Slovenija

KPK kot najbolj problematično področje izpostavlja integriteto

Ljubljana, 30. 05. 2023 11.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) v poročilu za lansko leto kot najbolj problematična področja ponovno izpostavlja integriteto, nasprotje interesov, nezdružljivost funkcij in omejitve poslovanja. Še vedno izstopa tudi nespoštovanje odločitev komisije in njenih priporočil, so na komisiji zapisali v sporočilu za javnost.

Komisija sicer po lastnih ocenah deluje uspešno, a mora postati bolj učinkovita. K temu lahko prispeva novelizacija zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, vendar pa se politika "ne odziva na pobude komisije po enotni ureditvi instituta nezdružljivosti funkcij", so zapisali na KPK.

Nedorečen ostaja tudi način prikaza sprememb premoženjskega stanja, treba pa je določiti sankcije za kršitve integritete in za neupoštevanje priporočil komisije ter popraviti institut lobiranja, so opozorili na KPK.

Robert Šumi
Robert Šumi FOTO: KPK

Predsednik komisije Robert Šumi je ob tem izpostavil, da KPK v skladu z vizijo iz leta 2020 več pozornosti namenja kakovosti vsebine posameznih prijav kot pa njihovem številu. Kljub temu je lani zabeležila več prejetih in rešenih prijav kot v letu 2021, izstopa pa tudi veliko večje število uvedenih prekrškov. Na komisiji izpostavljajo tudi projekt Integriteta: skupni cilj generacij, v katerem sodeluje 17 osnovnih šol in en vrtec.

Na KPK še posebej poudarjajo, da je dokazano nasprotje interesov največkrat le korak do korupcije, da kopičenje funkcij praviloma ni v javnem interesu, naj se v postopkih izbora in imenovanj vodstvenih kadrov poleg kompetenc uveljavijo tudi "standardi integritete, odgovornosti in transparentnosti".

Pri omejitvah poslovanja je potrebna še dodatna pozornost na "vsakršne obvode veljavne zakonodaje, saj se na ta način krepita klientelizem in nepotizem", krha pa se tudi zaupanje v opravljanje nalog v javnem interesu, so sporočili iz komisije.

Izpostavili so, da so največjo pozornost namenjali integriteti, saj je ta po njihovih ocenah predpogoj za zaupanje. Njen pomen so izpostavili s šestimi objavljenimi pravnomočnimi kršitvami integritete in z uveljavitvijo prvih sankcij za kršitev integritete v zakonu o Slovenskem državnem holdingu.

Za preganjanje korupcije pa je treba predvsem medsebojno sodelovanje politike, javnega sektorja, neodvisnih javnih organov, gospodarstva, nevladnih organizacij in medijev. Predsednik komisije je dejal, da "če se vsi pristojni že danes zavežemo, da bomo svoje naloge vestno izvrševali, lahko vzpostavitev integritete kot standarda v praksi dosežemo precej hitreje kot sicer".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Groucho Marx
30. 05. 2023 15.39
+1
Ali v Sloveniji obstaja kakšna še manj funkcionalna institucija od tele famozne komisije? 🤔
Dragica Cegler
30. 05. 2023 13.56
+2
In kaj zdaj? Do takšne ugotovitve sem prišla tudi jaz,pa nisem za to plačana.Ukinit te pajace,ki so sami sebi namen.
bu?e24 1
30. 05. 2023 12.47
+4
Kr zaprite to svet stoji na korupciji posebaj zahod
zibertmi
30. 05. 2023 12.43
+7
in kaj rabimo to komisijo brez pristojnosti.samo ,da ljudem njihova odkritja dvigujejo pritisk.sodstvo tako ne ukrepa.če pa že je pa to izguba časa in denarja,vsi dokazi se izločijo akter pa opran vsake najmanjše krivde
Delavec_Slo
30. 05. 2023 12.31
+5
Samo nakladanje, pa dajte narod se vas je že najedel, kje so dejanja, akcija, da se kaj uredi, izboljša- a niste plačani za to!
Malek
30. 05. 2023 12.27
+3
A to drustvo se obstoja?
Alex M17
30. 05. 2023 12.08
+9
KPK....čuvaj aktualne politične garniture....
Vap0
30. 05. 2023 11.58
+7
Tipičen brezzobi tiger. Tudi, če kaj ugotovijo, se to pomete pod preprogo, tudi,, če se slučajno ne pomete, pa se ne zgodi nič. Psi lajajo, karavana gre dalje...