Slovenija

Kranjska ginekologija pod drobnogledom

Kranj, 20. 01. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Okrožno državno tožilstvo Kranj je na podlagi ovadbe zoper direktorja bolnišnice za ginekologijo in porodništvo sprožilo predkazenski postopek.

Predkazenski postopek proti Marku Lavraču: Napovedal je, da bo za svojo obrambo uporabil vsa pravna sredstva
Predkazenski postopek proti Marku Lavraču: Napovedal je, da bo za svojo obrambo uporabil vsa pravna sredstva FOTO: POP TV

Ovadba direktorja Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo bremeni Marka Lavriča kršitve zakona o javnih naročilih in nepravilno izplačevanje nadur in potnih stroškov ter opustitev dolžnosti priprave sanacijskega programa, s čemer naj bi se protipravno premoženjsko okoristil na škodo bolnišnice. Ovadbo je podpisal predsednik sveta kranjske bolnišnice Darko Gregorač, svet tega zavoda pa je Lavriču izrekel tudi nezaupnico.

Kot so potrdili na kranjski policijski upravi, sedaj poteka preiskava o storitvi omenjenih očitanih kaznivih dejanjih zlorabe položaja ali pravic, vendar zaradi interesa preiskave ne morejo posredovati še nobenih konkretnih informacij.

Direktor kranjske porodnišnice Lavrič obtožb ni želel komentirati, je pa izrazil zadovoljstvo, ker imajo že od konca lanskega leta v bolnišnici policijo, 'ker to je institucija, ki lahko dejansko pregleda cele stvari in ugotovi dejansko realno stanje' ter dodal, da obtožbe lahko ovrže le policija.

V kazenski ovadbi, ki jo je tožilstvo prejelo konec lanskega leta, se Gregorač osredotoča predvsem na nepravilnosti pri sklepanju pogodb za opravljanje ginekološko citološke diagnostike. Tako naj bi Lavrič lanskega julija sklenil vrsto pogodb z zasebnimi in javnimi izvajalci zdravstvene dejavnosti, da bodo za njih specialisti Marja Lenart, Darko Iglar in Josip Hleb opravili citopatološke preiskave, pri čemer niti bolnišnica niti strokovnjaki niso imela ustreznega dovoljenja za pregledovanje brisov materničnega vrat. "Osumljeni Lavrič je za neobstoj dovoljenj nedvomno vedel in je sklenil pogodbe z namenom omogočiti jim pridobivanje protipravne premoženjske koristi," je zapisano v ovadbi.

Zasebni "laboratorij" brez lastnih prostorov

Lavrič je nato sklenil pogodbo z zasebnim podjetjem Kirka, v prostorih katerega naj bi omenjeni trije strokovnjaki izvajali svoje delo. Vendar Kirka sploh nima prostorov, ki bi izpolnjevali pogoje za laboratorij za pregledovanje brisov materničnega vratu in prav tako nima dovoljenja za opravljanje te dejavnosti. Zato je bil dejanski dogovor med njimi tak, da bodo delo opravljali kar v prostorih bolnišnice.

Vendar v času trajanja pogodbe nihče od treh omenjenih specialistov ni prišel opravljat svojega dela, podjetje Kirka pa je kljub temu bolnišnici izstavljala račune za delo, ki očitno ni bilo opravljeno.

"Zato se pojavlja utemeljen sum v pravilnost in pravočasnost dela ter pravilnost rezultatov diagnostike, kar ima lahko glede na vrsto diagnostike, to je ugotavljanje prisotnosti rakavih celic, usodne posledice za pacientke," je povedal predsednik nadzornega sveta Gregorač.

Domnevne nepravilnosti v bolnišnici preverja tudi ministrstvo za zdravje. Lavrič zavrača očitke in pravi, da bo uporabil vse sodne poti za svojo obrambo.