Slovenija

KPK: Vlada se je večkrat izgovarjala, da zaradi pomembnosti posameznikov ni treba ukrepati

Ljubljana, 01. 06. 2016 10.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Komisija za preprečevanje korupcije je objavila poročilo za lansko leto ter oceno stanja. Kljub vladnim zavezam za preprečevanje korupcije se je soočala z ovirami, ki so jih povzročali ravno tisti državni organi, ki so izražali zavezo k večji transparentnosti. Lani so prejeli več kot tisoč prijav suma korupcije.

Podkupovanje
Podkupovanje FOTO: Thinkstock
Preteklo leto so ponovno zaznamovali nekateri odmevni primeri, ki kažejo, da kljub boljšemu prepoznavanju pojavnosti korupcije v Sloveniji in glasnim zavezam političnih oblasti k boju zoper njo ignoranca do korupcije, tudi na strani oblasti, ostaja stalnica v slovenskem prostoru, v oceni stanja ugotavlja Komisija za preprečevanje korupcije.

KPK je namreč danes objavila poročilo za lansko leto in oceno stanja na področju korupcije za leto 2015. V njem je opozorila na prisotnost sistemske korupcije v Sloveniji. Dejavniki tovrstnih oblik korupcije so predvsem šibkost integritete javnega sektorja, neobvladovanje nasprotij interesov, delovanje sodstva in tožilstva, ki ne zagotavlja učinkovitega sodnega varstva posamezniku, prenormiranost sistema javnega naročanja, netransparentno lobiranje ter prekomeren vpliv politike in nekaterih interesnih skupin na upravljanje državnega premoženja.

'Vlada je padla na lastnem preizkusu integritete'

Kljub vladnim zavezam za preprečevanje korupcije pa se je KPK soočal z ovirami, ki so jih povzročali ravno tisti državni organi, ki so izražali zavezo k večji transparentnosti. Takšen primer je bil povezan s spletnim orodjem Supervizor, katerega delovanje je bilo lani večkrat ovirano, je opozoril KPK.

V oceni stanja je komisija opozorila tudi na primere avtorskih honorarjev in dodatkov za stalno pripravljenost, ki so neposredno zadevali člane vlade. Kot so zapisali, "smo bili mestoma priča celo absurdnim izgovorom vpletenih ministrov ter vlade o tem, zakaj zaradi pomembnosti posameznikov ni treba ukrepati". "Vlada je torej padla na lastnem preizkusu integritete," je kritičen KPK.

Korupcijska tveganja pri privatizaciji

Prav tako ostajajo korupcijska tveganja na področju privatizacije in upravljanja z državnim premoženjem, predvsem zaradi vloge politične oblasti pri njuni izvedbi. KPK je izpostavil, da netransparentnost postopkov in vloga ministrstva za finance ter Banke Slovenije pri imenovanju vodilnih kadrov in odločanju v zvezi z naložbami države bistveno prispevata k slabemu upravljanju državnega premoženja.

Komisija je tako ob obravnavi konkretnih primerov ugotovila, da so bili postopki imenovanj in razrešitev članov nadzornih svetov in uprav družb, v katerih je imela država kapitalsko naložbo, v večini primerov sicer v skladu z zakonodajo in sprejetimi politikami upravljanja, a velikokrat niso zadostili visokim standardom transparentnosti, etike in omejevanja tveganj za nasprotje interesov.

Z državnimi naložbami upravlja Slovenski državni holding (SDH), komisija pa je opozorila, da se v različnih delih verige imenovanja članov nadzornega sveta SDH pojavljajo nepravilnosti, pomanjkljivosti in nejasnosti.

korupcija
korupcija FOTO: Thinkstock

Šibka integriteta javnega sektorja

Šibkost integritete javnega sektorja pa se kaže tudi v pomanjkanju prevzemanja odgovornosti posameznikov za lastna ravnanja in odločitve. "Številni primeri, predvsem pri političnih predstavnikih, kažejo na dojemanje funkcije kot pravice," je zapisal KPK. Poleg tega se pogosto, namesto da bi se ukvarjali z vsebino ravnanj, ki predstavljajo vsaj kršitve integritete, v Sloveniji ukvarjamo predvsem s tem, ali so bili postopki, v katerih so kršitve bile ugotovljene, zakonito izvedeni, so opozorili v komisiji.

Upadanje zaupanja javnosti v delovanje institucij

Kršitve in nepripravljenost posameznikov prevzeti odgovornost pa po mnenju komisije vplivajo tudi na upadanje zaupanja javnosti v delovanje institucij, ki je eden od dejavnikov sistemske korupcije. Kot so dodali, "ne moremo mimo dejstva, da so nemalokrat obravnavane osebe medijsko pozornost izrabile tudi za odvračanje pozornosti od nepravilnosti, ki jih je komisija zaznala".

