Predsednica LDS Katarina Kresal se je odzvala na sobotno izjavo premierja Janeza Janše na festivalu SDS v Šentvidu pri Stični. Premier je namreč dejal, da je politik, ki mu je izključevanje tuje, tako kot je bilo, kljub nekaterim razlikam med njima, Janezu Drnovšku.
Kresalova meni, da Janša v takih primerih spomin na Drnovška „grobo zlorablja“. „Ne samo, da Janša skuša v svojih poskusih discipliniranja sedanjosti nekdanjim sodelavcem in kolegom Drnovška predpisovati, kako naj ohranjamo spomin na pokojnega predsednika, temveč se samo-razglaša za naslednika njegove politike neizključevanja in evropske usmeritve," je zapisala.
Ob tem je spomnila še na to, da je bil pokojni predsednik republike v zadnjem obdobju svojega mandata „upravičeno kritičen do kršitev človekovih pravic in političnih napak vlade Janeza Janše“. Kot pravi, je bil Drnovšek ravno zato tudi žrtev umazane kampanje. Zaradi poskusov, da bi ga finančno izsiljevali in medijsko diskreditirali pa je Drnovšek Janšo, kot je zapisala Kresalova, slikovito označil kot „poveljnika zlobnežev, ki mu očitno ni nič sveto. Ne država, ne morala. Samo on je pomemben in njegov položaj. Za vsako ceno ...“
Kot je znano se je Janša, kljub drugačni napovedi, udeležil tudi odkritja spomenika Drnovšku, ki so ga postavili v njegovem rodnem Zagorju. Postavitvi spomenika je nasprotovala Drnovškova družina, saj to, kot pravijo, ne bi bilo v skladu z njegovim duhom. Z njimi se je strinjala tudi skoraj vsa politična srenja, sicer tudi vodja poslanske skupine Janševe stranke SDS Jože Tanko. Tanko je dejal, da bi v takšnih primerih vendarle morala imeti družina glavno besedo.
Janša je ob odkritju spomenika dejal, da je treba pokojnemu predsedniku priznati prizadevanje za povezovanje. "Drnovšek je bil bolj kot v izključevanje nagnjen k povezovanju slovenske politike," je zatrdil in pojasnil, da je "to njegova velika zasluga in da je tudi zaradi tega Slovenija šla naprej". Premier meni, da danes v političnem prostoru, ki ga je nekoč vodil Drnovšek, voditelji ne posnemajo te povezovalne drže, ampak so bolj nagnjeni k izključevanju, kar je, tako Janša, velika škoda. "Osebno bi si želel, da bi tudi v tem polu počasi zrasel voditelj, ki bo sposoben povezovanja," je še dejal.
Po mnenju Kresalove pa se spoštljivost do preminulega predsednika republike kaže prav v tem, „da ne zlorabljamo trajne Drnovškove dediščine strpnega iskanja soglasja v aktualno-političnih sporih – predsednik vlade pa počne prav to“. Kresalova je zato opozorila, da so bodo v LDS prizadevali, da človekovih pravic in spoštovanja posameznika ne bodo kovali v bron, „ampak se bomo za te vrednote vsak dan znova borili – tudi z opozarjanjem na tako grobe zlorabe, kot je bil stiški nastop Janeza Janše“.
Golobič: Janši Drnovškovo povezovanje nikoli ni bilo všeč
Na Janševe izjave ob odkritju spomenika Drnovšku pa se je odzval tudi predsednik stranke Zares Gregor Golobič, ki pravi, da je bil Drnovšek „povezovalec, a Janši njegovo povezovanje nikoli ni bilo všeč“. Kot je navedel, je Janša dejal, da je "želel dati neko priznanje tudi človeku, ki je bil predstavnik nasprotne politične opcije". A Drnovšek po njegovem nikoli ni bil predstavnik nobene politične opcije in ni bil "zagovornik opcionaštva na političnem prizorišču", ampak je bil človek, ki je vso svojo kariero gradil na tem, da obstaja nekaj tretjega, da so ne le dopustne, ampak nujne neodvisne, nadzorne institucije, ki skrbijo za to, da se oblast ne "povampiri".
Golobič je ob tem kot ključno slabo potezo te vlade označil nedopuščanje tega, da kdo ne bi bil v delitvi "naši - vaši". Kot je še povedal, vabila na odprtje spomenika ni prejel, a tudi če bi ga, se ga ne bi udeležil, saj se mu zdi prav, da se spoštuje željo svojcev in razmisli o primernejši obliki počastitve spomina in dediščine Drnovška.
KOMENTARJI (553)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.