviru postopka tudi ni mogla opredeliti. Če bi zavezanec znesek v višini, kot ga navajajo mediji, prejel na svoj transakcijski račun, bi spremembo v višini nad 10.000 evrov moral sporočiti komisiji, saj to zahtevajo določbe ZIntPK.
"Glede na to, da se komisija, kot že navedeno zgoraj, v zvezi z nakazilom za namen plačila storitev prevoda Svetinove Ukane ni mogla opredeliti, se je pa o tem seznanila v okviru zadnjih medijskih objav, bo zavezanca, v skladu s pooblastili, ki jih ima po ZIntPK, pozvala k pojasnilu," so še sporočili s KPK.
Državni zbor je bil z delom zunanjega neodvisnega preiskovalnega telesa za preiskavo namigov o korupciji v vrstah Parlamentarne skupščine Sveta Evrope seznanjen konec aprila 2018, pa je v sporočilu za javnost o načrtovanem preverjanju Jeličičevih navedba s strani DZ zapisal predsednik DZ Matej Tonin. Državbni zbor je po njegovih navedbah obvestil Wojcieh Sawicki, ki jih je hkrati seznanil, da je v poročilu omenjen tudi Zmago Jelinčič Plemeniti, ki v tem mandatu ponovno opravlja funkcijo poslanca Državnega zbora.
"O navedenem poročilu je takratni predsednik Državnega zbora 15. maja 2018 obvestil Vlado, Ministrstvo za pravosodje, Ministrstvo za finance – Urad RS za preprečevanje pranja denarja, Ministrstvo za notranje zadeve, Policijo, Vrhovno državno tožilstvo Republike Slovenije in Komisijo za preprečevanje korupcije ter Ministrstvo za javno upravo, in sicer z zaprosilom za povratno informacijo glede posredovanega gradiva z vidika njihovih pristojnosti," je zapisal Tonin in dodal, da so navedene organe naknadno obvestili tudi o odločitvi Sveta Evrope za doživljenjsko prepoved vstopa Jelinčiču v prostore Sveta Evrope.
Ministrstva imajo za poročilo časa do 3. decembra
Vlada je Državni zbor že obvestila, da je na 181. redni seji (14. junija) naložila pristojnim ministrstvom Vlade Republike Slovenije, da proučijo poročilo in do 3. decembra 2018 pripravijo nanj ustrezen odgovor.
"Za pripravo celovitega odgovora na poročilo v Državnem zboru v nadaljevanju pričakujemo predvsem odziv Vrhovnega državnega tožilstva in Policije, tudi z vidika informacije o morebitni sprožitvi ustreznih kazenskih postopkov, sicer pa v določenem roku - do konca 2018, načrtujemo pripravo in posredovanje celovitega odgovora Parlamentarni skupščini Sveta Evrope, skupaj z opredelitvami iz pristojnosti Državnega zbora," je še sporočil Tonin.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.