Lani več kot tisoč prijav suma korupcije

Poročilo tudi ugotavlja, da so glede na pretekla leta prejeli manj prijav, so pa zato uspeli zmanjšati število nerešenih zadev. Lani so v reševanje prejeli 1083 prijav suma koruptivnih dejanj in drugih kršitev, izhaja iz letnega poročila komisije.

Izjemen porast so lani zabeležili na področju prijavljenih lobističnih stikov, in sicer za več kot sto odstotkov. Lani so prejeli 2483 poročil o lobističnih stikih, leto prej pa 1118.

To pripisujejo svoji večji aktivnosti osveščanja glede lobiranja, a hkrati še vedno opažajo premajhno odzivnost določenih nosilcev javnih pooblastil in lokalnih oblasti.

Kot so zapisali, so lani veliko napora vložili v izboljšanje zakonskega okvira, ki določa njeno delovanje. Soočila se je namreč z nekaterimi sodnimi postopki, ki so jih sprožali (nekdanji) nosilci oblasti zaradi ugotovitev komisije.

Komisija je še opozorila na relativno nizko plačilo, ki ga prejemajo njeni funkcionarji, saj so njihove plače tudi do 30 odstotkov nižje glede na plače ostalih funkcionarjev. Je pa KPK lani uspelo dodatno znižati ključne materialne stroške, so še pojasnili v poročilu. 

V Transparency International Slovenia nad poročilom zaskrbljeni

Dejstvo, da Slovenija v mednarodnih ocenah ne izpolnjuje pričakovanj, je zaskrbljujoče, so v odzivu na današnjo oceno stanja na področju korupcije in letnega poročila KPK zapisali v društvu Transparency International (TI) Slovenia. Po njihovem mnenju mora Slovenija na kritičnih področjih tveganja izvesti več preventivnih aktivnosti."Prenova zakonodajnega okvira bo ključna, zato z nestrpnostjo pričakujemo spremembe zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, kjer smo s predlogi sodelovali tudi sami" je poudaril generalni sekretar TI Slovenia Vid Doria.

Letno poročilo KPK za leto 2015 izpostavlja nekatere ključne točke na področju preprečevanja korupcije, s katerimi se bo treba soočiti v prihodnosti, so še izpostavili v društvu. "Upamo, da bodo odločevalci preučili poročilo in ugotovitve upoštevali pri sprejemanju nadaljnjih smernic na področju boja proti korupciji" je še povedal Doria.

Zaskrbljujoč padec števila prijav

Opozorili so tudi na občuten padec števila prijav, ki je v primerjavi z letom 2013 za skoraj tretjino manjše. Poudarili so predvsem, da se mora senat poenotiti v svojem delovanju ter izboljšati svojo javno podobo. S tem bi po prepričanju generalnega sekretarja društva vzbudili več zaupanja med prijavitelji. "Brez prijaviteljev je namreč odkrivanje korupcije skoraj nemogoče," je opozoril.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (155)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

