Kot pojasnjujejo, je Komisija v preteklih mesecih prejela večje število poizvedb medijev, zato na podlagi interesa javnosti obvešča, da je postopek zoper predsednika Vlade RS uvedla zaradi zaznanega suma kršitve določb Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ki urejajo nasprotje interesov, in sicer v postopku imenovanja neizvršnega direktorja DUTB na vladi RS.
Komisija, ki je zaradi interesa preiskave sicer skopa z informacijami, še pojasnjuje, da uvedba postopka preiskave glede ugotavljanja obstoja dejanskega nasprotja interesov pomeni, da je Komisija na podlagi doslej pridobljenih podatkov in dokumentacije zaznala sum kršitev. Da pa bo šele nadaljnji postopek pokazal, ali bodo zaznani sumi kršitev ZIntPK tudi potrjeni ali ovrženi. Pojasnjujejo tudi, da ima obravnavana oseba v postopku preiskave možnost pojasniti svoja ravnanja.
Spomnimo, da je vlada 22. julija letos za neizvršnega direktorja DUTB imenovala odvetnika Francija Matoza, dan zatem, 23. julija, pa ga je upravni odbor družbe izvolil za predsednika upravnega odbora. Pred tem je Matoza sredi julija nadzorni svet Luke Koper v novi sestavi na ustanovni seji s šestimi glasovi za in tremi vzdržanimi izvolil za svojega predsednika, za njegovo namestnico pa Nevenko Črešnar Pergar. Slovenski državni holding (SDH) pa je odvetnika avgusta lani imenoval v nadzorni svet Slovenskih železnic.
Predsednik odvetniške zbornice Janez Starman je za Delo ocenil, da v primeru Francija Matoza za zdaj ne vidi konflikta interesov in bi kvečjemu lahko šlo za zlorabo položaja pri porabi javnih sredstev.
Nekdanji predsednik kadrovsko-akreditacijskega sveta Bogomir Kovač je za časnik pojasnil, da s formalnega vidika takšna imenovanja niso sporna, saj je konflikte interesov mogoče omejevati z izločanjem iz postopkov odločanja. "Z moralno-etičnega vidika pa so korupcijska tveganja zelo velika. Gre namreč za velike interesne povezave in velik politični vpliv," je dejal.
Avgusta je nato KPK sporočila, da na podlagi prijave, ki jo je prejela maja letos, vodi postopek v zvezi z odpoklicem izvršnih direktorjev in imenovanjem v. d. glavnega izvršnega direktorja DUTB. "V okviru tega postopka bo komisija preverila tudi okoliščine imenovanj neizvršnih direktorjev oziroma članov upravnega odbora DUTB," so zapisali.
"Volitve so edina pot naprej"
Iz politike že prihajajo prvi odzivi na odločitev KPK. "V LMŠ smo že velikokrat opozorili na neprimernost in vsa koruptivna tveganja, ki izhajajo iz tega, da je Janez Janša imenoval svojega osebnega odvetnika Francija Matoza na pomembne nadzorniške in druge funkcije, vključno z DUTB. Verjetno tudi zato Janez Janša skupaj s Francijem Matozom stalno prelaga sodne obravnave v zvezi z očitki Marjana Šarca, da se SDS financira prek madžarskih virov," pravijo v LMŠ, kjer menijo, da so "volitve edina pot naprej, v normalizacijo, potem pa takojšnja revizija vseh teh ravnanj in ugotavljanje odgovornosti".
Da je Slovenija v največji družbeni krizi po osamosvojitvi pa pravijo v SD: "Sedanja vlada je državo pripeljala v kaos. Namesto da bi reševala težave ljudi, denimo v primerih nedostopnosti zdravstvenih storitev ali enormnih podražitev energije, se je raje ukvarjala s kadrovanjem v državne institucije in podjetja, pri čemer je bila lojalnost vladi ali SDS pogosto edino merilo za zaposlitve. To je očitno zaznala tudi KPK in začela preiskovati posamezne primere. KPK je in mora ostati neodvisna institucija". Njihov poslanec Matjaž Nemec pa je spomnil, da je V Avstriji je kancler odstopil že "ob vonju po korupciji". "Slovenski Lukašenko pa še kar kolovrati po demokraciji. Že 30 let. Od komunista do populista, evroskeptika," je pripomnil.
Koordinator Levice Luka Mesec pa pravi, da je upravljanje države pod to vlado "mafijsko". "Kdor se ne ukloni SDS, je odstranjen. In kdor ne prihaja iz pravega klana, kroga, stranke, nima šans biti imenovan na vplivne položaje, ne glede na sposobnost. Cilj take politike je državo, gospodarstvo in medije podrediti oligarhiji, ki si jo je okoli sebe zbral Janez Janša - od Francija Matoza do Roka Snežiča. Preiskavo, ki jo je proti predsedniku vlade (končno) napovedala KPK, zato seveda pozdravljamo. A ključne bodo volitve - in pripravljenost bodoče koalicije, da s temi zavržnimi praksami naredi radikalen prelom," so zapisali v odzivu.
Kritični so tudi v SAB. "Aktualna oblast je vedno bolj samopašna, kaže prvine avtokracije in se serijsko poslužuje nepoštenih in nesprejemljivih praks. Vlada je v tem mandatu s predsednikom vlade na čelu nanizala afero za afero in v SAB se sprašujemo, kako sploh ostati predsednik vlade, ko pa je večina državljanov proti tebi. Pravna država je pozabljen pojem, ki ga predsednik vlade in njegovi pribočniki ne spoštujejo, za nedopustna ravnanja pa ne odgovarjajo. KPK naj v konkretni zadevi opravi svojo dolžnost, v SAB pa bi si želeli čim prejšnjega odhoda na volitve. Prepričani smo v novo levosredinsko koalicijo, ki bo Slovenijo vrnila na pot demokratično delujoče države," so zapisali.
KOMENTARJI (2045)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.