Da so se dogajali politični pritiski, je zdaj zapisano črno na belem. Medresorska delovna skupina, ki je bila zadolžena za pregled ponudb, očitno ni opravila svojega dela.
Posledica tega pa je bila zmeda, veliko ponudb je ostalo neodprtih in nepregledanih. Čeprav je bil to edini namen, da so skupino ustanovili.
Tudi projektna skupina, ki so jo sestavljali Mitja Terče, Branko Lučovnik, Andreja Potočnik in Ivan Gale, je šla prek svojih pooblastil. Vsaj dva od naštetih (neuradno sta to Mitja Terče in Andreja Potočnik, ki je že v predkazenskem postopku z ministrom Zdravkom Počivalškom zaradi nabave Geneplanetovih ventilatorjev) sta pritiskala, naj nekatere pogodbe sklenejo čim prej.
Na Komisiji za preprečevanje korupcije izpostavljajo slovenjgraški Acron, kjer je posredoval nekdo iz omenjene projektne skupine. Pogodbo so podpisali, še preden so ponudbo, dan pozneje, potrdili. Tudi njihovi certifikati niso bili ustrezni.
KPK izpostavlja tudi Geneplent, ki je dobil polno predplačilo. Enako je bilo pri Dobnik Tradu. Posebno obravnavo so imeli tudi Gorenje in še številna druga podjetja (Korez-sporting group, Hmezad - TMT, Biovis, Cross Cntinental, Labena, BO2-Mega, Medicop, Xan.MAX ... ).
Tudi Pečečnikovo, kjer so prvo pogodbo podpisali po tem, ko je bila dobava že izpeljana. Več izdelkov tudi ni imelo certifikatov. Zaradi dragega prevoza pa smo, tako računa KPK, preplačali rokavice – za ene smo na koncu plačali kar 1,3 evra. Medtem ko smo za Sanolaborjeve dali 0,6 evra. Rokavice podjetja ART - PE pa so bile več kot 21-krat cenejše.
Takšnih podrobnosti je še veliko. Preiskavo zdaj širijo na konkretne osebe. Kot je neuradno slišati, bodo nepravilnosti ugotovili tudi revizorji računskega sodišča. Ti bodo poročilo izdali predvidoma v naslednjih tednih.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.