Stavba nekdanje tovarne Rog, v kateri je bila pred tem konec 19. stoletja še usnjarna, velja za najpomembnejšo industrijsko dediščino v Ljubljani. Kot tako jo bodo ohranili tudi v novem centru, je ob ogledu gradbišča dejala v. d. direktorice Centra Rog Renata Zamida.
V Centru bo sedem skupnih proizvodnih laboratorijev, med drugim tekstilni, lesarski, stekleno-keramični, zeleni in kuharski laboratorij, za katere bo pogoj članarina. Njena višina še ni določena, a naj bi bila dostopna po vzoru knjižničnih članarin. Na voljo bo tudi 25 individualnih proizvodnih prostorov, ki bodo na voljo brezplačno, a jih bodo dodelili na podlagi razpisov. Uporaba teh prostorov bo omejena na tri do štiri leta. Prvi razpis za te prostore naj bi objavili predvidoma jeseni.
Tujim izvajalcem bo namenjenih pet rezidenčnih prostorov, prek njih pa naj bi na tak način spodbujali tudi izmenjavo slovenskih. V Centru Rog bo prostor namenjen tudi velikemu družabno-razstavnemu prostoru, knjižnici in nekaj gostinskim lokalom. Uredili bodo tudi manjši trgovini za prodajo izdelkov, ki bodo nastajali v tehnoloških laboratorijih.
Notranji prostori v štirih etažah se bodo raztezali na 8500 kvadratnih metrih, dopolnjeval pa jih bo park s površino 8000 kvadratnih metrov. Sama stavba bo s solarno streho tudi deloma energetsko samooskrbna. Center Rog bo odprt 24 ur na dan.
Na območju Centra Rog bo tudi garaža, kjer bo polovica parkirnih prostorov namenjena uporabnikom centra, druga polovica dolgoročnemu najemu za okoliške prebivalce. Sočasno s prenovo nekdanje tovarne Rog bo potekala tudi obnova Petkovškega obrežja, ki bo spremenjeno v območje za pešce.
K sodelovanju vabijo tudi mlade tehnologinje
Tudi po prenovi bivše tovarne koles Rog, kjer so prva kolesa izdelali leta 1953, bo ohranjen del fasade stavbe s češkimi kubističnimi elementi. Stavba je po besedah Zamide sicer prva armirana betonska konstrukcija v Sloveniji. Investicija prenove je vredna približno 20 milijonov evrov, deloma gre tudi za evropska sredstva, je še dejala.
V. d. strateškega razvoja in programov Centra Rog Meta Štular je izpostavila, da bo Center Rog ponujal veliko najrazličnejših programov, je pa njegov namen, da je odprt in dostopen, tudi cenovno, za vse meščane. Pri vodenju tehnoloških laboratorijev si tudi želijo, da bi za to pridobili čim več žensk in zato vabijo mlade tehnologinje k sodelovanju. Odprti so tudi za sodelovanje s starejšimi, še posebno tistimi, ki imajo znanja, da bi lahko postali mentorji uporabnikov Centra Rog.
Javni zavod Center Rog je Mestna občina Ljubljana (Mol) ustanovila maja lani. Pred tem so na območju nekdanje tovarne Rog več let živeli in ustvarjali pripadniki avtonomne skupnosti. Mol je v začetku lanskega leta prostore prevzel v posest in dotedanje uporabnike izselil. Uporabniki so se takrat temu uprli in posredovala je policija. Meta Štular je danes obžalovala, da takrat ni prišlo do rešitve z dialogom, a hkrati izrazila upanje, da se bodo nekateri od bivših uporabnikov vrnili v nov Center Rog.
Gradbišče si je sicer mogoče vodeno ogledati vsak prvi četrtek v mesecu. Približno uro dolgi ogledi se začenjajo ob 10.30. Potrebna je predhodna prijava prek spletnega prijavnega obrazca.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.