NoExit
02. 06. 2016 15.12
+2
Edina rešitev v Slo.je smrtna kazen za krajo .....!! Če moramo mi za vsak usran prekršek plačati kazen,potem je za krajo državnega premoženja to premosorazmerna kazen . Smrtna kazen in korupcije v dveh letih nebo več . Lopovov pa tudi ne .
mallonge
02. 06. 2016 12.46
+0
Nakar je Štefanec pozval k odstopu vsaj tri vodilne skorumpirance v vladi: Cerarja, Mramorja in Brenčičevo. SMC že išče novega predsednika vlade
srebrnibreg
03. 06. 2016 19.15
+1
Peter Golob 1
02. 06. 2016 10.54
+1
Neverjetno je sprenevedanje KPK v poročilu za leto 2015, kjer se hvali, kako nudi zaščito prijaviteljem (str. 39) in kako pazi na konflikt interesov (str. 42). Statistika, ki jo KPK sama navaja, je porazna: vse do sedaj je le enkrat (v letu 2011) zahtevala prenehanje s povračilnimi ukrepi zoper prijavitelja!! Zakaj jo potem sploh imamo?! Nič čudnega, da jo mednarodne institucije odkrito kritizirajo. V "etični" SMC bi lahko že kaj ukrenili v smeri zagotavljanja učinkovite zaščite prijaviteljev/ žvižgačev, ne pa da celo podpirajo člana njihove vlade Karla Erjavca, ki prijavitelje šikanira. Očitno jim v SMC ni do odkrivanja in prijavljanja korupcije. Si morajo prej popraviti osebne finance?
zaenotnost
01. 06. 2016 21.35
+2
oh ti naši pravniki, strokovnjaki za pravo so en velik BOG POMAGI...nikoli ni zagotovo, da jer re kaj prav. Razočaran sem nad to stroko včasih se mi zdi da delujejo sodniki, odvetniki, tožilci, politiki skupno za svoj ŽEPEK
zulj001
01. 06. 2016 19.54
+3
Štefanecu so ,ob nastopu,pozabili povedat,da je KPK ustanovljena za šikaniranje določenih posameznikov,"naše"ne sme obravnavat....
DonDonDan
01. 06. 2016 20.51
-1
Tako je ++++++++++++ Ne dirajte nam naše, pravijo rdeečkooti !!!!!!!!
DonDonDan
01. 06. 2016 19.31
+0
KPK je v rokah neo-komunistične mafije, vendar je v nebo vpijujoče, da KPK režimskim ljudem nič hudega noče. Če pa se že pojavi kakšen interes, pa se vmeša tako vlada kot politično podzemlje in angažira medije za obračunavanje s Štefanecom. 99,96% vseh kriminalnih dejanj, če jih vrednotimo v denarju, storijo režimski ljudje !!! NEO-KOMUNISTIČNA-BALKANISITČNA ZALEGA !!!!!
ROMELS
01. 06. 2016 19.27
+3
V Hrvaški stranki Most so odklonili delo z vlado, ker ne dela tako kot je obljubljala pred volitvami, Pri nas v sloveniji pa nepošteni vladi koalicijski partnerji pristavijo svoj Pisker.
srebrnibreg
01. 06. 2016 19.02
+7
Štefanec bi naj tudi pojasnil zakaj ima vedno več zaposlenih ob vedno manj dela. Vedno manj dela je pa zato, ker mu ne zaupajo tako kot so Klemenčiču.
lnterReflections
01. 06. 2016 18.29
+2
Kje si videl nekoga, da se bo boril proti samemu sebi! Ni logično!
fljfo
01. 06. 2016 19.41
+1
piljan
01. 06. 2016 17.42
+1
Še malo nazaj,bi sekstaši KPK najrajši utopili v žlici vode,sedaj jim je pa naenkrat in,sploh in oh.Sekta,kot sekta,kakor piha.
srebrnibreg
01. 06. 2016 17.44
+3
Kar takoj so jo hoteli ukiniti sedaj bodo pa Štefanecu verjetno spomenik postavili.
piljan
01. 06. 2016 17.46
+3
Pa še to samo v primeru,da bo pustil sekto DR ivana pri miru,v nasprotnem primeru...
slovenskidelavec
01. 06. 2016 18.04
-2
srebrni to so samo besede, premakne pa se nič.
DonDonDan
01. 06. 2016 19.32
-5
kLEMENĆIĆ in njegova baba sta največja skorumpiranca v Sloveniji !!!! Je lepo Popovič povedal, kaj je hotla in kaj so ji potem dali.
Jarej
01. 06. 2016 17.26
+4
Politiki vseh barv - odgovorite. Tudi tisti, ki ste to zaznali in bili tiho. A vedno izvolimo samo pohlepne barabe, ki jim je za narod vseeno?
fafajonka
01. 06. 2016 17.15
+1
Cerar ni zadovoljen s Stranko Mira Cerarja, menda bo ustanovil Novo Stranko Mira Cerarja Juniorja.......:D
ficfiric 1
01. 06. 2016 16.59
-1
Eh volitve gor volitve dol...normalna oseba ne gre na volitve....na volitve hodi sam tistih nekaj procentov oprancev....pa levi pa desni...hahaha....kaksna je razlika med njimi?...jest opazm samo v imenu..levi pa desni...to je vsa razlika...drgac pa isto vse...vsi iste fore prodajajo zagretezem pa vsi iste place vlecejo...vsi iste nagrade pobirajo....razgledani slovenci pa leve in desne furajo...
