Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je predhodni preizkus v zadevi uvedla na podlagi aprila 2024 prejete prijave. Po pregledu pridobljene oziroma razpoložljive dokumentacije, pojasnil in relevantnih dejstev je KPK zaznala sum kršitve integritete, kot jo opredeljuje Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije. Senat Komisije je uvedbo preiskave potrdil na 40. seji 18. oktobra letos.
Valentin Hajdinjak je s tem postal obravnavana oseba in je obvestilo o preiskavi že prejel, zato je KPK zaradi izkazanega interesa o tem seznanila tudi javnost.
Pri tem KPK poudarja, da bo šele nadaljnji postopek preiskave pokazal, ali bodo zaznani sumi kršitev zakona tudi potrjeni ali pa bodo ovrženi. Obravnavana oseba ima v postopku zagotovljene vse pravice v skladu s predpisi, v okviru teh pa bo imela tudi možnost pojasniti svoja ravnanja.
Več informacij o zadevi bo KPK zaradi interesov postopka lahko podala po zaključku.
"V zadevi, ki je predmet preiskave, nikakor ni šlo za konflikt interesov ali situacijo, ki bi lahko predstavljala kakršnokoli korupcijsko tveganje," je v odzivu zapisal Hajdinjak. Po njegovih pojasnilih je šlo zgolj za enkratno procesno dejanje, povezano s funkcijo predsednika uprave Darsa, in nikakor ni bilo v konfliktu z interesi družbe Dars, ter ne za kakršnokoli kontinuirano zastopanje ali kakršnekoli pravne storitve, vezane nanj osebno.
Hajdinjak je spomnil, da je tudi ovadbo, ki je bila podana zoper njega, okrožno državno tožilstvo zavrglo, kar po njegovem prepričanju pomeni, da ni storil nobenega kaznivega dejanja. "V preiskavi bom sodeloval in vse sume obrazloženo in utemeljeno ovrgel," je še napovedal.
Hajdinjak je z mesta predsednika uprave Darsa odstopil novembra lani, potem ko so mediji poročali o domnevnem pobiranju podkupnin za posle z Darsom in sumu kartelnega dogovarjanja pri poslu avtovleke.
Mešanje javnega in zasebnega
Hajdinjaku očitajo, da je za lastno zastopanje pred organi pregona najel isto odvetniško pisarno, ki je zastopala tudi Dars. Predsednik KPK Robert Šumi je povedal, da je pomembno, da se loči javno in zasebno. "Torej na funkciji predsednika uprave družbe Dars za postopke zoper sebe, ki jo zoper tebe vodijo državni organi, nikoli ne smeš najemati iste odvetniške pisarne, ki zastopa družbo Dars. Tako je pravilno, kajti v tem primeru odvetniška pisarna, ki mora zastopati interes Družbe Dars hkrati je v poziciji, da zastopa individualno situacijo, ki pa ni nujno v interesu družbe."
Po naših informacijah gre za odvetnico Nino Zidar Klemenčič, ki je, je razvidno iz javnih podatkov, s svetovalno pogodbo na Darsu zaslužila skoraj pol milijona evrov. Hkrati pa je zaradi suma zlorabe položaja zastopala tudi Valentina Hajdinjaka, kar je za 24UR sam potrdil na dan odstopa z vrha Darsa.
Hajdinjak se je v kriminalistični preiskavi znašel zaradi podpisa soglasja za brezplačno oddajo teh Darsovih semedelskih zemljišč v Kopru. Soglasja so dobila tri lokalna podjetja, med katerimi je bilo tudi podjetje KPMS Sebastjana Vežnaverja, javnosti najbolj znanega kot prodajalca nesojene sodne stavbe na Litijski, ki jo je država močno preplačala. In zanimivo, tudi njega je pri tej prodaji, ki jo prav tako preiskujejo kriminalisti, zastopala odvetnica Nina Zidar Klemenčič.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.