srebrnibreg
01. 06. 2016 17.13
+2
Taka normalna oseba katera ne gre na volitve naj komentira čebele in gobe ne pa politiko in stanje v državi.
MrMack
01. 06. 2016 17.29
+0
če nočete hodit na volitve, pol ne vem zakaj ne uvedemo diktature... tak vas boli k...
ficfiric 1
01. 06. 2016 17.40
+0
Diktatura ni tolk slaba..te vsaj krade sam kaksen procent folka...z nekimi kvazi demokracijami smo dobil pa proste roke kjer "ima vsak enake sanse ane"...in kradejo vsi po vrsti..mene glih tolk boli kot tebe...ti sam znas laptat drugace pa nobenga nikjer..naredis glih toliko kot jaz...kje je razlika pol?...jaz vsaj verjamem ne tem pajacom in skoda mojega nedeljskega dneva za na volitve host...eni zgleda se pa se zmeri motovilite v letu 45 pa tja do 80 mogoce...res je srebrni...tud od gob in cebel mam vec kot od politike...enim je to vsaj jasno...ostalim se dolgo nebo...
srebrnibreg
01. 06. 2016 17.42
fic- bolj je poudarek naj takšni ne komentirajo politiko in stanje v državi kot na gobe in čebele.
ficfiric 1
01. 06. 2016 17.46
+1
Sam vprasam ce folku se ni potegnilo da vas strihajo ze 30 let skupi...eni in isti vam obljubljajo nebesa...pol se vprasam kdo je cuden...jaz ker nobenmu ne verjamem in ni vreden mojega glasu al tisti ki s trdimi cakajo na volitve da opravijo svojo drzavljansko pokorscino ki itaq ne prinese nobene spremembe...razen cedalje vecje luknje v blagajni....
aaaaaa122121
01. 06. 2016 18.22
ficfiric bravo za ta komentar, sem popolnoma istega misljenja, volilci niso ravno gladki.
aaaaaa122121
01. 06. 2016 18.29
hehe zakaj bi hodili na volitve, ce imamo le eno opcijo, vladavino kapitala. Bistvo je da je vseeno kdo je izvoljen, ker za njimi, na vrhu piramide je itak le skupina ljudi, ampak elite morajo dati raji obcutek da lahko vplivajo, drugace bi sistem padel.
ficfiric 1
01. 06. 2016 19.51
aaaaaa123121.....res ne vem kje je point na volitvehost kjer ti ponujajo ene in iste fore...nobene spremembe...sam neke obljube pred volitvami..kot ko nekaj obljubljas 2 letnemu frocu ki pozabi na obljube ze takoj naslednji dan...
NeresniceLevice
01. 06. 2016 16.50
-4
In nič ne vidim, da bi poštenjaki z leviče na tem forumu kaj protestirali. Torej niso pošteni ? Seveda se hecam :) Prav zaradi takšnih skritih lopovov ki podpirajo rdečo mafijo, Slovenija propada. 25% volicev je postavilo to vlado. Vemo, kaj predstavljajo ti 25%. To so potomci rdeče mafije in družbeni paraziti.
FoglofffTunekkk
01. 06. 2016 16.46
+2
Pustimo mi Štefaneca... POP TV pravi, da so britanski znanstveniki iznašli tableto, ki omogoča popolno postavo – brez diet in telesne aktivnosti!!!... Ka si nor, na kavču sediš, ješ čips in smokije...gledaš masterchef-a, in hujšaš... Najprej posuneš tableto... PGC500 ...in to je to!!!... Ne pustijo pa komentirati tega članka...kot da govori o beguncih ali prometni nesreči???... Zakaj le?... A morda zato ker je to zavajanje kupcef...ker je fse ena vejka laž?... En vejki nateg?... Samo fprašam !!!
puspan
01. 06. 2016 16.04
+6
Sicer bi bil Štefanec zelo dober predsednik omenjene komisije, če bi se ukvarjal samo z opozicijo, ker pa se je (upravičeno) lotil tudi nedotakljivih, je njegova vloga pri tem močno načeta. Presenečenje ? Kje pa, saj smo menda v Sloveniji, kajne ?!
RdecaZvezda
01. 06. 2016 16.03
+12
prišel bo čas ko bo zgodovina vzela zakone v svoje roke,takrat bo pa hudo za nekatere
RdecaZvezda
01. 06. 2016 16.02
+7
v taki državi kot je Slovenija imamo lahko demokracijo na papirju ali pa bogastvo samo nekaterih
ONniON
01. 06. 2016 15.56
+3
pod pragom revščine živi 290.000 slovencev kar je največ po osamosvojitvi !
srebrnibreg
01. 06. 2016 16.23
+0
HAHAHAHAHA.............spet je udarila demence, ker jo to ponovil nekaj čez 2 milijona krat.
NeresniceLevice
01. 06. 2016 16.36
+1
Če pogledamo, kako se ti ponavljaš iz dneva v dan. On vsaj resnico napiše.
glava2
01. 06. 2016 15.44
+4
vso vlado v čuzo, ker so eni sami lažnjivi nesposobni loleki!!!